Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Silny dolar (USD) i brak porozumienia wokół KPO. Efekt? Narodowa waluta pikuje - najniższe poziomy na wycenie euro (EUR/PLN) od początku miesiąca!

|
selectedselectedselected
Silny dolar (USD) i brak porozumienia wokół KPO. Efekt? Narodowa waluta pikuje - najniższe poziomy na wycenie euro (EUR/PLN) od początku miesiąca! | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ten tydzień jest naszpikowany decyzjami banków centralnych. Oprócz największych (Fed, BoE, EBC, BoJ, SNB) o kształcie polityki monetarnej będą decydować banki centralne Węgier, Chile, Norwegii, Rosji oraz Meksyku. Wszystkie instytucje znajdują się pod coraz większą presją wynikającą z galopującej inflacji.

 

Być może nadzieje pokładane w bankach centralnych są przesadzone

Jeśli wzrost cen wynika tylko i wyłącznie z niedoborów podaży, to wówczas zbyt restrykcyjna polityka monetarna może zdławić zagregowany popyt. Przedstawiciele instytucji martwią się jednak o to, że inflacja nie ma w tym momencie charakteru przejściowego i jest duża szansa, że wysoki poziom cen ulegnie utrwaleniu. Ryzyko efektu drugiej rundy powoduje, że instytucje coraz częściej odchodzą od skrajnie ekspansywnej polityki. Podejście bardziej restrykcyjne w dłuższym terminie ma zapobiec wystąpienia tego zjawiska.

 

Reklama

 

Klarowana ocena inflacji jest jednak o tyle trudna w tym momencie, gdyż pandemia się nie skończyła, a przybrała po prostu nową formę

Po raz pierwszy od dłuższego czasu ponownie pojawia się konflikt w polityce pieniężnej między realnymi celami gospodarczymi (wzrost/zatrudnienie) a celami dotyczącymi stabilności cen – coś co w czasach niskiej inflacji nie miało dużego znaczenia. Jednocześnie zdolność banków centralnych do dokonywania prognoz została znacznie ograniczona. W rezultacie prowadzenie dalekowzrocznej polityki monetarnej jest trudniejsze, niż wynikałoby to z teorii.

 

URL Artykułu

Reklama

 

Decyzje i komunikaty banków centralnych w tym tygodniu mogą mieć charakter tymczasowy

Oczywiście większość instytucji będzie starała się dostarczyć rynkowi pewnych wskazówek. Jednak będą one być może za jakiś czas wymagały korekty, jeśli rozwój pandemii oraz inflacja zaskoczą – co wcale nie jest tak mało prawdopodobne.

Wyciąganie wniosków na temat fundamentalnego podejścia banków centralnych do polityki monetarnej z decyzji z tego tygodnia będzie utrudnione. Instytucja, która obierze drogę pozostawienia wszystkiego w zawieszeniu i utrzymania ekspansywnego podejścia niekoniecznie musi być gołębia. Być może ma nieco inne spojrzenie na pandemię i inflację i ich realne skutki gospodarcze. Coraz częściej pojawiają się wypowiedzi, że firmy i całe społeczeństwa nauczyły się żyć w środowisku obwarowanym restrykcjami i tak naprawdę każda kolejna fala ma coraz mniejsze negatywne skutki.

 

PLN

W środowisku silnego dolara i braku porozumienia wokół KPO ponownie słabo radzi sobie złoty. Z polskiego rządu nie płynie jednoznaczne stanowisko ws. relacji z Brukselą, natomiast z Komisji Europejskiej docierają niepokojące sygnały o braku jakiejkolwiek nici porozumienia. W takim otoczeniu złoty jest najsłabszy od początku miesiąca, a kurs EUR/PLN odbija w okolice 4,64. Wczorajsze osłabienie PLN to również pokłosie pogorszenia sentymentu na globalnych rynkach, czego obrazem były spadki na największych giełdach światowych.

Reklama

 

_______________

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Łukasz Zembik

Łukasz Zembik

Kierownik Departamentu Analiz w TMS Brokers. Absolwent kierunku Finanse i Rachunkowość na Wydziale Zarzadzania na Uniwersytecie Warszawskim. Rynkami zajmuje się od 2010 r. – uzyskał Certyfikat Dealera Rynków Finansowych WIB/ACI Polska. W TMS Brokers odpowiada za programy edukacyjne, stworzył m.in. cykl Live Trading. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN 


Tematy

kurs euro do złotego kurs dolara amerykańskiego cena dolara amerykańskiego notowania dolara amerykańskiego indeks dolara amerykańskiego wiadomości euro do złotego 1 eur ile to pln pln to eur pln eur kurs złotego do euro jaki jest kurs euro do złotego kurs dolara amerykańskiego nbp kurs dolara amerykańskiego wykres koszt dolara amerykańskiego dolara amerykańskiego kurs dolara amerykańskiego dzisiaj jaki jest kurs dolara amerykańskiego wykres dolara amerykańskiego aktualny kurs dolara amerykańskiego kurs dolara amerykańskiego prognozy kurs amerykańskiego dolara notowanie dolara amerykańskiegoInformacje kurs euro do złotego wykres aktualny kurs euro do złotego polityka pieniężna banku centralnego polityka pieniężna a fiskalna polityka fiskalna a pieniężna polityka pieniężna i fiskalna polityka pieniężna restrykcyjna polityka pieniężna definicja średni kurs złotego w stosunku do euro centralny bank węgier bank centralny węgier prezes nbp kurs dolara amerykańskiego inflacja a polityka pieniężna banki centralne na świecie banki centralne w europie banki centralne świata główne banki centralne na świecie średni kurs złotego w stosunku do euro nbp euro do złotego wykres wykres euro do złotego banki centralne a forex krajowe banki centralne strefy euro banki centralne inflacja banki centralne ue banki centralne krajow ue krajowe banki centralne eurosystemu wymiana złotego na euro 10 eur ile to pln kurs euro i złotego kurs złotego na euro co to jest kpo kurs euro do złotego dzisiaj dzisiejszy kurs euro do złotego kpo co to jest kpo polska banki centralne europa centralny bank rosji kursy walut
Reklama