Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rekordy na Wall Street, mocny wzrost cen złota, słaby dolar (USD) - komentarz

|
selectedselectedselected
Rekordy na Wall Street, mocny wzrost cen złota, słaby dolar (USD) - komentarz | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczorajsze dane z USA wręcz zmiażdżyły oczekiwania. Wygłodniały konsument, wyposażony w „czeki Bidena” ruszył na zakupy. Bardziej niż dane szokować może jednak reakcja rynku, której nikt logicznie wyjaśnić nie potrafi.

We wczorajszym komentarzu wskazywałem,

że oczekiwania przed marcowymi danymi o sprzedaży w USA były zadziwiająco niskie. Ostatecznie ludność dostała czeki, a gospodarka otwiera się (choć stopniowo), znaczący wzrost wydatków był zatem logiczny. Tak też się stało. Sprzedaż wzrosła o blisko 10% miesięcznie oraz niemal o 28% w skali roku! Tak to jest efekt bazy, ale tylko po części – sprzedaż jest o niemal 18% wyższa niż w grudniu 2019 roku, napędzana m.in. potężnym wzrostem sprzedaży samochodów (55% r/r).

Wielokrotnie wskazywałem, iż szczególnie w USA konsument ma dużo więcej pieniędzy

(dzięki polityce transferów) niż gdyby pandemii nie było, a przez politykę Fed nie chce ich oszczędzać, więc rezultat nie był trudny do przewidzenia. To co jest trudniejsze do wytłumaczenia to reakcja rynku. Marcowe tendencje będą się tylko nasilać w kolejnych miesiącach (m.in. poprzez dalsze otwieranie gospodarki) i za chwilę może okazać się, że w rok po załamaniu jest ona przegrzana.

Wydaje się, że to powinno prowadzić do wzrostu rentowności obligacji,

ale stało się inaczej – wczoraj (podobnie jak po wtorkowych danych o inflacji) rentowności amerykańskiego długu zanurkowały! Pozornie to nie ma sensu i moim zdaniem wynika z niezrozumiałej polityki schodzenia z pozycji gotówkowej przez Treasury. Tak jakby Treasury umówiło się z Fed na ukaranie grających na wzrost rentowności mimo że za chwilę tych pieniędzy zabraknie i trzeba będzie je pożyczać garściami. Fed dolewa oliwy do ognia sugerując, że zamierza siedzieć z założonymi rękoma i nie będzie nawet myśleć o zacieśnieniu.

Co jednak jeśli sytuacja wymknie się spod kontroli?

Czy ta retoryka utrzyma się jeśli inflacja wzrośnie powyżej 4%? To są pytania, na które brakuje dziś odpowiedzi, bo członkowie FOMC powtarzają tylko swoją mantrę o przejściowej inflacji. Rekordy na Wall Street, mocny wzrost cen złota, słaby dolar – to wszystko już konsekwencje tego, co dzieje się na rynku długu. Kombinacja świetnych danych i prezentu w postaci spadku rentowności znieczuliła rynki tak bardzo, że dość poważne sankcje USA na Rosję przeszły niemal całkowicie bez echa. W ostatnim czasie geopolityka w ogóle zniknęła z rynkowych radarów.   

Dzisiejszy kalendarz rozpoczął się od chińskiego PKB za pierwszy kwartał

Reklama

Wzrost o 18,3% r/r może robić wrażenie, ale dane były słabsze od oczekiwań, a marcowe miesięczne dane wpisują się w widziany coraz powszechniej schemat: bardzo mocny popyt (sprzedaż +34,2%, powyżej oczekiwań) i ograniczenia podażowe (produkcja +14,1%, poniżej oczekiwań). W USA dziś dane z rynku budownictwa mieszkaniowego (14:30) oraz dane o nastrojach (16:00), którym towarzyszy publikacja oczekiwań inflacyjnych. Złoty rozpoczyna piątkowy handel stabilnie. O 8:50 euro kosztuje 4,5547 złotego, dolar 3,8091 złotego, frank 4,1297 złotego, zaś funt 5,2287 złotego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Kwiecień

Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | TWITTER


Tematy

inflacja rentowność obligacje skarbowe ile kosztuje euro po ile euro kurs euro do dolara ile kosztuje złoto dolar kurs inwestycja w złoto jak inwestować w złoto gdzie kupić złoto cena euro obligacje skarbu państwa pkb w Polsce ike obligacje obligacje skarbowe logowanie obligacje 500+ obligacje skarbowe 500+ pkb per capita kurs euro prognoza rentowność obligacji dolar cena frank kurs funt kurs funt cena PKB chin funt notowania po ile jest euro kurs euro sprzedaż białe złoto rentowność obligacji skarbowych dolar notowania frank cena wzrost PKB kurs euro prognozy funt prognozy Dolar prognozy euro na złotówki rentowność sprzedaży rentowność 10 letnich obligacji usa rentowność przedsiębiorstwa forex euro kurs euro alior bank frank notowania Protokół z posiedzenia FOMC euro na zł 1 euro kurs euro kupno dolar euro przelicznik walut euro kirs euro euro symbol pln na euro euro kurs kupno kalkulator euro euro cash euro to aud kupno euro kurs euro na żywo 1 euro to pln euro zł euro ncap euro milion euro real kurs euro dolar prognozy euro pkb europa obligacje państwowe obligacje skarbowe oprocentowanie obligacje skarbowe opinie obligacje skarbowe pko bp rentowność kapitału własnego rentowność firmy rentowność obligacji 10 letnich rentowność operacyjna cambio euro zloty zloty na euro kurs euro alior kurs euro pko bp obligacje trzymiesięczne pkb polska ile wynosi pkb polska wzrost pkb polska pkb per capita pkb per capita polska polska pkb na głowę usa pkb chińskie pkb fomc meeting fomc meeting today fomc fed fomc live fomc meeting schedule bitcoin wall street wall street: pieniądz nie śpi wall street giełda wilk z wall street sprawdz euro kurs euro kupno sprzedaż pln in euro gbp euro cinkciarz euro euro to tl kurs euro rzeszów euro card aud to eurokurs euro kantor alior euro camp cad to euro kurs euro money euro sgd euro coins nok euro euro vs inr yen to euro sgd to euro euro to rand kurs euro kraków euro rate in india 1 euro to inr euro to inr rs to euro umrechnung zloty euro zl to euro euro to zł euro med inr to euro pln to euro huf to euro forint to euro euro prognoza frank prognozy złoto sztabki złoto bankier bankier złoto złoto cena za gram sztabki złota sztabka złota cena złota proporcja cena złomu złota cena złota za gram sztaba złota gram złota cena gram złota 1 uncja złota
Reklama
Reklama