Cena złota wystrzeliła. Jaka jest wartość fundamentalna metalu?
Złoto jest z nami od tysięcy lat. Niedawno cena uncji wyszła na historyczne maksima. A jaka jest wartość fundamentalna złota – czy i jak da się ją policzyć?

Złoto jest z nami od tysięcy lat. Niedawno cena uncji wyszła na historyczne maksima. A jaka jest wartość fundamentalna złota – czy i jak da się ją policzyć?
Złoto podrożało o 14% w tym roku i wyszło na historyczne maksima cenowe. Za uncję trzeba zapłacić obecnie 2 343 USD, lub 9 444 zł.
A jaka jest właściwie wartość fundamentalna złota? Da się ją policzyć i ustalić?
Złoto to kruszec, to metal. Niczego nie produkuje, nie wypłaca dywidend. Słynny inwestor Warren Buffett wiele razy podkreślał, że lepiej inwestować w przedsięwzięcia biznesowe, niż w kawał skały. Podczas jednego ze swoich wystąpień wyliczył, że inwestor który zainwestowałby 10 tys. USD w 1942 roku w akcje z indeksu S&P500, miałby po 60 latach majątek szacowany na 51 mln USD, a gdyby kupił za tę sumę złoto, miałby ledwie 400 tys. USD.
Faktem jest jednak, że złoto od 5 tysięcy lat towarzyszy ludzkiej cywilizacji i ludzie się nim zachwycają, z uwagi na jego unikalne właściwości.
Kwestia wewnętrznej wartości złota była już wiele razy poruszana przez naukowców i firmy inwestycyjne i nie ma zgody co do tego, jak ją wyznaczyć. Niektóre analizy opierają się na grze podaży i popytu, inne na wskaźniku pokrycia wszystkich wyemitowanych w USA dolarów rezerwami złota. Niektórzy twierdzą, że złoto… nie ma wartości wewnętrznej, bowiem nie płaci żadnych odsetek, a przechowywanie go wiąże się z dodatkowymi kosztami – to jest podejście „buffettowskie”.
Jeśli jednak ktoś próbuje wyceniać złoto, musi oprzeć się na wycenach porównawczych.
„W tej sytuacji najprościej jest zestawić historyczny przebieg cen złota z wybranymi aktywami finansowymi, z którymi kruszec musi konkurować na rynku o zainteresowanie inwestycyjnego kapitału. Najbardziej skrajne odchylenia na korzyść złota otrzymamy oczywiście zestawiając je z liderami wzrostów ostatnich lat, a więc amerykańskich spółek technologicznych, ale i skorelowanego z nimi Bitcoina” – mówi FXMAG Tomasz Gessner z Tavex.
Część obserwatorów rynku złota uważa, że wartość fundamentalną Króla Metali można określić posługując się kosztami jego wydobycia.
„Ciekawie wygląda wykres uśrednionego kosztu wydobycia w przypadku dwóch największych spółek wydobywczych, a więc Barrick Gold oraz Newmont. Jeśli zestawimy go ze średnioroczną ceną złota, to od 2000 roku ta cena ani razu nie spadła poniżej średniego kosztu wydobycia w tych dwóch spółkach. Można zatem przyjąć, że tutaj znajduje się fundamentalna podłoga. Złoto można więc potraktować także jako magazyn energii, bo na koszty wydobycia składają się w dużej mierze koszty energii i pracy” – tłumaczy Gessner.
Koszt wydobycia złota na tle ceny złota
Źródło: Bloomberg / Tavex
Firma Monetary Metals regularnie wylicza wartość fundamentalną złota. Robiąc to, stara się wyeliminować siły spekulacyjne obecne na rynku złota. Stara się pokazywać obraz relacji fizycznej podaży i popytu. „Wartość fundamentalna złota jest obliczana zgodnie z modelem opartym na naszej teorii ekonomicznej. Uważamy, że model ten odzwierciedla grę siły podaży i popytu na rynku fizycznym, jednak nie ma gwarancji, że cena rynkowa szybko - lub kiedykolwiek - zbliży się do ceny fundamentalnej” – pisze na swojej stronie firma Monetary Metals.
Obecnie wartość fundamentalna uncji złota, wedle Monetary Metals, to około 2 650 USD.
Wartość fundamentalna złota wedle Monetary Metals
Źródło: Monetary Metals
Co stałoby się z ceną i wartością fundamentalną złota, gdyby Stany Zjednoczone zdecydowały się powrócić do standardu złota? Pewnikiem jest, że wzrosłaby zarówno cena, jak i wartość.
Jest to scenariusz bardzo mało prawdopodobny, ale Gessner podkreśla, że procesy dedolaryzacji przybierają już tak bardzo na sile, iż taki ruch mógłby być próbą ratowania USD.
„Biorąc pod uwagę oficjalne rezerwy złota USA na poziomie 8 133 ton oraz podaż pieniądza M2 (20 787 mld USD), gdyby chcieć zabezpieczyć taką ilość dolarów złotem tylko:
Zdaniem Gessnera, przy obecnych wycenach relatywnych złota do Nasdaqa czy Bitcoina, kruszec z pewnością jawi się jako ciekawy wybór. Podobnie wygląda to w przypadku relacji złota do całego koszyka surowcowego (indeks CRB), czy też średniej ceny domu jednorodzinnego w USA.
Wycena relatywna złota do Nasdaq i BTC
Źródło: Tavex
Relacja złota do
Źródło: Tavex
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję