Łączny koszt rządowego wsparcia związany z inflacją to dotychczas ok. PLN50mld, z czego ok. PLN30mld to wynik obniżki VAT i akcyzy, a pozostałe ok. PLN20mld to wsparcie ciepłownictwa, w tym przewidywana pomoc PLN10-12mld da innych rodzajów źródła ciepła niż węgiel – poinformował premier M. Morawiecki. Do jutra rząd ma przedstawić założenia rozszerzenia wsparcia dla osób ogrzewających gospodarstwo domowe innym paliwem niż węgiel.
Z informacji przedstawionych przez premiera wynika także, że w ciągu pierwszych dwóch dni od uruchomienia programu wakacji kredytowych skorzystało z nich ponad 500tys. kredytobiorców z ok. 2mln uprawnionych.
Ekspansywna polityka fiskalna w znaczącym stopniu łagodzi zaostrzenie polityki pieniężnej, co utrudnia ograniczenie inflacji. Dodatkowo powszechne wakacje kredytowe ograniczają efektywność mechanizmu transmisji monetarnej decyzji RPP. Spodziewamy się, że pomimo spowolnienia koniunktury inflacja pozostanie na dwucyfrowym poziomie także w 2023.
Tyrowicz jest jedyną kandydatką Senatu do Rady Polityki Pieniężnej – powiedział przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych K. Kleina. Głosowanie nad kandydaturą może odbyć się na posiedzeniu Senatu 7 września, jeżeli się ono odbędzie. W tym samym dniu ma także miejsce najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP.J. Tyrowicz zastąpi R. Surę, którego rezygnację Senat przyjął 21 lipca. W przypadku rezygnacji nowy członek RPP powinien zostać powołany nie później niż 3 miesiące od jego odwołania.