Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Aktualny kurs Euro (EUR). Jak to rozumieć? Czy można przewidzieć wahania notowań? Zobacz, w jaki sposób dokonywana jest aktualizacja kursu

Aktualny kurs Euro (EUR). Jak to rozumieć? Czy można przewidzieć wahania notowań? Zobacz, w jaki sposób dokonywana jest aktualizacja kursu | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Z czego tak naprawdę wynika, że euro jest dziś o przykładowo 3 grosze droższe niż dzień wcześniej? Co powoduje wahania kursu i jak można je przewidzieć?

Analitycy i eksperci walutowi zastrzegają, że niczego z całą pewnością nie da się przewidzieć, jednak warto znać trendy, które wpływają na zmiany kursu. Cały mechanizm wymiany walutowej opiera się o podaż i popyt walut na rynkach. Waluta jest takim samym towarem jak każdy inny i tym samym podlega wycenie w postaci kursu, po jakim właśnie wymieniono jedną walutę na inną.

Przykładowo polscy eksporterzy oraz importerzy muszą wymieniać zarobioną walutę EUR na PLN ze względu, chociażby na wypłaty wynagrodzeń dla swoich pracowników. Banki zagraniczne kupują złotówki, jeżeli chcą kupić polskie obligacje skarbowe. Wiele podobnego typu transakcji kształtuje popyt i podaż, a co za tym idzie także i cenę waluty.

Bardzo duży wpływ na aktualne kursy walut mają spekulanci walutowi, którzy wymieniają walutę, aby zarobić na różnicy pomiędzy kupnem a sprzedażą danej waluty. W dużej mierze to właśnie spekulanci (typu fundusze inwestycyjne oraz banki), zdominowali hurtowy rynek wymiany walut Forex, na którym zawierają ponad 3/4 wszystkich transakcji. Duże wahania kursów powstają także po publikacji danych o PKB, znaczącego gospodarczo kraju lub po informacji o bezrobociu w tym kraju.

 

W jaki sposób dokonywana jest aktualizacja kursu?

Kursy walut są płynne i podlegają zmianom tak często, jak dochodzi do jakiejkolwiek wymiany jednej waluty na drugą. Kursy aktualizowane są, odkąd tylko w niedzielę po 24:00 zaczną wymieniać waluty instytucje finansowe w Azji, aż do piątku do północy, kiedy to zostaną zamknięte banki w USA.

 

 

Czytaj więcej na kantorekspert.pl

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


KantorEkspert.pl

KantorEkspert.pl

"Internetowy Kantor Wymiany Walut KantorEkspert to nowoczesna platforma do wymiany walutowej przez Internet. Wymiana walut online w naszym kantorze internetowym gwarantuje zawsze konkurencyjne kursy na rynku walutowym, bardzo szybką realizację transakcji, oraz gwarancję bezpieczeństwa Twoich środków."


Reklama

Czytaj dalej