Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,19%
CHF / PLN4,42-0,16%
GBP / PLN5,03-0,24%
EUR / USD1,08-0,01%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane makroekonomiczne

Drugi tydzień grudnia przyniósł wyraźniejsze umocnienie się kursu dolara w stosunku do euro, franka, jena, złotego oraz funta. W stosunku do złotego kurs dolara umocnił się o 3 grosze. Kurs euro do dolara spadł o 2 centy. Kurs jena osłabił się w stosunku do dolara o 65 pipsów. Sprawdźmy co wydarzyło się w drugim tygodniu grudnia na popularnych kursach walutowych Forex.

 

Dane makroekonomiczne, które wpłynęły na kurs euro, kurs dolara, kurs funta oraz kurs franka w drugim tygodniu grudnia

Pierwsze dwie sesje tygodnia, a więc 10 i 11 grudnia przebiegły pod dyktando danych z Wielkiej Brytanii. Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się publikacją PKB z Japonii. W ujęciu kwartalnym wartość PKB spadła o 0,6%. Rynek oczekiwał poziomu -0,5%, co oznaczało, że początek sesji nie należał do udanych w przypadku kursu jena japońskiego w relacji do dolara. O godzinie 10:30 w poniedziałek poznaliśmy aż cztery odczyty makroekonomiczne z Wielkiej Brytanii. PKB w ujęciu rocznym, Produkcja dóbr w fabrykach oraz PKB w ujęciu kwartalnym nie sprzyjały kursowi funta. Odczyty były albo zgodne z oczekiwaniami analityków, albo nieznacznie gorsze. O godzinie 16:00 w poniedziałek poznaliśmy odczyt ze Stanów Zjednoczonych, na który w nieznacznym stopniu zareagował kurs dolara - spadła liczba miejsc pracy dzięki turystyce. Najważniejsze na poniedziałkowej sesji dla kursów walut miało dopiero nadejść. O godzinie 16:30 miała miejsce konferencja prasowa premier Wielkiej Brytanii Theresy May. Do tego czasu, każdy inwestor myślał o wtorkowym głosowaniu w parlamencie na Wyspach w związku z ponowieniem referendum Brexitowego. Theresa May zaskoczyła wszystkich i odwołała wtorkowe głosowanie. Kurs funta zareagował dynamiczną przeceną. W zasadzie w stosunku do większości walut kurs funta przełamał istotne poziomy wsparcia. Ta rynkowa apokalipsa dla kursu funta spowodowana była tym, że rynek ponownie zdyskontował fakt, że nie ma innego wyjścia tylko Brexit.

Co ciekawe Theresa May nie przekreśliła głosowania w parlamencie. W zasadzie głosowanie może być, a może go nie być. To powoduje, że niepewność na kursie funta cały czas jeszcze przed nami.

Wtorkowa sesja to ciągłe oczekiwanie na informacje z Wielkiej Brytanii oraz obserwowanie kursu funta

Reklama

11 grudnia, we wtorek, czekały na nas mniej istotne wydarzenia. Ciężko było podczas kolejnej sesji przebić to co wydarzyło się na pierwszej sesji tygodnia. Pierwsze ważne dane poznaliśmy o godzinie 10:30. Dane powinny wpłynąć na kurs funta, jednak rynek przede wszystkim oczekiwał komunikatów dotyczących Brexitu. Poznaliśmy średnie wynagrodzenia z uwzględnieniem premii oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Odczyty nie były ani sprzyjające dla funta, ani też go nie osłabiły.  O 11:00 we wtorek pojawiły się pierwsze istotne odczyty dla kursu euro. Poznaliśmy Nastrój Ekonomiczny ZEW w Niemczech, który uległ nieznacznej poprawie. 14:30 to dane z USA i delikatne odreagowanie na kursach z dolarem. Opublikowany został wskaźnik PPI, które był zbliżony do rynkowej prognozy. O 20:15 we wtorek ostatnie ważne wydarzenie dla kursów walutowych, a mianowicie miejsce miało przemówienie Prezesa RBNZ. Przełożyło się to na większą zmienność na kursach z dolarem nowozelandzkim. Ostatecznie jednak kierunek na NZD nie został określony podczas sesji wtorkowej.

 Dane makro dla kursu euro funta franka dolara 10 oraz 11 grudnia

Dane makro dla kursu euro funta franka dolara 10 oraz 11 grudnia

Poniedziałkowe oraz wtorkowe dane, które miały wpływ na kształtowanie się popularnych kursów walut takich jak: kurs euro, kurs funta, kurs dolara oraz kurs franka

 

Środowa sesja dla kursów walut była okresem odreagowania i wstrzymania oddechu

W związku z odwołaniem głosowania przez Theresę May w poniedziałek, w środę odbyło się inne głosowanie. Tym razem partia zdecydowała o wotum zaufania dla aktualnej premier Theresy May. Premier Wielkiej Brytanii utrzymała swoje stanowisko, a za nią stanęło ponad 200 posłów, w stosunku do niewielu ponad 100 przeciwników. W takim otoczeniu rynkowym poznaliśmy środowe odczyty dotyczące głównie kursu dolara. O 14:30 bazowy wskaźnik CPI został utrzymany na niezmienionym poziomie, a  o godzinie 16:30 dowiedzieliśmy się o mniejszch zapasach ropy naftowej.

Reklama

Sesja czwartkowa, 13 grudnia, wyhamowała odreagowanie kursów walut takich jak kurs funta, euro, dolara oraz kurs franka. Nie poznaliśmy istotnych danych makro. O 9:30 przekazana została informacja o utrzymaniu stóp procentowych w Szwajcarii na niezmienionych poziomach. Kurs franka nie zareagował na tą informacje, podobnie jak na konferencję prasową banku centralnego Szwajcarii SBN, która odbyła się w czwartek o godzinie 10:00. O 13:45 mieliśmy podobne informacje, ale dotyczące strefy euro. Stopy procentowe zostały utrzymane, w rezultacie kurs euro zahamował środowe odreagowanie.

 Dane które miały wpływ na kursy walut w środę oraz czwartek

Dane które miały wpływ na kursy walut w środę oraz czwartek

Dane makro, które poznaliśmy w środę oraz czwartek. Miały wpływ na kurs popularnych walut takich jak: kurs euro, kurs dolara, kurs franka, kurs funta.

 

Jaki początek tygodnia taka końcówka - kurs euro, dolara, franka, funta zamyka tydzień podobnie jak go otworzył

Kontynuacja poniedziałkowego trendu podczas sesji piątkowej nie miała wiele wspólnego z odczytami, które poznaliśmy w ostatnim dniu giełdowego tygodnia. 50 minut po północy Indeks Tankan dla dużych producentów przemysłowych w Japonii nieznacznie się poprawił w stosunku do prognozy. O godzinie 3:00 kolejne dane z sesji azjatyckiej dotyczyły hamującej produkcji przemysłowej w Chinach. O godzinie 9:30 kolejne dane, tym razem istotny odczyt dla strefy euro. Poznaliśmy wskaźnik PMI dla przemysłu w Niemczech. Wyniósł on 51,5 w stosunku prognozowanej wielkości 51,8. Kurs euro nieznacznie spadł po publikacji danych. O 14:30 poznaliśmy kolejne dane tym razem z USA. Bazowa sprzedaż detaliczna zmieniła się o 0,2%, a sprzedaż detaliczna wypadła lepiej niż prognoza. Kurs dolara dostał bodźce do nieznacznego umocnienia się.

Reklama

 Dane piątkowe makroekonomiczne 14 grudnia dotyczące kursu euro, kursu funta, kursu dolara oraz kursu franka

Dane piątkowe makroekonomiczne 14 grudnia dotyczące kursu euro, kursu funta, kursu dolara oraz kursu franka

Dane makroekonomiczne, które wpłynęły na kursy walut podczas sesji piątkowej

 

Kurs euro, kurs franka, kurs dolara oraz kurs funta do złotego przed zamknięciem sesji piątkowej

Aktualnie kurs euro do złotego EURPLN wynosi 4,29. Kurs dolara do złotego 3.79, a kurs franka do złotego 3.80. Najmocniejszą walutą w stosunku do złotego pozostaje funt, który aktualnie kosztuje 4.77 złotego. Taki poziom aktualnych kursów powoduje, że kurs euro w stosunku do złotego EURPLN drugi tydzień grudnia zakończy na poziomach otwarcia- bez zmian. Kurs dolara nieznacznie się umocni, bo o niespełna 3 grosze. Kurs franka również zaliczy delikatne umocnienie. Dla złotego, jedynie w stosunku do funta drugi tydzień grudnia oznaczać będzie umocnienie. Biorąc pod uwagę jak wyglądał początek tygodnia, to i tak udało się wyciągnąć kurs funta z ponad 5 groszowej przeceny.

Kursy walut 14 grudnia - zamknięcie sesji

Kursy walut 14 grudnia - zamknięcie sesji

Czytaj więcej