Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny mieszkań w UK znów rekordowe - znamy nowe dane za maj! Czy nieruchomości w Wielkiej Brytanii jeszcze podrożeją?

|
selectedselectedselected

Ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii osiągnęły nowe rekordowe wartości w maju. Po korekcie w 2023 roku, nowa fala wzrostów sprawiła, że ceny nieruchomości w UK po roku wróciły na szczyt. W rezultacie, eksperci przedstawili nowe prognozy, które nie napawają optymizmem.

Ceny mieszkań w UK znów rekordowe - znamy nowe dane za maj! Czy nieruchomości w Wielkiej Brytanii jeszcze podrożeją?
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jak drogie są obecnie mieszkania w Wielkiej Brytanii?
  • Czy nieruchomości w UK podrożeją? Jeśli tak, to o ile?
  • Czynsze w Wielkiej Brytanii: czy wzrosły?

 


 

Ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii z nowym rekordem

Przeciętna cena mieszkania w Wielkiej Brytanii osiągnęła poziom 375 tys. GBP. To największa wartość w historii kraju. Dokładna wartość to 375 131 GBP, chodzi o cenę ofertową.

Średnie ofertowe ceny nieruchomości w UK wzrosły o 0,8% miesiąc do miesiąca, czyli w maju w porównaniu z czerwcem. To zwyżka o 2,8 tys. GBP w miesiąc, wynika z danych Rightmove, brytyjskiej firmy analitycznej rynku nieruchomości.

Reklama

Według ekspertów Rightmove, powodem wzrostu cen mieszkań w UK jest opóźnione stłumionego popytu ze strony potencjalnych nabywców, którzy wstrzymali swoje plany w ubiegłym roku. To on miał doprowadzić do wzrostu cen pomimo wysokiego oprocentowania kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii.

Stłumiony popyt ze strony potencjalnych nabywców, którzy wstrzymali swoje plany w zeszłym roku, jest kluczowym czynnikiem stojącym za zwiększoną aktywnością na rynku nieruchomości, mimo że oprocentowanie kredytów hipotecznych utrzymuje się na wysokim poziomie dłużej niż przewidywano. - czytamy w raporcie portalu Rightmove.

Nieruchomości w Wielkiej Brytanii cieszą się większym zainteresowaniem niż rok temu. Liczba transakcji sprzedaży zawartych w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2024 roku była o 17% wyższa niż w podobnym okresie zeszłego roku.

"Dynamika wiosennego sezonu sprzedaży nieruchomości wywarła wystarczającą presję na wzrost cen mieszkań, aby osiągnąć nową rekordową cenę ofertową" - stwierdził Tim Bannister, główny analityk Rightmove ds. nieruchomości. 

Rynek nieruchomości często ma tendencje sezonowe i tak jest w przypadku miesiąca maja w Wielkiej Brytanii. Zazwyczaj, okres ten jest momentem wzmożonego wzrostu cen mieszkań.

Reklama

Nowe rekordowe ceny mieszkań były odnotowywane w miesiącu maju 12 razy na przestrzeni ostatnich 22 lat, oszacowali analitycy Rightmove. Zresztą, maj zeszłego roku był poprzednim rekordowym szczytem cen nieruchomości. Obecnie, w maju 2024 roku ceny są o 0,6% niż przed rokiem. 

Ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii dynamicznie rosną w 2024 roku. Po osiągnięciu lokalnego dołka w grudniu 2024, gdy przeciętne mieszkanie oferowane było za około 355 tys. GBP, ofertowe ceny nieruchomości mieszkalnych wzrastały w każdym z pięciu miesięcy tego roku.

 

Wykres: Przeciętna cena mieszkania (ofertowa) w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Źródło: Rightmove.

 

Reklama

Zatem, po spadkach cen mieszkań w Wielkiej Brytanii w 2023 roku ponownie można mówić o trendzie wzrostowym cen nieruchomości. Od pięciu miesięcy ceny wzrastają, a w maju osiągnięto ich nowy rekord.

 

Wykres: Przeciętna cena mieszkania (ofertowa) w Wielkiej Brytanii

Źródło: Rightmove.

 

Czytaj również: Ceny nieruchomości przemysłowych spadły w Polsce! Czynsze również w dół - zaskakujące dane

 

Prognoza dla cen mieszkań w Wielkiej Brytanii - co dalej?

Reklama

Według prognoz ekspertów firmy Savills, w kolejnych latach ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii będą znów mocno wzrastać. Progności Savills wieszczą, że średnia cena mieszkania w Wielkiej Brytanii wzrośnie o 2,5% w 2024 roku. 

Nieruchomości w UK mają podrożeć o 21% do 2028 roku. To zmiana prognozy wobec wcześniejszych oczekiwań. Jeszcze pół roku temu progności z Savills zapowiadali kontynuację korekty. Teraz głosza początek nowego trendu wzrostowego.

Pod koniec 2023 roku Savills spodziewał się spadku cen mieszkań w 2024 roku o 3%. Zamiast tego, obecnie prognozuje wzrost o 2,5% oraz duże wzrosty cen mieszkań w kolejnych latach.

Firma analityczna Rightmove przewiduje, że liczba sfinalizowanych transakcji sprzedaży mieszkań w tym roku osiągnie około 1,1 miliona.

Pozytywnym sygnałem dla rynku kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii są obniżki oprocentowania kredytów hipotecznych. Największe brytyjskie banki, HSBC, Barclays oraz TSB, obniżył w piątek wysokość oprocentowania pożyczek na mieszkanie.

Reklama

 

Czytaj również: Rynek nieruchomości w najgorszym stanie od 40 lat. Kryzys drogich mieszkań nabiera na sile

 

Czynsze mieszkaniowe w Wielkiej Brytanii mocno wzrosły

Czynsze w Wielkiej Brytanii również dynamicznie wzrastały, wynika z danych. W przypadku najemców odnawiających umowę, czynsze wzrosły o 8,3% w ciągu ostatnich 12 miesięcy (od kwietnia 2023 do kwietnia 2024).

W przypadku nowo wynajmowanej nieruchomości, wzrost ten osiągnął wartość 6,4%.

W ciągu ostatnich dwóch lat silny wzrost czynszów na wolnym rynku oznaczał, że różnica między stawkami rynkowymi a tym, co płacili niektórzy najemcy, znacznie wzrosła. - czytamy w raporcie Hamptons.

Duża różnica między stawkami rynkowymi a tym, co płaci wielu najemców, w dużym stopniu zniechęca ich do przeprowadzki, chyba że są do tego zmuszeni. - dodano.

 

Więcej o rosnących czynszach w Wielkiej Brytanii pisaliśmy również tutaj: Znów rekordowo wysokie czynsze, ale pojawia się światełko w tunelu

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej