Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Dolar cierpi na polityce USA. Widmo recesji ciąży nad gospodarką

Stopy procentowe, jak powszechnie oczekiwano, nie zostały obniżone w Kanadzie w kwietniu. Gospodarka tego kraju znajduje się w zawieszeniu i czeka na dalszy rozwój sytuacji związanej z amerykańskimi cłami. Na polityce Trumpa cierpi nie tylko dolar amerykański, ale i kanadyjski.

Dolar cierpi na polityce USA. Widmo recesji ciąży nad gospodarką
Unsplash
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Ciemne chmury nad gospodarką Kanady
    1. Obniżki stóp procentowych nadejdą latem, prognozuje bank
      1. Dolar amerykański cierpi na protekcjonizmie USA

        Bank Kanady utrzymał stopy procentowe w kraju na niezmienionym poziomie 2,75%. Decyzja została podjęta mimo ostatnich danych wskazujących na spadek inflacji CPI, a także obaw związanych z wpływem amerykańskich ceł na kanadyjską gospodarkę.  

        Po raz ostatni bank centralny Kanady obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych w styczniu i marcu 2025 roku. 

         

        Wykres. Stopy procentowe w Kanadzie 

        dolar cierpi na polityce usa widmo recesji ciazy nad gospodarka grafika numer 1dolar cierpi na polityce usa widmo recesji ciazy nad gospodarka grafika numer 1

        Źródło: Trading Economics. 

        Reklama

         

        Ciemne chmury nad gospodarką Kanady

        Poważna zmiana kierunku polityki handlowej Stanów Zjednoczonych i nieprzewidywalność ceł zwiększyły niepewność, zmniejszyły perspektywy wzrostu gospodarczego i podniosły oczekiwania inflacyjne. Wszechobecna niepewność sprawia, że prognozowanie wzrostu PKB i inflacji w Kanadzie i na świecie jest niezwykle trudne”, przekazał Bank Kanady w opublikowanym komunikacie

        W komunikacie czytamy, że bank przygotowuje się na „wiele scenariuszy polityki handlowej” Stanów Zjednoczonych, które na wiele sposobów mogą wpłynąć na kondycję gospodarki Kanady. 

        Pierwszy z nich zakłada ograniczony wpływ protekcjonistycznej polityki USA, która jedynie tymczasowo osłabia wzrost gospodarczy w kraju, a inflacja w kraju pozostaje blisko poziomu 2%. Drugi scenariusz opiera się natomiast na wizji pełnoskalowej wojny handlowej, która prowadzi do głębokiej recesji w Kanadzie i wzrostu inflacji powyżej 3%. 

        „Możliwych jest wiele innych scenariuszy polityki handlowej. Istnieje również niezwykły stopień niepewności co do wyników gospodarczych w ramach każdego scenariusza, ponieważ skala i tempo zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych są bezprecedensowe” Bank Kanady. 

        Inflacja bazowa CPI w Kanadzie wzrosła w marcu o 2,2% w ujęciu rocznym, w porównaniu do 2,7% w lutym. 

        Reklama

         

        Wykres. Inflacja bazowa CPI w Kanadzie 

        dolar cierpi na polityce usa widmo recesji ciazy nad gospodarka grafika numer 2dolar cierpi na polityce usa widmo recesji ciazy nad gospodarka grafika numer 2

        Źródło: Trading Economics. 

         

        Inflacja CPI wzrosła w marcu o 2,3% w ujęciu rocznym. Wcześniejsze dane z lutego uplasowały się na poziomie 2,6%. 

        Reklama

         

        Wykres. Inflacja CPI w Kanadzie 

        dolar cierpi na polityce usa widmo recesji ciazy nad gospodarka grafika numer 3dolar cierpi na polityce usa widmo recesji ciazy nad gospodarka grafika numer 3

        Źródło: Trading Economics. 

         

        Zobacz również: Fala przerażenia wśród obywateli. Tak źle nie było od 44 lat

        Reklama

         

        Obniżki stóp procentowych nadejdą latem, prognozuje bank

        Bank Kanady, zgodnie z oczekiwaniami, nie zdecydował się na poluzowanie polityki pieniężnej w kraju. Analitycy spodziewali się, że bank może zrezygnować z cyklu obniżek stóp procentowych ze względu na zmianę uwarunkowań gospodarczych, które jeszcze niedawno przemawiały za ich cięciem. 

        Mowa o 90-dniowym zawieszeniu ceł na kanadyjskie towary, o którym zdecydował Donald Trump. Eksperci wskazywali, że do dalszych obniżek stóp procentowych Kanada potrzebuje więcej informacji na temat ich realnego wpływu na krajową gospodarkę. 

        „Uważamy, że wyłączenie taryfowe dla produktów zgodnych z umową USMCA w pewnym stopniu łagodzi podejście w najbliższym czasie, podczas gdy bliskość przyszłotygodniowych wyborów [parlamentarnych – przyp.red] również prawdopodobnie odegrała rolę w tym, że Bank Kanady zdecydował się zatrzymać u siebie trochę amunicji”, przekazali analitycy ING. 

        „Nastawienie Banku Kanady pozostaje gołębie i spodziewamy się, że negatywny wpływ amerykańskich ceł na wzrost gospodarczy doprowadzi do dwóch kolejnych obniżek stóp procentowych, w czerwcu i lipcu”, dodali. 

         

        Reklama

        Więcej o prognozach dla gospodarki kanadyjskiej przeczytasz w artykule: Stopy procentowe jednak nie zostaną obniżone? Gospodarce grozi recesja

         

        Dolar amerykański cierpi na protekcjonizmie USA

        Kurs dolara amerykańskiego do dolara kanadyjskiego (USD/CAD) od początku kwietnia spadł o blisko 3%. Odzwierciedla to wyraźne osłabienie amerykańskiej waluty.

        Podczas sesji w czwartek 17 kwietnia znajduje się na poziomie 1,38 CAD. Po raz ostatni za jednego dolara amerykańskiego należało zapłacić tyle w listopadzie 2024 roku.

        Jednak nie tylko waluta USA traci przez radykalne pomysły administracja Trumpa. Negatywny wpływ może pojawić się również w przypadku dolara kanadyjskiego:

        „Wpływ [wojny handlowej – przyp.red] na CAD powinien być negatywny, choć prawdopodobnie rozłożony na kilka kolejnych miesięcy. Nie jesteśmy przekonani, że specyficzna presja na USD wkrótce się zmniejszy, więc nadal uważamy, że USD/CAD przyciągnie kupujących w okolicach 1,40”, przekazali analitycy ING. 

        Reklama

        Ekonomiści prognozują, że w najbliższych miesiącach za jednego dolara amerykańskiego trzeba będzie zapłacić:

        • 1,39 CAD w drugim kwartale 2025;
        • 1,40 CAD w trzecim kwartale 2025;
        • 1,39 CAD w czwartym kwartale 2025. 

         

        Analitycy ING przekazali również prognozę dla kursu USD/CAD na 2026 rok. Choć na ten moment to odległy horyzont czasowy, prognoza nadal stanowi istotny punkt odniesienia.

        Zgodnie z przewidywaniami banku w 2026 roku dolar amerykański będzie kosztował:

        • 1,38 CAD w pierwszym kwartale 2026;
        • 1,37 CAD w drugim kwartale 2026;
        • 1,37 CAD w trzecim kwartale 2026;
        • 1,36 CAD w czwartym kwartale 2026. 

         

        Wykres. Kurs dolara amerykańskiego do dolara kanadyjskiego (USD/CAD)

        dolar cierpi na polityce usa widmo recesji ciazy nad gospodarka grafika numer 4dolar cierpi na polityce usa widmo recesji ciazy nad gospodarka grafika numer 4

        dolar cierpi na polityce usa widmo recesji ciazy nad gospodarka grafika numer 5dolar cierpi na polityce usa widmo recesji ciazy nad gospodarka grafika numer 5Źródło: TradingView. 

         

        Reklama

        Zobacz również: Gospodarka udźwignie ciężar Trumpa? Kanada nie daje za wygraną


        Oliwia Róża Serwa

        Oliwia Róża Serwa

        Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. Wielokrotnie nagradzana stypendiami za wyniki w nauce i wyróżnieniami za działania społeczne.

        Redaktor FXMAG od 2024 roku. Specjalistka w sprawach polityki i historii USA. 


        komentarze

        Komentarze

        Sortuj według:  Najistotniejsze

        • Najnowsze
        • Najstarsze

        Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

        Reklama
        Reklama

        Najnowsze

        Polecane