- Czynsze w USA wzrastały w ostatnich latach znacznie szybciej niż inflacja
- Amerykanie są oburzeni, a politycy obiecują w programach wyborczych naprawę sytuacji
- Jak poważny jest kryzys mieszkaniowy w USA?
Wynajem mieszkania staje się luksusem w USA
Ceny nieruchomości dynamicznie wzrastały w Stanach Zjednoczonych w ostatnich latach. Sprawiło to, że przeciętnemu Amerykaninowi coraz trudniej nabyć jest upragnioną własną nieruchomość.
Jeśli nie może jej kupić, bo jest za drogo, to trafia na rynek najmu mieszkań, gdzie również jest coraz drożej.
Ceny czynszów najmu mieszkań w Stanach Zjednoczonych w ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych gwałtownie wzrastały. Tylko w ciągu ostatnich 5 lat mediana czynszu wynajmu nieruchomości wzrosła o zawrotne 56%, wynika z danych US Census Bureau przedstawionych przez Bloomberg.
W II kwartale 2024 wyniosła ona 1481 USD. To o ponad 500 USD więcej niż około 950 USD na początku 2019 roku. Bieżąca wartość jest oczywiście rekordowa. Wynajem mieszkania w Stanach Zjednoczonych jeszcze nigdy nie był tak drogi.
Wykres: Mediana czynszu wynajmu nieruchomości mieszkalnej w Stanach Zjednoczonych w ostatnich latach.
Źródło: Bloomberg, US Census Bureau, Kobeissi Letter.
Oznacza to, że na przestrzeni ostatnich pięciu lat przeciętnie każdego roku mediana ceny najmu mieszkania w USA wzrastała o około 8,5%.
W tym samym okresie inflacja wywołała przeciętny wzrost cen w gospodarce wyniósł “zaledwie” 23%, wynika z danych US Bureau of Labor Statistics. Innymi słowy, w ciągu ostatnich 5 lat stopa inflacji przeciętnie wyniosła średniorocznie około 4,2%.
Nic dziwnego, że coraz większa liczba Amerykanów narzeka na rosnące koszty życia, gdy wzrost tempo wzrostu czynszów najmu było ponad dwukrotnie wyższe niż stopa inflacji.
W rezultacie, mediana czynszu stanowi obecnie około 29% średniego miesięcznego rozporządzalnego dochodu osobistego. Jeszcze 5 lat temu, w 2019 roku, było to 24%. Czynsze rosły znacznie szybciej niż dochody gospodarstw domowych.
“Nawet wynajem domu staje się luksusem” - skomentował krótko Adam Kobeissi, ekonomista The Kobeissi Letter.
Czytaj także: Załamanie rynku nieruchomości w Polsce. Tak puste biura nie były jeszcze nigdy
Czynsze najmu mocno wzrastały również wcześniej
To nie tylko efekt ostatnich lat. Ceny wynajmu w USA wzrastały dynamicznie od początku XXI wieku.
W ciągu ostatnich 10 lat, czynsze najmu mieszkania w Stanach Zjednoczonych wzrosły o ponad 52%. Oznacza to, że przeciętnie rocznie wzrastały one o 4,3%
Jeśli spojrzymy na ostatnie 20 lat, jest to zwyżka o 99%. To z kolei oznacza, że każdego roku rosły one średnio o 3,2%.
Wykres: Indeks CPI dla przeciętnej wysokości czynszów mieszkań w amerykańskich miastach.
Źródło: FRED.
Rekordowe czynsze najmu stały się kwestią polityczną
Wysokie ceny czynszów odzwierciedlają niską podaż mieszkań w Stanach Zjednoczonych w ostatnich latach. Trwa wyścig prezydencki, a kluczowy dla wielu wyborców problem mieszkaniowy podnoszony jest przez obu głównych kandydatów.
Kamala Harris podtrzymała propozycję urzędującego wciąż prezydenta Joe Bidena, który w lipcu zaproponował wprowadzenia limitu rocznego wzrostu czynszów do 5%.
Oprócz tego, Harris proponuje stworzenie planu wybudowania 3 milionów mieszkań dla Amerykanów. Nie jest jasne jak ten projekt miałby zostać zrealizowany. Na ten moment jest ona na etapie obietnicy.
Co istotne, Kamala Harris pełni obecnie funkcję wiceprezydenta. To dość osobliwe, że dopiero teraz, gdy czas przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, odnosi się do ona do problemów podaży na rynku nieruchomości i braku rządowego programu wsparcia mieszkaniowego.
Zobacz również: Deweloper wynajmie mieszkanie na rok dla czekających na Kredyt na Start
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję