Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dochodowości obligacji rynków bazowych wkrótce rozpoczną trend zniżkowy

|
selectedselectedselected
Dochodowości obligacji rynków bazowych wkrótce rozpoczną trend zniżkowy | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rentowności obligacji rynków bazowych pozostają w trendzie wzrostowym. Jest on wynikiem utrzymania jastrzębiej narracji Fed i Europejskiego Banku Centralnego w związku z wysoką uporczywością światowej inflacji.

 

 

W rezultacie inwestorzy stopniowo, acz systematycznie podwyższali swoje oczekiwania co do docelowego poziomu stopy procentowej, ale i opóźniali moment pierwszych obniżek stóp procentowych, czego rynkowym odzwierciedleniem były wyższe rentowności. Obecnie w trend ten wpisuje się prawdopodobny scenariusz miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki (odporność na działania Rezerwy Federalnej) oraz drożejąca ropa naftowa (ryzyko dla ścieżki inflacji). W efekcie rentowność 10-latki USA ustanowiła najwyższy od 2007 roku poziom (4,80%). Dochodowość Bunda na poziomie 3,0% jest natomiast najwyższa od 12 lat.

Reklama

 

Zobacz także: Rating Polski w górę? Trzeba spełnić jeden "warunek"

 

W naszej ocenie zarówno Fed, jak i EBC zakończyły już cykl zacieśniania monetarnego. Pytaniem otwartym pozostaje natomiast termin i skala obniżek stóp procentowych w przyszłym roku. Jest ona obarczona niepewnością (wpływ danych makro) a przez to zachowanie obligacji cechować będzie podwyższona zmienność. Uważamy jednak, że obniżki stóp procentowych będą fundamentem decydującym o zmianie kierunku kształtowania się rentowności Bunda i Treasuries. Sądzimy jednocześnie, iż rynek m.in. częściowo w ślad za oficjalnymi oczekiwaniami Rezerwy Federalnej zbyt ostrożnie zakłada przyszłoroczne tempo spadku stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Uważamy, że Fed będzie bardziej agresywny niż obecnie wyceniane przez rynek i wskazywane w dotplot 50 pkt. baz. cięcia w 2024 roku.. W przypadku długu państw strefy euro w 2024 roku również oczekujemy spadku rentowności jednak zważywszy na prawdopodobnie mniej agresywną niż w przypadku Fed postawę EBC oraz impulsy fiskalne w niektórych krajach (np. Włochy) będzie on ograniczony. Jednocześnie powiększeniu ulegać może spread pomiędzy Bundem a 10-latkami państw południa unii monetarnej.

Dochodowości obligacji rynków bazowych wkrótce rozpoczną trend zniżkowy - 1

Dochodowości obligacji rynków bazowych wkrótce rozpoczną trend zniżkowy - 1

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama

Czytaj dalej