Ludwik Kotecki (16.03.2023). Jeżeli chcielibyśmy wierzyć w projekcję analityków NBP to dziś nie ma warunków do obniżenia stóp procentowych, dopóki nie będzie kolejnych projekcji, które pokażą, że takie warunki są. Dziś nie ma warunków aż do końca tego okresu projekcji, czyli do końca 2025 r., bo ciągle nie dochodzimy do celu inflacyjnego. Dopiero zejście do tego celu może nam pozwolić myśleć, żeby te stopy zacząć obniżać. Na razie zejścia do tego celu nie ma i w związku z tym tej dyskusji w Radzie Polityki Pieniężnej nie ma, o tym, żeby luzować politykę monetarną.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Mimo, iż kurs EUR/PLN od początku marca porusza się w trendzie bocznym (4,6624 – 4,7140) to w świetle napływających informacji i utrzymywania się awersji do ryzyka z uwagi na zawirowania w globalnym sektorze bankowym rośnie w naszej ocenie prawdopodobieństwo wybicia górą. Warto zauważyć, iż złoty w ostatnim tygodniu radził sobie nadspodziewanie dobrze, pozytywnie wyróżniając się w swej stabilności na tle przecenianych walut regionu.
Nie uważamy natomiast, by w obliczu utrzymywania nerwowości taka sytuacja mogłaby być kontynuowana. Wiele zależeć będzie od wyniku posiedzenia Rezerwy Federalnej, który obarczony jest podwyższoną niepewnością. Decyzja Fed kanałem rynków światowych przekładać się będzie natomiast na zmiany koszyka walut Europy Środkowo-Wschodniej.
Wydarzenia krajowe, z których część jest już za nami (dane o produkcji przemysłowej i rynku pracy) nie będ