Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia definicja

Stopa bezrobocia jest to wielkość wyrażona w stosunku procentowym, która opisuje skalę bezrobocia w danym państwie, województwie czy innym okręgu terytorialnym. Często stopę bezrobocia przypisuje się do określonego czasu. Stopa bezrobocia stanowi bardzo interesujący miernik wielu zjawisko społecznych, politycznych i gospodarczyk. Bardzo dużo mówi o kondycji danego państwa i skuteczności rządów danej ekipy rządzącej. Bezrobocie możemy podzielić na kilka rodzajów. Jednym z nich jest tzw. bezrobocie strukturalne. W myśl teorii tej klasyfikacji jest to zjawisko bezrobocia spowodowane czynnikami makroekonomicznymi, który nie pozwalają pracownikom na podjęcie pracy. Sytuacja ta charakteryzuje się jednak dwoma ważnymi czynnikami: bezrobotny chce podjąć pracę, a potencjalny przedsiębiorca poszukuje pracowników i chce ich zatrudnić. Przeszkoda tkwi jednak w kwalifikacjach i kompetencjach zawodowych pracownika, które są nieaktualne względem rynku pracy, na którym się znalazł. O bezrobociu strukturalnym często mówi się w kontekście przemian technologicznych. Technologia, choć nie zabiera, jak się powszechnie sądzi, miejsc pracy z rynku, to jednak zmienia zapotrzebowanie rynku na konkretne zawody. Doskonale obrazują to wyższe płace pracowników IT czy inżynierów (które są wskaźnikiem wysokości stopy podaży określonej pracy) od reszty pracowników. Przewiduje się, że bezrobocie strukturalne będzie rosło w trybie przyśpieszonym ze względu na coraz szybszy rozwój nowoczesnych technologii hi-tech.

Bezrobocie w Polsce

Bezrobocie w Polsce klasyfikowane jest na podstawie Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, z następnymi nowelizacjami, która weszła w życie w 2004 roku. Ustawa stwierdza, że osobą bezrobotną w Polsce jest osoba, która ukończyła 18 lat, nie posiada zawartego stosunku pracy i jednocześnie jest to osoba nie pobierająca nauki w systemie szkolnictwa wyższego. Studenci zatem nie są traktowani jako osoby bezrobotne, a co więcej posiadają ubezpieczenie społeczne (do ukończenia 26 roku życia). Ważnym czynnikiem, aby móc zarejestrować się jest również konieczność nie pobierania zasiłku stałego lub renty socjalnej. Rejestrowana stopa bezrobocia w Polsce wynosi w chwili obecnej 7% (stan na sierpień 2017 roku). Patrząc na wykresy historyczne, można dojść do wniosku, że jest to jedna z rekordowo niskich stóp bezrobocia w Polsce.

Bezrobocie w USA a wpływ na giełdę

W Stanach Zjednoczonych w 2013 roku stopa bezrobocia wynosiła 7,4%. W tej chwili bezrobocie nieznacznie rośnie. Obszarami o największym stopniu bezrobocia są stany zachodniego i wschodniego wybrzeża USA. Jest to dość ciekawe zwłaszcza z tego powodu, że jednocześnie średnia wysokość płac w tych rejonach jest zdecydowanie wyższa od średniej wysokości płac w centralnych Stanach Zjednoczonych. Bezrobocie w USA wpływa także na instytucje finansowe, między innymi na Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych (i inne giełdy). Mechanizm ten nie jest ekskluzywny tylko dla Stanów Zjednoczonych. Stopa bezrobocia to jeden z ważniejszych wskaźników ekonomicznych i koniunkturalnych. Im mniejsze bezrobocie, tym stabilniejszy i szybszy rozwój gospodarczy, a co za tym idzie – bogacenie się i zwiększanie obrotów kapitałowych przez spółki notowane na giełdzie. Ostatecznie więc niskie bezrobocie w dalszych konsekwencjach wpływa pośrednio na wartość akcji spółek giełdowych.

Rynek pracy a bezrobocie

Rynek pracy ewoluuje każdego dnia, a poważniejsze zmiany obserwować możemy już w skali miesiąca. Dlatego też trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy mamy do czynienia ze wspominanym już bezrobociem strukturalnym, czy zwykłym. Nie można również zapominać o tym, że zjawiska bezrobocia nigdy nie wyeliminuje się całkowicie. Po pierwsze, zawsze będą osoby, które nie będą chciały podjąć się pracy w krótszym lub dłuższym okresie. Po drugie, podczas zmiany pracodawcy możemy przez jakiś czas (miesiąc lub kilka) pozostawać bezrobotnymi. Ważne jest jednak by na rynku pracy istniała silna podaż na pracownika, co gwarantowałoby większy wzrost gospodarczy danego państwa.