- Coraz ciężej o zakup nieruchomości w USA
- Polityka federalnej instytucji odciska piętno na finansach biznesów i obywateli
- Dlaczego Amerykanom jest trudno o zakup własnego lokum?
Rynek nieruchomości wybudza z „amerykańskiego snu”
Mieszkanie na własność to coraz odleglejsze marzenie dla Amerykanów. Realia życia w Stanach Zjednoczonych nie dla wszystkich oznaczają posiadanie dobrze płatnej pracy i dobrobyt w postaci sporych oszczędności. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Amerykańskie gospodarstwa domowe w kryzysie. Prawie 50% konsumentów żyje „od wypłaty do wypłaty”
Popyt na nieruchomości w Stanach Zjednoczonych spadł teraz do najniższego poziomu od 30 lat. Tak wynika z danych Mortgage Bankers Association (MBA) i Reventure Consulting. Ostatni raz popyt na tak niskim poziomie obserwowany był w 1995 roku.
Liczba wniosków o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości spadła o 63% w porównaniu ze szczytem podczas pandemii COVID-19.
Wykres. Spadek liczby wniosków o kredyt hipoteczny w Stanach Zjednoczonych

Źródło: Mortagage Bankers Association, Reventure Consulting
Zobacz również: Amerykanie przestają ufać wielkim korporacjom. Rośnie polaryzacja, rosną nierówności
Ceny nieruchomości w USA wciąż wysokie
Jednym z powodów porzucenia przez Amerykanów chęci spełnienia „amerykańskiego snu” w związku z posiadaniem nieruchomości na własność są ich wysokie ceny na rynku.
Z danych Federal Reserve Bank of St. Louis wynika, że mediana cen sprzedaży nieruchomości sprzedanych w Stanach Zjednoczonych w trzecim kwartale 2024 roku wyniosła 420,4 tys. USD. Dla porównania, w drugim kwartale 2020 roku za dom w USA należało zapłacić średnio 317,1 tys. USD.
Ponadto, obecnie przeciętna nieruchomość sprzedaje się o blisko 30% dłużej niż rok temu. W listopadzie 2024 roku sprzedaż trwała średnio 32 dni. W analogicznym okresie w 2023 roku było to 25 dni, podał National Association of Realtors.
Wykres. Mediana sprzedaży nieruchomości w Stanach Zjednoczonych w latach 1995-2024

Źródło: Federal Reserve Bank of St. Louis
Zobacz również: Alarm z rynku mieszkaniowego w USA. Nieruchomości mniej opłacalne niż w 2007
Czy łatwo o kredyt hipoteczny w USA?
Trudność w dostępie do zakupu nieruchomości dla przeciętnego Amerykanina wynika również z wysokiego oprocentowania kredytów hipotecznych.
Średnie 30-letnie stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych (najczęstsza forma kredytu) w USA w styczniu 2025 roku wynosi 7,25% . Z kolei szczyt wysokości oprocentowania kredytu miał miejsce jesienią 2023 roku, gdy przekroczona została nawet granica 8%.
Dla porównania, pod koniec września 2024 roku oscylowało wokół poziomu 6,2%. Niepokojące jest jednak to, że ponownie wzrasta.
Wykres. Średnie 30-letnie stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA

Źródło: Mortgage News Daily
Na wysokich poziomach utrzymują się również stopy procentowe, których wartość określana jest przez Rezerwę Federalną. Choć zostały one obniżone, to ich wysokość jest wciąż dość znacząca. Obecnie znajdują się w przedziale 4,25-4,5%.
„Rynek nieruchomości stoi w obliczu przeciwności. Spodziewamy się, że oprocentowanie kredytów hipotecznych pozostanie powyżej 6% przez dłuższy czas ze względu na przewidywane wolniejsze tempo luzowania polityki pieniężnej w 2025 roku” — stwierdzili analitycy National Association of Home Builders, największego stowarzyszenia reprezentującego firmy budowlane w Stanach Zjednoczonych.
W 2025 roku prawdopodobnie miejsce będą miały kolejne obniżki stóp procentowych. Choć wolniejsze, to jednak cięcia o 50 pb znajdują się w projekcjach Fed. To z kolei będzie miało wpływ na oprocentowanie kredytów hipotecznych:
„Gdy oprocentowanie kredytów hipotecznych będzie spadać to zapewne nastąpi stopniowa poprawa w kwestii zapasów nieruchomości gotowych do sprzedaży. To powinno pomóc spowolnić wzrost cen nieruchomości i zwiększyć przystępność cenową”, dodali analitycy.
Wykres. Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych

Źródło: Trading Economics
Zobacz również: Rynek nieruchomości w najgorszym stanie od 40 lat. Kryzys drogich mieszkań nabiera na sile
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję