Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sprawdzamy ceny węgla, pelletu, gazu i paliw w środę (02.11.2022)

|
selectedselectedselected
Ceny węgla mocno w górę❗️Kurs gazu oraz paliwa zaliczają zniżkę. Ile za pellet? Sprawdzamy ceny węgla, pelletu, gazu i paliw w środę (02.11.2022) | FXMAG INWESTOR
Sprawdzamy ceny węgla, pelletu, gazu i paliw w środę (02.11.2022)
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W środę ceny paliw nie zwalniają, są jeszcze niższe. Tak samo zaskakują nas notowania gazu. Jedynym wyjątkiem jest cena węgla, która dzisiaj wzrosła. Sprawdź, jak zmieniły się ceny paliw na stacjach benzynowych. Jakie są dzisiejsze notowania gazu? I jak kształtują się ceny węgla, pelletu, paliw czy ropy.

Zobacz także: Szok na stacjach benzynowych – takich spadków nie było od dawna! Cena węgla w odwrocie

 

Ceny węgla w środę (02.11.2022 r.)

W środę cena węgla na europejskich rynkach wzrosła. W portach ARA tona węgla (na wtorkowym zamknięciu) kosztuje 226,95 USD, co przekłada się na 4,11% wzrost. W polskiej walucie jest to równowartość ok. 1100 zł. (dane ze strony stooq.pl)

W ostatnim czasie na rynku surowców obserwujemy bardzo wiele zmian i wahań. Dotyczy to również cen węgla, które zmieniają się dynamicznie, a wpływają na to różnorodne czynniki gospodarcze. Nieustannie oddziałują działania zbrojne na Ukrainie i raczej będą miały one długofalowy wypływ. Jednak w porównaniu do innych krajów Europy nie możemy narzekać, ponieważ nie mamy do czynienia z ogromnymi podwyżkami. Mamy jednak większy problem z dostępnością tego towaru. Obecnie cena węgla w sklepie PGG wynosi od 1105 zł do 1770 zł za tonę. Najwięcej, bo aż 1770 zł kosztują Pieklorz Ekogroszek i Karlik Ekogroszek.

Reklama

 

W poniedziałek, 3 października została ogłoszona zmiana limitów zakupu węgla w sklepie PGG, która wynosi obecnie 5 ton, w tym 2 tony do wykorzystania na zakup węgla opałowego, a pozostały limit do wykorzystania na zakup miałów.

Natomiast 17 października PGG poinformował, że sortymenty Marcel Orzech, Ziemowit Kostka, Ziemowit Orzech, Ziemowit Retopal będą dostępne tylko z opcją odbioru osobistego na składzie Kwalifikowanego Dostawcy Węgla.

 

Reklama

 

Wniosek o dodatek węglowy - najważniejsze informacje

W obecnych czasach pędzącej inflacji oraz wielu niespodziewanych zmian gospodarczych, Polacy obawiali się o swoje możliwości finansowe tej zimy. Z tego właśnie względu został wprowadzony dodatek węglowy, który ma posłużyć jako rekompensata wzrostu cen węgla. Rząd ustanowił, że dla gospodarstw domowych, w których węgiel stanowi co najmniej 85% całkowitego źródła ogrzewania, wyniesie 3000 zł. Aby otrzymać dodatek węglowy należy złożyć odpowiednią deklarację w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Dodatek węglowy nie jest zależny od dochodów, a wnioski o dopłatę można składać do 30 listopada.

Wsparcie finansowe obejmie też gospodarstwa domowe, ogrzewające budynki pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym, skroplonym gazem LPG i olejem opałowym.

 

Dopłaty będą tu następujące:

  • 3 tys. zł - jeśli głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym albo innym rodzajem biomasy,
  • 1 tys. zł - drewno kawałkowe,
  • 500 zł – w przypadku ogrzewania na LPG,
  • 2 tys. zł. - w przypadku ogrzewania na olej opałowy.

 

Jak wyglądało wprowadzenie dodatku węglowego?

Reklama

Dodatek węglowy został wprowadzony na mocy ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 roku. W momencie jego wprowadzenia wielu osobom wydawało się, że jest to najlepsze i jedyne rozwiązanie na przetrwanie tegorocznej zimy. Nie spodziewali się jednak, że będzie to proces bardziej skomplikowany. W pierwszym scenariuszu miał on przypadać na gospodarstwo domowe. Jednak właśnie ze względu na częste nadużycia związane z interpretacją przepisów zdecydowano o drobnej modyfikacji. W chwili obecnej jeden dodatek węglowy może zostać przyznany tylko i wyłącznie na jeden adres.

Do złożenia wniosku potrzebny nam jest odpowiedni formularz, który możemy znaleźć i pobrać na portalu rządowym GOV (www.gov.pl). Do jego wypełnienia będzie nam potrzebna informacja do kogo kierujemy wniosek oraz dane osobowe wszystkich osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Następnie zaznaczamy główne źródło ogrzewania węglowego, które wcześniej zostało zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków i na koniec podpisujemy oświadczenie o poprawności danych. Czas na podjęcie decyzji przez gminę wynosi 60 dni.

Tymczasem ruszyły już pierwsze wypłaty dodatku węglowego.

 

Zobacz także: Kursy walut 02.11.: złoty spada na łeb! Co dalej?

 

Ile kosztuje pellet? Ceny pelletu 02.11.2022 r.

Reklama

W środę w dużych sklepach, takich jak Obi, Castorama czy Leroy Merlin ceny pelletu nie uległy zmianom w stosunku do cen z zeszłego tygodnia. Obecnie cena pelletu w tych sklepach kształtuje się w przedziale od 2660 zł do 3664 zł za tonę. We wszystkich wspomnianych sklepach pellet jest dostępny w workach po 15 kg. W Obi za worek pelletu zapłacimy od 44,99 zł do 49,99 zł, a w Castoramie 49,98 zł. Ceny w Leroy Merlin są najbardziej zróżnicowane i wynoszą od 39,90 zł do 59,99 zł za worek.

 

 

Jakie są ceny paliw w środę? (02.11.2022 r.)

W środę ceny paliw znacząco spadły. Najbardziej staniał PB95 oraz ON. Poniżej znajduje się zestawienie aktualnych cen paliw na stacjach benzynowych.

Reklama

Według danych Autocentrum.pl, obecnie średnie ceny paliw kształtują się następująco:

  • PB95 - 6,63 zł,
  • PB98 – 7,05 zł,
  • ON – 7,94 zł,
  • ON+ - 8,19 zł,
  • LPG – 2,99 zł.

Cena PB95 w środę spadła aż o 5 groszy, natomiast cena PB98 o 4 grosze. Cena oleju napędowego staniała o 5 groszy, a cena ON+ o 2 grosze. Cena LPG spadła o 1 grosz. Notowania ropy typu Brent kształtują się w okolicach 95 dolarów za baryłkę.

 

ceny wegla mocno w gorekurs gazu oraz paliwa zaliczaja znizke ile za pellet sprawdzamy ceny wegla pelletu gazu i paliw w srode 02112022 grafika numer 1ceny wegla mocno w gorekurs gazu oraz paliwa zaliczaja znizke ile za pellet sprawdzamy ceny wegla pelletu gazu i paliw w srode 02112022 grafika numer 1

Notowania ropy typu Brent

Reklama

 

Ceny gazu w środę 02.11.2022 r.

Sytuacja na światowych rynkach gazu jest bardzo dynamiczna. Obecnie, tj. na wtorkowym zamknięciu, ceny surowca w kontraktach terminowych na holenderskim rynku (według danych pochodzących ze strony Stooq.pl) wyniosły 124,28. To z kolei przekłada się na około 4,8% spadek notowań.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama