PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o produkcji w przemyśle sprzedanej w listopadzie. Według naszych oczekiwań wzrosła ona o 8,7% r/r po wzroście o 7,8% r/r w październiku. Konsensus prognoz wynosi 8,5% r/r. Wraz z danymi o produkcji poznamy wyliczenie za listopad inflacji cen produkcji sprzedanej. Według naszej prognozy wzrosła ona do 13,1% r/r z 11,8% r/r przed miesiącem i przy konsensusie wynoszącym 12,9% r/r.
Wydarzenia i komentarze
PL: Według zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki taryf średnia wysokość rachunku za energię elektryczną dla gospodarstwa domowego wzrośnie w przyszłym roku o 24%, natomiast średnia wysokość rachunku za gaz o niemal 54%. To wyraźnie wyższa skala korekty cen niż oczekiwania ekonomistów, szczególnie jeśli chodzi o podwyżki taryfy na gaz. Jej efektem jest rewizja ścieżki inflacji na 2022 rok. Tarcza antyinflacyjna, której elementem jest m.in. obniżka stawek podatku VAT na energię elektryczną, paliwa i gaz, a także akcyzy na energię elektryczną zneutralizuje cześć wzrostu kosztu energii i gazu ograniczając wzrost inflacji w 1Q 2022.
Skutki jej działania będą jednak przejściowe, co oznacza, że szczyt inflacji zostanie przesunięty na 2Q przyszłego roku, kiedy inflacja CPI wyniesie ok. 9% r/r. Rząd może przedłużyć jej obowiązywanie, co przesunie w czasie ujawnienie efektów korekty cen. Według aktualnych szacunków średnioroczna inflacja może wynieść w przyszłym roku 7,7% r/r, a nie 6,5% r/r jak prognozowaliśmy dotychczas. Tak znaczna skala rewizji prognoz inflacji, choć wynika z czynników podażowych i niezależnych od władz monetarnych, skłania do rewizji oczekiwań co do stóp procentowych.
W naszej ocenie wyceniany obecnie przez rynki finansowe scenariusz wzrostu stopy referencyjnej do poziomie ok. 3% może być niewystarczający do sprowadzenia inflacji do celu NBP w średnim okresie. W naszej ocenie coraz poważniej należy brać pod uwagę cykl zacieśniania monetarnego, w którym stopy procentowe wzrosną do co najmniej 4%.
PL: Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w listopadzie o 0,7% r/r po wzroście o 0,5% r/r w październiku. Natomiast względem listopada liczba etatów wzrosła o 12,6 tys. Za wzrosty etatów odpowiadały przyjęcia m.in. pracowników sezonowych. Dane te wskazują, że kolejne fale pandemii coraz słabiej oddziałują na dane o zatrudnieniu i popyt na pracę pozostaje mocny. O szybkie wzrosty zatrudnienia w 2022 r. będzie naszym zdaniem trudno, ze względu na ograniczoną możliwość pozyskania pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.
PL: Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w listopadzie o 9,8% r/r po wzroście o 8,4% r/r miesiąc wcześniej. Dane te okazały się dużo wyższe od oczekiwań. W stosunku do października średnia płaca wzrosła o 1,8% m/m, do czego przyczyniły się wypłaty premie i nagród m.in. w sektorze górniczym (wzrost płac o 34,1% m/m). Nie znamy pełnej struktury danych, sądzimy jednak, że wypłata premii i nagród oraz podwyżki w części firm skumulują się w grudniu, a odczyt za ostatni miesiąc roku najprawdopodobniej będzie jeszcze wyższy.
Dane o płacach i zatrudnieniu potwierdzają dynamiczne ożywienie na rynku pracy, czemu sprzyja popyt w gospodarce, wysoka inflacja zwiększająca żądania płacowe pracowników, bardzo dobre wyniki firm oraz konkurencja o pracownika. Sądzimy, że czynniki te będą oddziaływać jeszcze silniej w 2022 r. napędzając koszty pracy. Dalsze znaczące zacieśnienie polityki pieniężnej jest zatem niezbędne dla stabilizowania gospodarki w średnim okresie.
Rynki na dziś
Nastroje na rynkach finansowych są negatywne w ślad za decyzjami kolejnych europejskich państw o wprowadzeniu nowych obostrzeń w reakcji na wzrost zachorowań na COVID-19. Na wartości zyskują walutowe bezpieczne przystanie (dolar, frank), co powinno negatywnie odbić się także na złotym. Szansą dla polskiej waluty może być jednak dalsze nasilenie oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w Polsce w wyniku prognozowanej wyższej ścieżki inflacji CPI w 2022 roku. Przedświąteczny tydzień może zatem przynieść sporo emocji.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję