Początek tygodnia przyniósł dalsze umocnienie złotego sprowadzając kursy EUR/PLN i USD/PLN odpowiednio w pobliże poziomów 4,72 i 4,62 przy utrzymaniu się kursu EUR/USD nieco powyżej 1,02.
Kontynuacja osłabienia dolara na szerokim rynku wraz z uspokojeniem się nastrojów wokół europejskiego kryzysu energetycznego dały paliwo do umocnienia się złotego w relacji do głównych walut. Spadek stopy bezrobocia poniżej 5% w czerwcu utrwalił widoczny w tym roku korzystny trend na polskim rynku pracy co pośrednio wspiera też notowania złotego. Jednak dynamika umocnienia naszej waluty powinna zostać wyhamowana w związku z zbliżającym się posiedzeniem FOMC, gdzie oczekiwana jest kolejna, dynamiczna podwyżka amerykańskich stóp procentowych. Dodatkowo notowania EUR/USD konsolidują się od kilku dni nieco powyżej poziomu 1,02 a dopiero wyraźne przebicie oporu w pobliżu poziomu 1,0350 sygnalizowałoby, z technicznego punktu widzenia, możliwą zmianę długoterminowego trendu spadkowego na parze. Stąd oczekujemy utrzymania się kursów EUR/PLN i USD/PLN powyżej poziomów odpowiednio 4,70 i 4,60 przynajmniej do czasu środowej decyzji Fed.
We wtorek najciekawszym wydarzeniem będzie posiedzenie MNB a ekonomiści przewidują, że węgierski bank centralny zdecyduje się na kolejną, agresywną podwyżkę stóp procentowych o 100 pb. do poziomu 10,75%. Tak stroma ścieżka wzrostu węgierskich stóp przyczyniła się do istotnego odreagowania notowań najtańszego w historii forinta jednak z drugiej strony może mieć mocno negatywny wpływ na wzrost gospodarczy i przyczynić się do szybszego wej