Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dlaczego nasza gospodarka traci na wzroście cen surowców?- komentarz eksperta

|
selectedselectedselected
Dlaczego nasza gospodarka traci na wzroście cen surowców?- komentarz eksperta | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym tygodniu Bloomberg Commodity Index osiągnął najwyższy poziom od 2015 roku. Rosnące ceny surowców to problem dla konsumentów i biznesu. Polska gospodarka traci na wzroście ich cen, podczas gdy zyskują Rosja czy Arabia Saudyjska. A wzrost ceny ropy naftowej o 10 dolarów przekłada się na wzrost inflacji o około 0,2 p.p.

 

Obecnie na świecie wszystko drożeje

Ceny surowców cały czas rosną z uwagi na szybko odradzający się po pandemii popyt, przy ograniczonej podaży, spowodowanej przez dekadę niedoinwestowania tego sektora. Bloomberg Commodity Index, szeroki indeks oparty o kontrakty terminowe na 23 różne surowce (w tym energetyczne), metale i towary, osiągnął w tym tygodniu najwyższe notowania od początku 2015 roku. Od początku roku wzrósł zaś już o 29,1 proc. Ceny surowców są kwotowane w dolarze, który jest obecnie silny, co powoduje, że surowce kupowane na świecie stają się jeszcze droższe. 

 

Wzrost cen surowców powoduje poważne przepływy finansowe z krajów konsumentów do tych, gdzie przeważa wydobycie i produkcja

Reklama

Zyskują zatem Arabia Saudyjska, Rosja czy Australia. Tracą natomiast Europa i Chiny. Także Polska traci, bo paliwa stanowią 5,6 proc. naszego importu i tylko 1,7 proc. eksportu, inne surowce to 3 proc. importu i 2,4 proc. eksportu (dane za okres 1-7/2021 r., w tym okresie dodatnie całkowite saldo bilansu handlowego wyniosło 14,2 mld złotych). Zyskujemy dzięki nadwyżce w eksporcie żywności, bydła i zboża, ale to nie jest w stanie zniwelować strat wynikających z droższych paliw i innych surowców przemysłowych. Wyższe ceny napędzają także inflację. Ocenia się, że, wzrost ceny ropy naftowej o 10 dolarów, przekłada się na wzrost inflacji o około 0,2 p.p. Wzrost cen na dłuższą metę obniży też popyt, co może skutkować stagflacją, czyli miksem inflacji i stagnacji gospodarczej. Nie ma więc złudzeń, że na dłuższą metę wysokie ceny są niekorzystne dla światowej gospodarki.

 

Wzrosty cen surowców są także napędzane przez postępującą dekarbonizację

Cena litu, który służy do produkcji baterii, wzrosła od początku roku o 254 proc. (w tym o 41 proc. w ciągu ostatniego miesiąca). O 64 proc. wzrosła od początku roku także cena kobaltu. Zezwolenia na emisję dwutlenku węgla w UE w systemie ETS zdrożały natomiast o 89 proc. Obawy o środowisko powodują także ograniczenie inwestycji w wydobycie ropy i węgla. Reakcja na to są jednak wyższe ceny jakie obserwujemy obecnie w przypadku zwiększonego popytu. Ropa WTI od początku roku zdrożała o 56 proc., a węgiel o 163 proc. Jednak wyższe ceny będą w dłuższej perspektywie wspierać przejście do bardziej ekologicznych rozwiązań.

 

Na rynku surowców odbijają się perturbacja w chińskiej gospodarce

Problemy spółki Evergrande, obawy o chiński wzrost gospodarczy oraz spadający popyt spowodowały spadek ceny rudy żelaza. W ciągu ostatniego miesiąc staniała ona o 32 proc., a od początku roku również o 32 proc. Spada także cena rodu (-18 proc. od początku roku), palladu (-22 proc.), srebra (-17 proc.), platyny (-10 proc.) oraz złota (-7 proc.). 

Reklama

 

Natomiast cena miedzi, która jest produkowana także przez polski koncern KGHM, od początku roku wzrosła o 16 proc.

Miedź z uwagi na swoje szerokie zastosowanie w gospodarce, jest uznawana za świetny barometr sytuacji gospodarczej na świecie.  Gdy gospodarka szybko się rozwija, ceny miedzi rosną, gdy zaś na horyzoncie pojawia się spowolnienie i recesja - ceny spadają. 

 

Rosnące ceny surowców są dziś poważnym wyzwaniem dla gospodarki

Jednak, to co jest problem dla konsumentów i firm, może być szansą dla inwestorów. Dobrze zdywersyfikowany portfel inwestycyjny powinien zawierać surowce lub firmy związane z rynkiem surowcowym. W takie sposób można zapewnić sobie ekspozycje na wzrosty, które jak się wydaje na rynku surowców jeszcze się nie zakończyły.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Paweł Majtkowski

Paweł Majtkowski

Analityk eToro na polskim rynku, który będzie dzielił się swoim cotygodniowym komentarzem na temat najnowszych informacji giełdowych. Paweł jest uznanym ekspertem rynków finansowych z dużym doświadczeniem jako analityk w instytucjach finansowych. Jest on też jednym z najczęściej cytowanych ekspertów w dziedzinie gospodarki i rynków finansowych w Polsce. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także autorem wielu publikacji z zakresu inwestowania, finansów osobistych i gospodarki.


Tematy

cena miedzi na giełdzie cena miedzi w skupie cena miedzi za kg ceny surowców cena miedzi w londynie cena miedzi za 1kg wiadomości ceny miedzi cena miedzi na złomie ceny surowców na świecie ceny surowców wtórnych cena złomu miedzi skup miedzi cena cena skupu miedzi cena miedzi na skupie cena miedzi skup ceny surowców na giełdzie londyńskiej cena złomu miedzi w niemczech cena miedzi gielda londyn ceny surowców interiaInformacje ceny miedzi LME ceny surowców miedź skup surowców wtórnych ceny ceny skupu surowców wtórnych ceny surowców online ceny surowców węgiel ceny surowców energetycznych aktualne ceny surowców wtórnych ceny surowców wtórnych w niemczech ceny surowców zielarskich ceny surowców od czego zależą ceny surowców wtórnych łódź ceny surowców wtórnych plastik money ceny surowców ceny skupu miedzi ceny miedzi w skupie ceny surowców wtórnych wrocław ceny skupu surowców wturnych złoto ceny surowców aktualne ceny surowców darkorbit ceny surowców interia ceny surowców giełda surowców wtórnych ceny stopy procentowe a ceny surowców ceny surowców mosiądz ceny miedzi bankier ceny złomu miedzi ceny miedzi na świecie ceny miedzi on line ceny miedzi na skupie ceny miedzi online ceny skupu złomu miedzi ceny miedzi giełda londyn ceny miedzi na giełdzie w londynie ceny miedzi w londynie online ceny miedzi legionowo ceny miedzi na giełdzie ceny miedzi kraków ceny miedzi giełda ceny miedzi money ceny miedzi prognozy 2017 bankier ceny miedzi aktualne ceny miedzi w skupie skup miedzi ceny ceny miedzi w polsce ceny miedzi w skupie złomu ceny miedzi poznań instalacja co z miedzi ceny miedzi 2017 ceny skupu miedzi w niemczech ceny miedzi w londynie ceny miedzi w skupach aktualne ceny miedzi ceny miedzi giełda londyńska ceny miedzi wykres ceny miedzi w skupie śląsk ceny miedzi prognozy skup miedzi wrocław ceny skup złomu ceny miedzi ceny miedzi warszawa ceny miedzi w niemczech ceny złomu miedzi w skupie ceny miedzi w skupie kraków ceny miedzi 2016 ceny miedzi złom ceny miedzi londyn ceny złomu miedzi poznań ceny surowców złoto ceny surowców money plastech ceny surowców ceny surowców wtórnych 2019 ceny surowców bankier ceny surowców paszowych simcity ceny surowców foe ceny surowców ceny surowców chemicznych ceny surowców budowlanych bankier ceny surowców ceny surowców prognozy settlers online ceny surowców ceny surowców wtórnych 2018 od czego zależą ceny surowców ceny surowców skalnych
Reklama
Reklama