Siła dolara amerykańskiego i zacieśnianie polityki monetarnej przez banki centralne ciążyły na rynku złota w 2022 roku. Średnioterminowa perspektywa wygląda dość obiecująco. Wraz z prawdopodobną zmianą nastawienia Rezerwy Federalnej i perspektywą osłabiania się dolara amerykańskiego, złoto powinno zyskiwać. Środowisko podwyższonej inflacji, które będzie nam towarzyszyć w 2023 roku, dodatkowo skłoni inwestorów do lokowania kapitału w tym aktywie.
Zobacz również: PROGNOZY RYNKOWE LUTY 2023. Zapytaliśmy znanych analityków o przyszłość złota
Złoto od osiągnięcia nowych historycznych rekordów, co miało miejsce chwilę po wybuchu wojny w Ukrainie, przez resztę roku do początku listopada sukcesywnie traciło na wartości. Spadek wyceny metalu sięgnął poziomu 21 proc. Od ponad dwóch miesięcy widać jednak odreagowanie. Z technicznego punktu widzenia została przełamana linia trendu spadkowego. Chwilę później wzrosty przyspieszyły. Odbicie jesienne, które spowodowało, że notowania surowca wróciły do poziomu powyżej 1800 USD za uncję trojańską, zostało wcześniej skutecznie zasygnalizowane przez formację „potrójnego dołka”. Przestrzeń do dalszych wzrostów jest otwarta. Dużo jednak będzie zależeć od inflacji, Fed-u oraz dolara amerykańskiego.
Zobacz również: Ceny złota szaleją – dlaczego i co dalej z kruszcem? Zapytaliśmy najbardziej znanych polskich analityków
Dolar, Fed i amerykańskie obligacje
Umocnienie dolara amerykańskiego uderzyło w większość towarów wycenianych w tej walucie. Złoto, które jest silnie ujemnie skorelowane z USD, traciło za każdym razem, kiedy otrzymywaliśmy dane z rynku wspierające amerykańską walutę. Dodatkowo solidnie wzrosły rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. 10-latki z poziomu poniżej 1 proc. (pandemiczny dołek) urosły do ponad 4,3 proc. w październiku 2022 roku. Tym samym znalazły się przez moment najwyżej od 2008 roku. Wyższe stopy zwrotu zwiększają koszt alternatywny posiadania złota, co prawdopodobnie odwracało do tej pory inwestorów od tego metalu szlachetnego. Teraz to może się zmienić. W tym momencie rynek coraz mocniej upatruje szansy na zmianę retoryki Rezerwy Federalnej. Co prawda koszt pieniądza w kolejnych miesiącach nadal będzie podnoszony, ale już w grudniu tempo zacieśniania monetarnego zostało zmniejszone. Jeśli dane inflacyjne z USA będą wciąż potwierdzały spadkową tendencję (w listopadzie wskaźnik CPI po raz kolejny został zredukowany do poziomu 7,1 proc. a odczyt bazowy spadł do 6 proc.)
a rynek pracy coraz mocniej będzie wysyła sygnały ochłodzenia, wówczas uczestnicy rynku coraz mocniej będą odwracać się od dolara a w pewnym momencie rynek zacznie coraz wyraź- niej wyceniać start obniżek stóp w Stanach Zjednoczonych. Jeśli ten dość prawdopodobny scenariusz zacznie się materializować, wówczas wyprzedaż USD zostanie spotęgowana, co przełoży się na wyższą wycenę złota.
Zobacz również: Cena złota jest przygotowana do rajdu na poziom 3 000 USD za uncję w 2 lata
Złoto w środowisku wysokiej inflacji może być częstym wyborem inwestorów, dlatego też powinniśmy zobaczyć wzrost cen w okolice 1900 – 2000 USD za uncję trojańską.
Rekordowe zakupy złota przez banki centralne podnoszą globalny popyt
W tym roku banki centralne kontynuowały zwiększanie rezerw złota. W czasach niepewności gospodarczej i geopolitycznej oraz wysokiej inflacji, instytucje coraz mocniej pokazują, jak istotną rolę bezpieczeństwa pełni złoto. Najnowsze dane Światowej Rady Złota pokazały, że banki centralne kupiły w samym III kwartale 2022 roku blisko 400 ton metalu. To wzrost rok do roku aż o 341 proc. i jednocześnie rekordowy wynik kwartalny. Dane pokazują, że Turcja, Uzbekistan, Indie i Katar nabyły najwięcej surowca. Zakupów dokonały również inne banki centralne, które nie mają w zwyczaju raportowania (Chiny oraz Rosja).
Tegoroczne tempo popytu na złoto jest najsilniejsze od 1967 roku. Biorąc pod uwagę, że obecne środowisko prawdopodobnie się utrzyma, banki centralne będą nadal nabywać metal szlachetny. Zakupy złota przez instytucje państwowe na całym świecie stanowią jedynie część całkowitego zapotrzebowania na kruszec. Ważny jest również sektor jubilerstwa, inwestycje w złote sztabki, monety, fundusze ETF (exchange-traded funds). Mniejszy wpływ na cenę ma branża technologiczna. Wg oficjalnych danych banki centralne kupiły w III kwartale 2022 roku blisko 400 ton złota.
Zobacz również: Czy cena złota wystrzeli w 2023? Czy warto obecnie kupować złoto?
Chiński popyt na złoto
Popyt na surowiec ze strony Państwa Środka ucierpiał na początku roku, co było pokłosiem restrykcji covidowych. Szczególnie dotyczy to II kwartału, kiedy w Szanghaju i Pekinie obowiązywał pełny lockdown. W tym okresie zainteresowanie chińskich konsumentów obniżyło się o 23 proc. (r/r) w I połowie 2022 roku. W ostatnim czasie złoto w Chinach jest notowane z dużą premią w stosunku do cen międzynarodowych. Wynika to z faktu, że popyt przewyższa import, który jest ograniczony limitami. Jedynie akredytowane banki mogą sprowadzać surowiec, a jego ilość jest ustalana przez Ludowy Bank Chin. W 2023 roku chiński wzrost gospodarczy powinien być wyższy niż w mijającym roku, co prze- łoży się na wzrost zainteresowania złotem. Restrykcje pandemiczne są luzowane a pełne otwarcie gospodarki nastąpi najprawdopodobniej w I kwartale nowego roku.
Zobacz również: Polacy w 2022 roku rzucili się na złoto inwestycyjne
Sektor ETF
Pomimo dobrych perspektyw azjatyckiego popytu konsumenckiego, o przyszłej wycenie złota w dużej mierze będą decydować przepływy kapitałowe. Mowa tu głównie o sektorze funduszy ETF (instrumenty te replikują złoto w sposób fizyczny), który w mijającym roku odnotowywał w znacznej mierze odpływ pieniędzy. W trzecim kwartale popyt inwestycyjny był o 47 proc. niższy niż rok wcześniej, ponieważ inwestorzy funduszy ETF zareagowali na trudne połączenie wyraźnie wyższych stóp procentowych i silnego dolara amerykańskiego.
Prawdopodobny wzrost zainteresowania tymi produktami w 2023 roku powinien pozytywnie wpłynąć na rynek złota, co będzie odzwierciedlone wyższymi cenami. Ilość posiadanego złota przez globalne ETF-y spadła do poziomu bliskiego 94 mln uncji trojańskich. Istnieje tu duży potencjał do odbicia.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję