Końcówka tygodnia przyniosła ustabilizowanie notowań złotego w związku z ograniczoną zmiennością na globalnych rynkach walutowych. Kursy EUR/PLN i USD/PLN utrzymały się powyżej 4,70 i 4,43 przy postępującej konsolidacji EUR/USD w pobliżu 1,06.
Lokalny kalendarz makroekonomiczny był pusty a najciekawszym wydarzeniem z rynków bazowych była publikacja lutowego odczytu indeksu ISM dla usług w USA, która przebiła oczekiwania i pokazała jedynie kosmetyczny spadek aktywności (wskaźnik spadł do 55,1 pkt. z 55,2 pkt. w styczniu). Składowe indeksu wskazały na wzrost zatrudnienia i nowych zamówień do ponad rocznych maksimów co przełożyło się na nieznaczne umocnienie dolara.
Najważniejszym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia będzie decyzja RPP a ekonomiści zgodnie oczekują utrzymania stopy referencyjnej NBP na poziomie 6,75%. Z rynkowego punktu widzenia ważniejszy będzie komunikat towarzyszący decyzji gdyż uwzględniał on już będzie wnioski płynące z najnowszych marcowych projekcji NBP dla inflacji i wzrostu PKB, z którymi członkowie Rady będą mieli okazję zapoznać się podczas 2-dniowego posiedzenia. Czynnikiem ryzyka dla notowań dolara, a pośrednio dla złotego będzie wystąpienie J. Powella przed Komisją Bankową Senatu USA we wtorek, której to przedstawi on półroczny raport nt. polityki monetarnej. Senatorowie nie omieszkają zapytać prezesa odnośnie dalszego tempa zacieśniania pieniężnego oraz ram czasowych prowadzonej przez Fed restrykcyjnej polityki pieniężnej a także jej wpływu na rozpoczęty proces dezinflacyjny i spowolnienie gospodarcze w USA oraz ryzyko wystąpienia recesji. Do rozstrzygnięć związanych z decyzją RPP oczekuje