- Ile naprawdę jest warte złoto?
- Jak policzyć wartość fundamentalną złota?
- Ile byłaby warta uncja złota po powrocie standardu złota?
- Na ile wyceniają uncję złota firmy inwestycyjne?
Złoto podrożało o 14% w tym roku i wyszło na historyczne maksima cenowe. Za uncję trzeba zapłacić obecnie 2 343 USD, lub 9 444 zł.
A jaka jest właściwie wartość fundamentalna złota? Da się ją policzyć i ustalić?
Jakie cechy ma złoto
Złoto to kruszec, to metal. Niczego nie produkuje, nie wypłaca dywidend. Słynny inwestor Warren Buffett wiele razy podkreślał, że lepiej inwestować w przedsięwzięcia biznesowe, niż w kawał skały. Podczas jednego ze swoich wystąpień wyliczył, że inwestor który zainwestowałby 10 tys. USD w 1942 roku w akcje z indeksu S&P500, miałby po 60 latach majątek szacowany na 51 mln USD, a gdyby kupił za tę sumę złoto, miałby ledwie 400 tys. USD.
Faktem jest jednak, że złoto od 5 tysięcy lat towarzyszy ludzkiej cywilizacji i ludzie się nim zachwycają, z uwagi na jego unikalne właściwości.
Oto kilka wyjątkowych cech złota:
- Złoto jest postrzegane jako symbol bogactwa, władzy i majestatu.
- Złoto było używane przez tysiąclecia jako biżuteria i środek wymiany.
- Złoto jest rzadkie i trudne do wydobycia.
- Złoto jest plastyczne i może być formowane w zależności od potrzeb, m.in. w elektronice, stomatologii, narzędziach medycznych oraz przemyśle obronnym, lotniczym i motoryzacyjnym.
- Złoto jest trwałe i niekorozyjne.
- Złoto ma wizualne piękno i magnetyczny urok.
Kwestia wewnętrznej wartości złota była już wiele razy poruszana przez naukowców i firmy inwestycyjne i nie ma zgody co do tego, jak ją wyznaczyć. Niektóre analizy opierają się na grze podaży i popytu, inne na wskaźniku pokrycia wszystkich wyemitowanych w USA dolarów rezerwami złota. Niektórzy twierdzą, że złoto… nie ma wartości wewnętrznej, bowiem nie płaci żadnych odsetek, a przechowywanie go wiąże się z dodatkowymi kosztami – to jest podejście „buffettowskie”.
Jak obliczać wartość fundamentalną złota
Jeśli jednak ktoś próbuje wyceniać złoto, musi oprzeć się na wycenach porównawczych.
„W tej sytuacji najprościej jest zestawić historyczny przebieg cen złota z wybranymi aktywami finansowymi, z którymi kruszec musi konkurować na rynku o zainteresowanie inwestycyjnego kapitału. Najbardziej skrajne odchylenia na korzyść złota otrzymamy oczywiście zestawiając je z liderami wzrostów ostatnich lat, a więc amerykańskich spółek technologicznych, ale i skorelowanego z nimi Bitcoina” – mówi FXMAG Tomasz Gessner z Tavex.
Część obserwatorów rynku złota uważa, że wartość fundamentalną Króla Metali można określić posługując się kosztami jego wydobycia.
„Ciekawie wygląda wykres uśrednionego kosztu wydobycia w przypadku dwóch największych spółek wydobywczych, a więc Barrick Gold oraz Newmont. Jeśli zestawimy go ze średnioroczną ceną złota, to od 2000 roku ta cena ani razu nie spadła poniżej średniego kosztu wydobycia w tych dwóch spółkach. Można zatem przyjąć, że tutaj znajduje się fundamentalna podłoga. Złoto można więc potraktować także jako magazyn energii, bo na koszty wydobycia składają się w dużej mierze koszty energii i pracy” – tłumaczy Gessner.
Zobacz także: Cena kawy rośnie, a gigant z Wall Street zapowiada rewolucję organizacyjną
Koszt wydobycia złota na tle ceny złota
Źródło: Bloomberg / Tavex
Firma Monetary Metals regularnie wylicza wartość fundamentalną złota. Robiąc to, stara się wyeliminować siły spekulacyjne obecne na rynku złota. Stara się pokazywać obraz relacji fizycznej podaży i popytu. „Wartość fundamentalna złota jest obliczana zgodnie z modelem opartym na naszej teorii ekonomicznej. Uważamy, że model ten odzwierciedla grę siły podaży i popytu na rynku fizycznym, jednak nie ma gwarancji, że cena rynkowa szybko - lub kiedykolwiek - zbliży się do ceny fundamentalnej” – pisze na swojej stronie firma Monetary Metals.
Obecnie wartość fundamentalna uncji złota, wedle Monetary Metals, to około 2 650 USD.
Wartość fundamentalna złota wedle Monetary Metals
Źródło: Monetary Metals
Standard złota podniósłby niesamowicie wartość kruszcu
Co stałoby się z ceną i wartością fundamentalną złota, gdyby Stany Zjednoczone zdecydowały się powrócić do standardu złota? Pewnikiem jest, że wzrosłaby zarówno cena, jak i wartość.
Jest to scenariusz bardzo mało prawdopodobny, ale Gessner podkreśla, że procesy dedolaryzacji przybierają już tak bardzo na sile, iż taki ruch mógłby być próbą ratowania USD.
Analityk Tavex wylicza:
„Biorąc pod uwagę oficjalne rezerwy złota USA na poziomie 8 133 ton oraz podaż pieniądza M2 (20 787 mld USD), gdyby chcieć zabezpieczyć taką ilość dolarów złotem tylko:
- w 20%, cena uncji wyniosłaby 17 500 USD,
- w 50%, cena uncji wyniosłaby 43 800 USD,
- w 100%, cena uncji wyniosłaby 87 600 USD”.
Zdaniem Gessnera, przy obecnych wycenach relatywnych złota do Nasdaqa czy Bitcoina, kruszec z pewnością jawi się jako ciekawy wybór. Podobnie wygląda to w przypadku relacji złota do całego koszyka surowcowego (indeks CRB), czy też średniej ceny domu jednorodzinnego w USA.
Zobacz także: PKN Orlen notuje straty! W tle nowy prezes koncernu i afera ze szwajcarską spółką
Wycena relatywna złota do Nasdaq i BTC
Źródło: Tavex
Relacja złota do CRB Index i średniej ceny domu w USA
Źródło: Tavex
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję