
Polityka monetarna
Co to jest polityka monetarna?
Polityka monetarna to całokształt polityki państwa realizowanej w sferze ekonomicznej. Ma najsilniejszy i bezpośredni wpływ na kształtowanie się sytuacji dobrostanu w społeczeństwie lub jego braku. W przypadku Rzeczypospolitej Polskiej polityka monetarna (czy też: polityka pieniężna) realizowana jest przez Narodowy Bank Polski (NBP), czyli państwowy bank centralny. Głównym decydentem w zakresie określania kierunku rozwoju ekonomicznego i ustalania polityki pieniężnej jest Rada Polityki Pieniężnej – organ wchodzący w skład NBP, składający się z dziewięciu członków, dwóch wiceprzewodniczących i przewodniczącego (który jednocześnie jest prezesem NBP), posiadający swe sesje plenarne dwadzieścia cztery razy do roku (dwa razy na miesiąc za wyjątkiem lipca i sierpnia).
Narzędzia polityki monetarnej
Bank centralny posiada wiele sposób kreowania danej polityki pieniężnej. Posiada uprawnienia do decydowania o wysokości stóp procentowych oraz wysokości rezerw bankowych. Dba o odpowiedni poziom inflacji (2,5%) tak, by nie był on ani zbyt niski, ani za wysoki. Dba o odpowiednią podaż pieniądza cotygodniowo sprawdzając, ile pieniądza jest w gospodarce. Po sprawdzeniach Narodowy Bank Polski dodrukowuje pieniądze, co wynika z dwóch powodów. Po pierwsze w ten sposób realizuje wyznaczone przez siebie cele polityki inflacyjnej, po drugie – z przyczyn niezwiązanych w ogóle z polityką liczba pieniądza w rynku minimalnie, lecz regularnie maleje.
Ekspansywna polityka monetarna
W zależności od rodzaju celu polityki pieniężnej wyróżnić możemy wiele strategii jej formowania. Jedną z takich strategii jest prowadzenie przez bank centralny ekspansywnej polityki monetarnej, która zwana jest również polityką miękką. Polega na zwiększaniu podaży pieniądze. Idąc w tym kierunku, bank dokonuje zakupów papierów wartościowych na otwartym rynku. Popularne jest też obniżanie stóp procentowych, które ma zachęcić inwestorów do częstszych inwestycji w państwie.
Artykuły związane z Polityka monetarna


Kurs Ethereum w kluczowym punkcie. Czy duzi gracze wiedzą coś więcej?

Fed tłumaczy się z najnowszej decyzji ws. stóp procentowych. Stało się

Takie decyzje podejmowały banki centralne w 2024 roku. To był rok cięć

Przygotuj się na ogromną zmienność. Najważniejsze banki centralne podejmą decyzje

Kurs EUR/PLN rośnie 7 dzień z rzędu. Czy coś jest na rzeczy?
![EBC przed kolejną obniżką. Stopy w Polsce bez zmian. Co z kursami walut? [3 października 2024]](https://admin.fxmag.pl/api/image?url=media/pics/dziennik-ing-ebc-na-kursie-na-kolejna-obnizke-w-pazdzierniku-stopy-nbp-bez-zmian-dzis-konferencja-a-glapinskiego_O45EMrk.jpg&w=215)
EBC przed kolejną obniżką. Stopy w Polsce bez zmian. Co z kursami walut? [3 października 2024]

Jak wybory w USA wpłyną na rynki?

Jen JPY pod presją. Na FX najlepiej radzi sobie dolar australijski AUD

Napięcia na Bliskim Wschodzie i stabilizacja EUR/PLN przy 4,27 zł. Prognozy na październik

Złoty minimalnie mocniejszy wobec stabilizacji EUR/USD oraz inflacji CPI. Co dalej z kursem euro EUR/PLN i dolara USD/PLN?

Kurs euro i dolara będą jeszcze tańsze, prognozuje ekspert. Złoty jedną z najlepiej radzących sobie walut!

Bank Ludowy Chin odpalił "bazookę"
Będzie ogromny pakiet ratowania gospodarki

Kurs dolara słabnie USD/PLN, podobnie jak jen i frank. Co nas czeka w najbliższych dniach na Forex?
