W tym tygodniu powakacyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej
W tym tygodniu po wakacyjnej przerwie zbiera się Rada Polityki Pieniężnej, która w naszej ocenie utrzyma stopy procentowe NBP na obecnym poziomie.
Oznacza to, że wrzesień będzie 12 miesiącem, gdy stopa referencyjna kształtuje się na poziomie 5,75%.
Inwestorzy, podobnie jak przed wakacjami, będą analizować wymowę komunikatu, a także bacznie śledzić słowa prezesa NBP A.Glapińskiego na zaplanowanej na czwartek na godz. 15:00 konferencji.
Kurs euro EUR/PLN
Od ostatniego posiedzenia zmieniły się niektóre czynniki wpływające na krajową politykę pieniężną.
Z jednej strony, perspektywy działań amerykańskiej Rezerwy Federalnej przesunęły się w kierunku większej skali cięć stóp procentowych w tym i w 2025 roku, a Europejski Bank Centralny wyraźnie sygnalizuje koleją obniżkę we wrześniu.
Wobec tego i nasilających się ryzyk dla aktywności gospodarczej za granicą prezes NBP dopuścił możliwość cięć stóp proc. w 2025 r., choć jeszcze w czerwcu prezes A. Glapiński spodziewał się cięć dopiero w 2026 r.
Z drugiej strony jednak, rząd przedstawił wstępne założenia ustawy budżetowej z deficytem większym niż zapisanym wcześniej w Wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2024-2027 (4,4% PKB).
Przypomnijmy, że po słowach prezesa NBP rynek finansowy i tak wyceniał pierwsze obniżki stóp proc. w 2025 r.
>> Sprawdź również: Granica białoruska pod nadzorem na kolejne miesiące. Polacy obawiają się masowego wkroczenia migrantów
Nie sądzimy, aby posiedzenie w tym tygodniu przyniosło argumenty ze strony komunikatu i konferencji za zmianą scenariusza rynkowego, jak i naszych oczekiwań, zakładających pierwsze obniżki stóp proc. w przyszłym roku. Retoryka może jednak wpływać na wyceniają łączną skalę łagodzenia polityki pieniężnej w 2025 r. My zakładamy spadek stóp o 75 pkt. baz, natomiast rynek finansowy wycenia obniżki o 125 pkt. baz.
>> Czytaj też: Mostostal Zabrze pokazuje wstępne wyniki. Czy będzie mocny zjazd kursu? Ile kosztują akcje Mostostal?
W tym tygodniu najważniejsze dane przez posiedzeniem Rezerwy Federalnej w USA
W tym tygodniu poznamy najważniejsze dane przez posiedzeniem Fed w tym miesiącu – te z rynku pracy.
Przypomnijmy, że miesiąc temu wyraźnie słabsze od oczekiwań dane zatrudnieniu i bezrobociu silnie podbiły obawy o stan amerykańskiej gospodarki, a w pewnym momencie rynki, w kwotowaniu instrumentów finansowych, wyceniały stopy procentowe Fed niższe jeszcze w tym roku o niemal 125 pkt baz.
Po napływie innych danych, m.in. sprzedaży detalicznej i wydatkach Amerykanów, a także rewizji w górę PKB w 2Q 2024 obecnie rynki finansowe jako bazowy scenariusz traktują obniżki o 25 pkt baz. na każdym z trzech posiedzeń, które pozostały w tym roku (wrzesień, listopad, grudzień).
Niemniej blisko co trzeci inwestor wycenia, że Fed rozpocznie za tydzień cykl obniżek stóp procentowych obniżką o 50 pkt baz. Stąd piątkowy raport z rynku pracy, naszym zdaniem, może rozstrzygnąć co zrobi Fed.
Konsensus prognoz wskazuje na przyrost zatrudnienia poza rolnictwem (non-farm payrolls) w sierpniu o 160 tys. m/m wobec 114 tys. spadek stopy bezrobocia do 4,2% z 4,3%. W naszej opinii prognozy te są zgodne ze scenariuszem obniżki o 25 pkt baz.
Sądzimy, że znaczna niespodzianka w dół (np. dane za sierpień gorsze niż w lipcu) mogłaby skłonić Fed do silniejszego cięcia.
Tym bardziej, że na sympozjum w Jackson Hole przewodniczący Fed J.Powell powiedział, że Rezerwa Federalna nie byłaby zadowolona z dalszego pogarszania się kondycji amerykańskiego rynku pracy.
Zanim opublikowane zostaną dane non-farm payrolls poznamy inne dane dotyczące rynku pracy, co może znaleźć odzwierciedlenie w zmienności na rynkach finansowych.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję