Reklama
Kurs euro:  4.29
Kurs dolara:  4
Kurs funta:  5.07
Kurs franka:  4.48
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.29
Kurs dolara:  4
Kurs funta:  5.07
Kurs franka:  4.48
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny miedzi

Już w najbliższy czwartek będzie miało miejsce kolejne spotkanie państw OPEC+, mające na celu decyzję w sprawie dalszego kształtu porozumienia naftowego. Dla inwestorów ważne będą dwie równorzędne kwestie. Po pierwsze, będą oni wypatrywać zmian w samym porozumieniu OPEC+, a po drugie, będą oni wyczekiwać na informacje związane z wielkością dodatkowych cięć wydobycia, które wprowadziła Arabia Saudyjska wraz z początkiem lutego. W obu przypadkach oczekiwane jest delikatne podniesienie limitów produkcji ropy naftowej, począwszy od kwietnia.

Na decyzję OPEC+ wpływ ma wiele czynników, w tym nie tylko globalna produkcja ropy poza OPEC+ czy popyt na ten surowiec, lecz również wielkość globalnych zapasów tego surowca. Ostatni rok przyniósł w tym zakresie ogromne zmiany, widoczne zresztą także jeszcze na początku bieżącego roku.

Znaczący spadek ilości ropy przechowywanej na tankowcach.  - 1

Znaczący spadek ilości ropy przechowywanej na tankowcach.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Wielu inwestorów pamięta jeszcze wyjątkową sytuację sprzed niemal roku,

Reklama

kiedy to spadek popytu na ropę oraz niskie ceny tego surowca wywołały ogromne zapotrzebowanie na magazynowanie ropy. Po tym, jak magazyny na lądzie szybko się przepełniły, uczestnicy rynku zaczęli wynajmować miejsca na tankowcach. Jak podają wyliczenia IHS Markit, w maju poprzedniego roku ilość ropy naftowej przechowywanej na tankowcach przez więcej niż 10 dni wynosiła aż 84 mln baryłek – co odpowiada niemal całkowitemu dziennemu zapotrzebowaniu na ropę na świecie. Tymczasem pod koniec lutego bieżącego roku liczba ta stopniała do 19,2 mln baryłek. Koszt wynajęcia tankowca za jedną dobę spadł z poziomów przekraczających 100 tys. USD do obecnych około 10 tys. USD.

Globalny rynek ropy naftowej obecnie jest już w dużej mierze zbilansowany,

a światowe zapasy tego surowca topnieją – i najprawdopodobniej nadal będą się zmniejszać w kolejnych miesiącach. Ten czynnik sprzyja wzrostom notowań ropy naftowej, ale jednocześnie zwiększa prawdopodobieństwo tego, że OPEC+ coraz odważniej może podchodzić do podwyższania limitów wydobycia ropy.

Znaczący spadek ilości ropy przechowywanej na tankowcach.  - 2

Znaczący spadek ilości ropy przechowywanej na tankowcach.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ - Optymizm związany z długofalowymi perspektywami dla cen miedzi

W ostatnich dniach na rynku miedzi dominowała strona podażowa. Notowania tego metalu w Stanach Zjednoczonych zniżkowały z ubiegłotygodniowych lokalnych maksimów, przekraczających 4,30 USD za funt, do dzisiejszych okolic 4,10-4,15 USD za funt.

Reklama

Na początku bieżącego tygodnia presję na spadek notowań miedzy wywierała siła amerykańskiego dolara oraz rozczarowujący odczyt indeksu PMI dla przemysłu w Chinach za luty. Niemniej, długoterminowe perspektywy dla cen tego metalu pozostają korzystne.

W bieżącym tygodniu ma miejsce konferencja CERAWeek,

poświęcona trendom i wyzwaniom na globalnych rynkach energii. Mimo że to wydarzenie śledzone jest głównie przez inwestorów na rynkach surowców energetycznych, z ropą naftową na czele, to poruszane są na nim kwestie istotne również na rynkach metali przemysłowych. Dyskusje dotyczą m.in. konieczności coraz większej produkcji energii elektrycznej przy jednoczesnym dążeniu do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W procesie tym potrzebne będzie wykorzystanie dużej ilości miedzi, co sprawia, że tendencje prośrodowiskowe będą korzystnie wpływać na notowania tego metalu w długoterminowej perspektywie.

Znaczący spadek ilości ropy przechowywanej na tankowcach.  - 3

Znaczący spadek ilości ropy przechowywanej na tankowcach.  - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Czytaj więcej