Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Pandemia nie obniżyła cen mieszkań. Czy zrobią to klienci?

|
selectedselectedselected
Pandemia nie obniżyła cen mieszkań. Czy zrobią to klienci? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kwiecień przyniósł wzrost średnich cen nowych mieszkań, ale też wyraźny spadek ich sprzedaży w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Katowicach. Czy to sygnał, że ceny mieszkań osiągnęły poziom, który coraz mniej potencjalnych nabywców jest skłonnych akceptować?

Popyt

W 10 analizowanych przez nas miastach deweloperzy sprzedali w kwietniu łącznie niespełna 5,5 tys. mieszkań, czyli o ok. 14% mniej, niż miesiąc wcześniej. Tradycyjnie najwięcej – 1551 – znalazło nabywców w Warszawie. Warto jednak podkreślić, że sprzedaż warszawskich deweloperów skurczyła się aż o jedną czwartą w porównaniu z marcem! To nie wszystko. Przeszło 22% spadek sprzedaży nowych mieszkań odnotowaliśmy również w Krakowie, a w Gdańsku deweloperzy sprzedali o jedną trzecią mniej mieszkań niż w marcu. Największy procentowo spadek sprzedaży – prawie o 63%! – miał miejsce w Katowicach.

Trudno jest jednoznacznie ocenić, dlaczego mniej osób zdecydowało się na zakup mieszkania w kwietniu. Jest faktem, że kilka dni było wyłączonych z handlu z powodu świąt. Z drugiej strony, we Wrocławiu i w Poznaniu odnotowaliśmy wzrost sprzedaży mieszkań.

Wzrostu cen mieszkań nie zatrzymał COVID-19. Czy zatrzymają go kupujący? [RAPORT] - 1

Wzrostu cen mieszkań nie zatrzymał COVID-19. Czy zatrzymają go kupujący? [RAPORT] - 1

Nie można też wykluczyć,

Reklama

że popyt przenosi się do miejscowości okalających największe aglomeracje, gdzie mieszkania są po prostu tańsze. Może o tym świadczyć wzrost liczby mieszkań w statystykach budowlanych GUS. Np. z pozwoleń na budowę wydanych w I kw. 2021 r. wynika, że w okolicach Warszawy najwięcej mieszkań powstanie w powiatach pruszkowskim, wołomińskim i piaseczyńskim.

Kolejne miesiące pokażą,

czy zapał kupujących osłabł tylko na chwilę. Tym bardziej, że popyt wciąż jest napędzany niskimi stopami procentowymi. Jedni kupujący traktują mieszkania jako bezpieczną lokatę dla swoich oszczędności. Inni wykorzystują fakt, że kredyty mieszkaniowe są rekordowo tanie, a banki nie stosują nadmiernych ograniczeń.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) podało, że w marcu banki udzieliły ok. 23,6 tys. kredytów mieszkaniowych, czyli o blisko 13% więcej, niż przed rokiem.

Wzrostu cen mieszkań nie zatrzymał COVID-19. Czy zatrzymają go kupujący? [RAPORT] - 2

Wzrostu cen mieszkań nie zatrzymał COVID-19. Czy zatrzymają go kupujący? [RAPORT] - 2

Także w kwietniu i maju prawdopodobny jest wzrost akcji kredytowej. Wskazuje na to liczba złożonych wniosków. Według BIK, w kwietniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało ponad 50,9 tys. potencjalnych kredytobiorców, czyli o 83% więcej niż przed rokiem. Tyle, że wtedy rynek mieszkaniowy zamarł z powodu COVID-19. Jednak w porównaniu z marcem, liczba wnioskujących spadła o ok. 9%.

Podaż

Reklama

Na szczęście w większości największych miast deweloperzy zareagowali na rosnący popyt odpowiednio dużym zwiększeniem podaży mieszkań. W 10 analizowanych przez nas miastach do sprzedaży trafiło łącznie przeszło 4,9 tys. mieszkań, czyli o ok. 22% więcej niż w marcu.

Wzrostu cen mieszkań nie zatrzymał COVID-19. Czy zatrzymają go kupujący? [RAPORT] - 3

Wzrostu cen mieszkań nie zatrzymał COVID-19. Czy zatrzymają go kupujący? [RAPORT] - 3

Cieszy duży wzrost aktywności deweloperów w Krakowie i Poznaniu

Niepokojące są natomiast dane z Warszawy i Wrocławia. Spadła tam liczba mieszkań wprowadzanych na rynek, a co gorsza, było ich znacznie mniej niż sprzedanych. Np. w stolicy Dolnego Śląska deweloperzy zawarli w kwietniu umowy z przeszło 1,3 tys. klientów, ale równocześnie uzupełnili ofertę zaledwie 500 nowymi mieszkaniami.

Czy w kolejnych miesiącach będzie ich więcej?

Wygląda na to, że tak. GUS podaje, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku wrocławscy deweloperzy rozpoczęli budowę 2220 mieszkań, czyli o blisko 40% więcej niż przed rokiem w tym samym czasie.

Mniejszą w porównaniu z marcem podaż odnotowaliśmy także w Gdańsku. Jednak i w tym przypadku optymizmem mogą napawać statystyki budowlane GUS.

Reklama

Wzrostu cen mieszkań nie zatrzymał COVID-19. Czy zatrzymają go kupujący? [RAPORT] - 4

Wzrostu cen mieszkań nie zatrzymał COVID-19. Czy zatrzymają go kupujący? [RAPORT] - 4

Niestety, na ryzyko zmniejszenia podaży wskazują dane GUS dla Warszawy. W pierwszym kwartale deweloperzy rozpoczęli tu budowę zaledwie 2634 mieszkań, co jest wynikiem przeszło o jedną trzecią gorszym od ubiegłorocznego.

Oferta

Kwiecień był więc kolejnym miesiącem, w którym odnotowaliśmy spadek liczby mieszkań w ofercie warszawskich firm deweloperskich. Pod koniec lutego deweloperzy oferowali tu ok. 9,6 tys. mieszkań, zaś pod koniec kwietnia – nieco ponad 8 tys. Mniejszy niż miesiąc wcześniej wybór lokali mieli także nabywcy we Wrocławiu i Bydgoszczy. Natomiast w pozostałych miastach oferta wzrosła.

Wzrostu cen mieszkań nie zatrzymał COVID-19. Czy zatrzymają go kupujący? [RAPORT] - 5

Wzrostu cen mieszkań nie zatrzymał COVID-19. Czy zatrzymają go kupujący? [RAPORT] - 5

Ceny

W kwietniu wzrosły średnie ceny mieszkań w ofercie firm deweloperskich w większości analizowanych przez nas miast. Najmocniej, bo aż o 5%, średnia wzrosła w Gdańsku. W innych miastach podwyżki oscylowały w granicach od 1% (w Warszawie i Poznaniu) do 3% (w Łodzi). Jednak w Katowicach i Bydgoszczy średnia spadła o ok. 1%.

Reklama

Pamiętajmy jednak, że sytuacja na rynkach mieszkaniowych jest dynamiczna. W zależności od dnia, w którym dokonamy pomiaru, te średnie mogą się nieco różnić.

Wzrostu cen mieszkań nie zatrzymał COVID-19. Czy zatrzymają go kupujący? [RAPORT] - 6

Wzrostu cen mieszkań nie zatrzymał COVID-19. Czy zatrzymają go kupujący? [RAPORT] - 6

W analizach wykorzystujących średnią cenę mieszkań trzeba uwzględnić zmieniającą się strukturę cenową mieszkań

Np. może wydawać się dziwne, że w Gdańsku, mimo spadku w sprzedaży mieszkań, te podrożały. Wyjaśniają to dane portalu RynekPierwotny.pl – w kwietniu z 44% do 36% skurczyła się w Gdańsku oferta mieszkań w cenach do 8 tys. zł za m kw., a więc niższych od średniej rynkowej, która przekracza w tym mieście 9,7 tys. zł za m kw. Natomiast z 27% do 37% wzrósł udział mieszkań z cenami powyżej 10 tys. zł za metr.

Wzrostu cen mieszkań nie zatrzymał COVID-19. Czy zatrzymają go kupujący? [RAPORT] - 7

Wzrostu cen mieszkań nie zatrzymał COVID-19. Czy zatrzymają go kupujący? [RAPORT] - 7

W Warszawie największy przyrost liczby mieszkań w nowych inwestycjach deweloperskich zaobserwowaliśmy w przedziale cenowym 8-10 tys. zł za m kw., a w Krakowie – powyżej 10 tys. zł za metr.

Reklama

Niestety, w większości miast skurczyła się oferta mieszkań z ceną metra kwadratowego poniżej 7 tys. zł. Np. w Lublinie miały one w kwietniu 39% udział w ofercie. Miesiąc wcześniej wynosił on jednak 47%.

Komentarz

Marek Wielgo, ekspert GetHome.pl

Także trzecia fala pandemii COVID-19 nie zatrzymała wzrostu cen, a eksperci zastanawiają się, kiedy kupujący przestaną je akceptować. Może pierwszym tego symptomem jest spadek sprzedaży mieszkań w Warszawie, Krakowie i Gdańsku? Tak się składa, że w tych miastach średnie ceny ofertowe są najwyższe.

Dla gdańskich deweloperów spadek sprzedaży może być więc sygnałem,

że należy zwiększać ofertę mieszkań z segmencie popularnym, a nie premium. Podobnie w Krakowie, gdzie przeszło 68% mieszkań, które w kwietniu sprzedali tamtejsi deweloperzy, miało cenę niższą od średniej, która w tym mieście wynosi 10,4 tys. zł za m kw. Problem w tym, że udział takich mieszkań w ofercie firm wynosi niespełna 50%.

Ci,

którzy planują zakup nowego mieszkania muszą się liczyć z tym, że dolna granica cen będzie się przesuwała w górę. W największych aglomeracjach coraz trudniej będzie znaleźć mieszkanie z ceną poniżej 7 tys. m kw. Np. w Warszawie ich udział w ofercie firm deweloperskich jest już symboliczny i wynosił w kwietniu tylko 1%.

Reklama

URL Artykułu

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


RynekPierwotny.pl

RynekPierwotny.pl

Ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów tylko od deweloperów. Od ponad 12 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego „M". Serwis zawiera ponad 85% ofert z rynku i współpracuje z 97% polskich deweloperów.


Tematy

GUS podaż rynek nieruchomości nieruchomości mieszkania na wynajem podatek od nieruchomości olx nieruchomości mieszkania na sprzedaż otodom mieszkania mieszkania warszawa allegro nieruchomości ogłoszenia nieruchomości nieruchomości online gratka nieruchomości ceny mieszkań w warszawie wycena nieruchomości nieruchomości na sprzedaż umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości podatek od sprzedaży nieruchomości budimex nieruchomości nieruchomości szczecin nieruchomości warszawa biuro nieruchomości nieruchomości wrocław kredyt na mieszkanie mieszkania do wynajęcia ceny mieszkań warszawa ceny mieszkań kraków kiedy spadną ceny mieszkań ceny mieszkań spadają jak szalone kiedy ceny mieszkań spadną ceny mieszkań wykres 20 lat ceny mieszkań w polsce ceny wynajmu mieszkań nbp ceny mieszkań ceny mieszkań prognozy 2021 mieszkania kraków ceny mieszkań wrocław mieszkania na sprzedaż warszawa nieruchomości kraków umowa najmu mieszkania mieszkania wrocław freedom nieruchomości pkp nieruchomości nieruchomości poznań mieszkanie ceny mieszkań na przestrzeni lat wykres ceny mieszkań łódź wgn nieruchomości nieruchomości olx agencja nieruchomości rolnych sprzedaż nieruchomości agent nieruchomości zasiedzenie nieruchomości biura nieruchomości mieszkanie do wynajęcia mieszkanie na sprzedaż sprzedam mieszkanie mieszkanie plus mieszkanie dla młodych mieszkanie warszawa kupię mieszkanie mieszkanie do wynajęcia warszawa wynajmę mieszkanie mieszkanie kraków mieszkanie wrocław mieszkanie na sprzedaż gdańsk mieszkanie na sprzedaż olsztyn mieszkanie na sprzedaż bydgoszcz mieszkanie na start mieszkanie kielce mieszkanie dla młodych 2021 mieszkania na sprzedaż łódź mieszkania na sprzedaż wrocław mieszkania do wynajęcia warszawa mieszkania gdańsk mieszkania białystok mieszkania na sprzedaż kielce mieszkania na sprzedaż szczecin umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania mieszkania na sprzedaż bydgoszcz umowa wynajmu mieszkania mieszkania katowice mieszkania do wynajęcia kraków mieszkania szczecin mieszkania na sprzedaż kołobrzeg drzwi wejściowe do mieszkania mieszkania rzeszów mieszkania kielce mieszkania gdynia mieszkania bielsko mieszkania bydgoszcz mieszkania rzeszów wynajem dla studentów nysa nieruchomości nieruchomości nysa nieruchomości koszalin nieruchomości bydgoszcz nieruchomości gdańsk nieruchomości opole nieruchomości bielsko tyszkiewicz nieruchomości nieruchomości kołobrzeg nieruchomości białystok północ nieruchomości nieruchomości częstochowa podatek od nieruchomości 2021 nieruchomości zielona góra nieruchomości rzeszów nieruchomości suwałki gdańskie nieruchomości nieruchomości miechów nieruchomości piła ceny mieszkań gdańsk ceny mieszkań poznań ceny mieszkań częstochowa ceny mieszkań gdańsk 2019 ceny mieszkań w krakowie ceny mieszkań warszawa wykres ceny mieszkań spadają ceny mieszkań lublin czy ceny mieszkań spadną 2019 ceny wynajmu mieszkań warszawa średnie ceny mieszkań warszawa czy ceny mieszkań spadną wrocław ceny mieszkań ceny mieszkań gdynia ceny mieszkań wykres kraków ceny mieszkań ceny transakcyjne mieszkań ceny mieszkań polska ceny mieszkań katowice ceny mieszkań prognozy ceny mieszkań koronawirus
Reklama

Czytaj dalej