Ceny nieruchomości stoją w miejscu: ponad 90% mieszkań oferowanych przez deweloperów nie zmieniło swoich cen w największych miastach w lutym 2025 roku. Tak wynika z opracowania Tabelaofert.pl posługującego się wskaźnikiem analizującym ceny mieszkań na rynku pierwotnym w 10 największych miastach.
Ceny nieruchomości „zamrożone”. Rabaty nie będą trwać wiecznie?
Deweloperzy wstrzymują się zarówno z obniżkami, jak i podwyżkami cen. „Uważnie obserwują rynek”, czytamy w opracowaniu Tabelaofert.pl
Ceny mieszkań w lutym 2025 roku były prawie na tym samym poziomie, co w poprzednim miesiącu. Ponadto, siła nabywcza kupujących wzrosła, a mieszkania stały się nieco bardziej dostępne dla zainteresowanych.
Średnia cena nowych mieszkań w 10 największych miastach na koniec lutego 2025 roku wyniosła nieco ponad 14 tys. PLN na m. kw. Dla porównania, w styczniu było to 13,9 tys. PLN za m. kw.
W ujęciu miesięcznym cena wzrosła zatem o 0,13%, natomiast w skali roku: 7,9%.

Źródło: Tabelaofert.pl
Zobacz również: Złote czasy na rynku nieruchomości. Czy przełom na Ukrainie rozpocznie krach?
Ceny nieruchomości na rynku – tak kształtowały się w lutym
Autorzy opracowania przekazali, że chociaż ceny mieszkań w skali kraju pozostają stabilne, w poszczególnych miastach w Polsce uległy pewnym wahaniom.
Średnia cena w ujęciu miesięcznym wzrosła w lutym 2025 roku w:
- Lublinie (+2,5%);
- Trójmieście (+2,1%);
- Wrocławiu (+1,7%);
- Bydgoszczy (+0,6%);
- Łodzi (+0,6%)
- Poznaniu (+0,1%).
Spadek cen nastąpił z kolei w następujących miastach:
- Szczecinie (-1,4%);
- Warszawie (-0,7%);
- Krakowie (-0,5%);
- na Śląsku (-0,3%).

Źródło: Tabelaofert.pl
Z opracowania Tabelaofert.pl wynika również, że ceny za metr kwadratowy w ujęciu rocznym wzrosły w 9 z 10 analizowanych miast.
W ubiegłym miesiącu więcej niż rok temu za mieszkania płacono na Śląsku (+17,8%), w Bydgoszczy (+11,9%), oraz we Wrocławiu (+11,1%).
Ceny nieruchomości nie odpuściły również w Trójmieście (+8,7%), Szczecinie (5,4%) oraz Warszawie (+4,9%).
Najmniejszy wzrost cen odnotowano z kolei w Krakowie (+4,4%), Poznaniu (+2,2%), Lublinie (+0,1%).
„Łódź jako jedyne miasto odnotowała spadek cen, co wynika z bardzo dużej podaży nowych mieszkań i działania prawa popytu i podaży”, czytamy w opracowaniu Tabelaofert.pl

Źródło: Tabelaofert.pl
Zobacz również: Rynek nieruchomości czeka załamanie. 84% mieszkań straci na wartości, wynika z badań
Trwa rynek kupującego. „Pierwsze półrocze wciąż będzie wymagające dla deweloperów”
Ceny na polskim rynku nieruchomości wciąż budzą żywe dyskusje. Zatem, czy w lutym spadki cen uczyniły rynek bardziej przystępnym dla kupujących?
Z danych wynika, że w lutym zmiany cen objęły niespełna 10% mieszkań – w 6% przypadków ceny wzrosły, a w 3,9% spadły. Oznacza to, że nieznacznie więcej mieszkań nadal drożeje niż tanieje, na niekorzyść kupujących.
„W ciągu ostatnich 12 miesięcy tylko raz – w październiku 2024 roku – deweloperzy częściej obniżali ceny niż je podnosili. Od tego czasu podwyżek jest coraz więcej, ale różnica między nimi a obniżkami wciąż jest niewielka. Obecnie wynosi niespełna 2,1%, podczas gdy rok temu było to prawie 10%”, zauważają autorzy raportu.
Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl przekazał z kolei, co czeka rynek nieruchomości w najbliższym czasie.
Tak jak prognozowano miesiąc temu, widać pierwsze oznaki ożywienia na rynku i większe zaangażowanie kupujących. Proces ten jednak postępuje bardzo powoli, a pierwsze półrocze wciąż będzie wymagające dla deweloperów, ponieważ nadal pozostajemy w fazie rynku kupującego — przekazał Robert Chojnacki.
Dodał, że „obecnie stosowane wysokie rabaty nie potrwają wiecznie – wraz z ożywieniem rynku można oczekiwać ich stopniowego ograniczania, a pod koniec roku nawet podwyżek cen nowych mieszkań”.

Źródło: Tabelaofert.pl
Zobacz również: Obcy kraj może być 5. największym rynkiem nieruchomości dla Polaków
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję