• Odbierz prezent
Instrument Zmiana Kurs Czas Cena otwarcia Cena max. Cena min.
ZŁOTO 0% 1978.78 24.03 21:59 1978.78 2002.86 1975.03
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Dlaczego inwestorzy często lokują swój kapitał w złocie

Złoto to szlachetny metal, który charakteryzuje się tym, że jest najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich metali. Czyste złoto ma jasno żółty kolor i wyraźny połysk. Złoto nie utlenia się w wodzie, ani powietrzu. Przez wiele lat surowiec służył do wybijania monet, wykorzystywany był w sztuce, a do dnia dzisiejszego najczęściej używany jest w jubilerstwie. Dopiero w XX wieku system monetarny przyjął pieniądz fiducjarny, który zastąpił złote monety.

 

Ile wydobyto już złota na całym świecie

Szacuje się, że do końca 2017 roku wydobyto 190 tysięcy ton złota na całym świecie, a do wydobycia pozostało jeszcze 54 tysięcy ton tego surowca. Przy obecnym tempie wydobycia złoża złota wyczernią się za około 15-20 lat. Ponad 50% złota wykorzystywana jest w jubilerstwie, 40% w innych inwestycjach natomiast 10% surowca wykorzystywana jest w przemyśle (stomatologii, elektronice).

 

Jak inwestować w złoto

Zagraniczni brokerzy oraz polskie instytucje finansowe regulowane przez KNF umożliwiają zawieranie kontraktów Futures oraz kontraktów CFD (kontrakty różnicowe) na surowcach takich jak złoto. CFD opiera się na dźwigni finansowej, co pozwala na zawieranie transakcji bez konieczności posiadania kapitału na zabezpieczenie całej pozycji. Pamiętaj ,że każda inwestycja na rynkach finansowych wiąże się z pewnym ryzykiem utraty kapitału, dlatego koniecznie przed podjęciem decyzji przeanalizuj aktualne notowania giełdowe złota online na żywo, które znajdzie na wykresie powyżej.

 

Czy warto inwestować w złoto

W środowisku inwestorów inwestycja w złoto uważana jest za bezpieczne lokowanie kapitału i dlatego gdy na rynkach finansowych następuje kryzys inwestorzy uciekają od pieniądza fiducjarnego i lokują swoje oszczędności w złocie, co powoduje wzrost ceny tego surowca. Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem w oparciu o notowania złota koniecznie obejrzyj nasz darmowy kurs analizy technicznej, który nauczy Cię jak na podstawie historycznych danych przewidywać przyszłe formacje cenowe. Obok analizy technicznej najważniejszym ogniwem zdecydowanie jest analiza fundamentalna. Informacje fundamentalna to informacje ze świata ekonomii, które bezpośrednio wpływają na notowania instrumentu finansowego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej przeczytaj nasze materiały o analizie harmonicznej, overbalance, ichimoku oraz price action.

Lubisz nasze publikacje? Polub nasz fanpage

Jeżeli jesteś zadowolony z tego co robimy, możesz się nam odwdzięczyć dając like'a.

Zamknij

Koszyk