Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Budownictwo nadal na minusie - produkcja budowlano-montażowa znacząco spadła

|
selectedselectedselected
Budownictwo nadal na minusie - produkcja budowlano-montażowa znacząco spadła | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Produkcja budowlano-montażowa spadła w marcu o 10.8%r/r wobec spadku o 16.9%r/r w lutym. Konsensus rynkowy wskazywał na spadek produkcji budowlano-montażowej o 9.7%r/r.

Wnioski:

Bardziej sprzyjające warunki pogodowe w marcu nieco poprawiły wyniki produkcji budowlano-montażowej, choć dynamika pozostała nadal ujemna i okazała się nieco słabsza od średnich oczekiwań rynkowych. W najbliższych miesiącach spadki w produkcji budowlano-montażowej utrzymają się, mogą się nawet pogłębiać, i prawdopodobnie dopiero rozruch związany z projektami finansowanymi ze środków unijnych „wyprowadzi” dynamikę na plus. Może to być najwcześniej pod koniec br., a bardziej prawdopodobne jest nawet, że nastąpi to dopiero na początku przyszłego roku.

Z danych GUS wynika,

że w marcu spadek produkcji budowlano-montażowej r/r odnotowano kolejny miesiąc z rzędu we wszystkich raportowanych jednostkach. W przypadku jednostek zajmujących się budową budynków spadek wyniósł 14.4%, w przypadku jednostek wznoszących obiekty inżynierii lądowej i wodnej – spadek o 14.1%, a w przypadku jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne był to spadek o 1.7%. GUS podał także, że wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne w marcu br. była niższa o 15.4%r/r (w 2020 r. spadek o 0.1%r/r), a wartość robót o charakterze remontowym zmniejszyła się o 2.1%r/r (wzrost o 11.7%r/r w 2020 r.).

Marzec to ostatni miesiąc pierwszego kwartału

Po dzisiejszej publikacji wiadomo już, że spadek produkcji budowlano-montażowej w tym okresie w 2021 r. był bardzo głęboki i wyniósł 13.2%r/r wobec wzrostu o 5.0%r/r w pierwszym kwartale 2020 r. i spadku o 2.0%r/r w czwartym kwartale 2020 r. To pokazuje, że budownictwo miało na początku br. spory ujemny wpływ na dynamikę PKB. Uwzględniając opublikowane już także dane dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w tym okresie, można szacować, że spadek PKB w pierwszym kwartale br. wyniósł około 1.0-1.3%r/r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Monika Kurtek

Monika Kurtek

Główny ekonomista, Bank Pocztowy


Reklama
Reklama