Gaz ziemny tanieje. Na Bliskim Wschodzie bez zmian
Cena gazu ziemnego w Europie utrzymuje się w pobliżu najwyższego poziomu od miesiąca, podczas gdy inwestorzy nadal oceniają szanse na wznowienie dostaw LNG z Bliskiego Wschodu.
W drugiej połowie tygodnia notowania gazu nieznacznie spadają po czterech miesiącach konfliktu Stanów Zjednoczonych i Iranu.
Czytaj też: Podejrzane transakcje na rynku ropy. Wtajemniczeni zarobili miliardy dolarów. „Przerażający przykład manipulacji rynkowej”
Jak przypomina Bloomberg, ograniczona podaż oznacza dla Europy konieczność większej konkurencji z innymi globalnymi nabywcami o dostępne dostawy.
Jednocześnie państwa regionu muszą intensywnie uzupełniać zapasy gazu przed nadchodzącą zimą, mierząc się przy tym z okresami wysokich temperatur.
„Magazyny gazu w regionie mają niższy poziom zapełnienia niż zazwyczaj o tej porze roku – w całej Unii Europejskiej są one wypełnione jedynie w 51%, podczas gdy średnia sezonowa wynosi 65%. W Niemczech poziom napełnienia wynosi nieco ponad 43%”, przekazała agencja.
Eskalacja napięć między Waszyngtonem a Teheranem zdaje się nie mieć końca, zwłaszcza że strony przeprowadziły do tej pory szereg rozmów zmierzających do zakończenia działań zbrojnych.
Z najnowszych informacji wynika, że do Zatoki Omańskiej wpłynęły dwa tankowce odpowiedzialne za przewóz LNG, co w praktyce może oznaczać potencjalny załadunek towaru z obszaru Zatoki Perskiej.
„Nie jest jednak jasne, jak szybko uda się przywrócić przepływy z Bliskiego Wschodu po tym, jak siły amerykańskie przeprowadziły drugi dzień ataków na cele w Iranie”, twierdzi Bloomberg.
CNN potwierdza, że amerykańskie siły zbrojne uderzyły w 90 celów znajdujących się wzdłuż irańskiego wybrzeża.
W odpowiedzi irańska Gwardia Rewolucyjna zaatakowała amerykańskie bazy wojskowe w Kuwejcie i Bahrajnie oraz amerykański obiekt wojskowy w Katarze.
Donald Trump ostrzegł przed zaostrzeniem uderzeń, co utwierdziło inwestorów w przekonaniu o braku przełomu na Bliskim Wschodzie w najbliższym czasie.
Co więcej, 9 lipca dobiegają końca uroczystości pogrzebowe Najwyższego Przywódcy Iranu Alego Chameneiego.
„Wszystkie oczy skierowane są na to, czy pojawi się jego syn i następca Mojtaba”, przekazuje CNN.

Źródło: Bloomberg.
Czytaj także: Ceny paliw runęły przez Trumpa. Atak na Iran odwołany! „Zostałem poproszony”
Zobacz również: Ceny paliw zanurkowały po słowach Trumpa. Ataki na Iran zostały wstrzymane. „Poinstruowałem Departament Wojny”
Cena gazu ziemnego w Europie w czwartek, 9 lipca
Kurs kontraktów terminowych na gaz ziemny w Europie w czwartek, 9 lipca spada o 1% do poziomu 48,7 EUR za MWh.
„Sytuacja na europejskim rynku gazu nadal wydaje się napięta w miarę przebiegu sezonu zasilania magazynów”, przekazali analitycy ING Think.
„Najnowsza eskalacja napięć tylko potęguje obawy o niedobory, zwłaszcza że Europa zbliża się do sezonu grzewczego”, dodali.
Czytaj też: Cena gazu wzrosła o niemal 100%. Niebawem trzycyfrowe kwoty i powtórka z 2022 roku? Bank wyjaśnia
Wykres. Kurs kontraktów terminowych na gaz ziemny w Europie

Źródło: Trading Economics.
Czytaj także: Impas na Bliskim Wschodzie uderza w ceny paliw. Wkrótce spadek do 40 USD za baryłkę?
Zobacz również: Ceny paliw w Polsce pójdą w górę, na stacjach pojawią się braki? Ekspert: „To nie będzie jednorazowy gwałtowny ruch, który dotknie kierowców”
Źródła: Bloomberg, CNN, ING Think.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję