Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama

Banki centralne mają najwięcej złota od lat 90. Polska na czele zakupów

|
selectedselectedselected

W 2024 roku rezerwy złota banków centralnych osiągnęły rekordowy poziom, niespotykany od lat 90. Popyt na złoto rośnie, zwłaszcza w obliczu niepewnej sytuacji geopolitycznej na świecie. Wśród największych nabywców surowca jest również Polska. Czy Narodowy Bank Polski będzie konsekwentnie zwiększał swoje rezerwy? 

Zapas złota banków centralnych ma teraz poziom niespotykany od ponad 20 lat
Unsplash
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Banki centralne na całym świecie zwiększają swoje rezerwy złota
  • Popyt na złoto jest napędzany m.in. przez niepewność geopolityczną na świecie
  • Narodowy Bank Polski zapowiedział dalsze inwestycje powiększanie rezerw

 

Czy złoto zapewni bezpieczeństwo w trudniejszych czasach?

Banki centralne posiadają obecnie 12,1% światowych rezerw złota. To poziom niespotkany od lat 90., donosi portal Cryptopolitan.

W pierwszej połowie 2024 roku banki centralne zakupiły 483 ton złota. Na czele zakupowego szaleństwa stoją Chiny, Indie, Turcja oraz Polska

Rosnący popyt na złoto jest efektem zmian politycznych i gospodarczych na świecie, które powoli zmuszają państwa do ograniczania zależności od dolara. W obliczu trwających konfliktów zarówno na Ukrainie, jak i Bliskim Wschodzie, a także presją ze strony Chin na Tajwan, inwestorzy polegają na złocie jako stabilnym aktywie w niestabilnych czasach.

We współczesnej erze złoto nadal odgrywa kluczową rolę w globalnym systemie finansowym, służąc jako zabezpieczenie przed inflacją i aktywo rezerwowe dla banków centralnych. Rola złota jako aktywa rezerwowego dla banków centralnych była istotnym czynnikiem napędzającym popyt na ten metal szlachetny.

Złoto jest również uważane za bezpieczną przystań w czasach niepewności gospodarczej i geopolitycznej, co czyni je popularnym wśród inwestorów poszukujących zabezpieczenia przed zmiennością rynku - czytamy w opracowaniu Banku Światowego. 

 

Reklama

Nacisk na dywersyfikację „z dala od dolara amerykańskiego” i zabezpieczenie przed rosnącym zadłużeniem Stanów Zjednoczonych jest jednym z czynników napędzających inwestycje w złoto. Zauważmy, że szacowany dług publiczny USA wynosi obecnie 35,6 bln USD. Eksperci prognozują, że każdy z kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych może zwiększyć go jeszcze bardziej. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Trump zwiększy dług publiczny USA dwukrotnie bardziej niż Harris.

Eksperci twierdzą również, że niepewność polityczna w USA przed wyborami prezydenckimi oraz potencjalna wygrana Donalda Trumpa może skłonić inwestorów do dalszych inwestycji w złoto.  

Jeśli martwisz się o fiskalne rozrzutności, represje finansowe i ataki na niezależność Fed, złoto byłoby atrakcyjnym aktywem - powiedział Davix Oxley z Capital Economics. 

Przypomnijmy, że za jedną uncję złota należy zapłacić teraz 2751,60 USD. Jest to jedna z najwyższych cen metalu w historii.

 

Wykres. Cena za uncję złota w USD

banki centralne maja najwiecej zlota od lat 90 polska na czele zakupow grafika numer 1banki centralne maja najwiecej zlota od lat 90 polska na czele zakupow grafika numer 1

Reklama

Źródło: Mennica Polska

 

Zobacz również: Kryzys długu w USA? Nieważne kto wygra wybory, gospodarka i tak przegrywa z zadłużeniem

 

Prezes NBP zapowiedział zwiększanie rezerw złota

Narodowy Bank Polski od kilkunastu miesięcy zwiększa swoje rezerwy złota. Fizycznie znajdują się one również poza granicami Polski, w tym w skarbcu Banku Anglii oraz Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku.

Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział, że zakupy złota będą kontynuowane aż do osiągnięcia poziomu 20% ogółu rezerw walutowych

Reklama

Prof. Glapiński dodał, że gromadzenie złota jest ważne przede wszystkim, aby zapewnić i utrzymać bezpieczeństwo finansowe kraju

Zapewnia to stabilność w kontaktach międzynarodowych, świadczy o wypłacalności, i że w każdych warunkach kraj będzie stabilny i wypłacalny. 

Rezerwy walutowe i złoto w przypadku jakiegoś katastrofalnego rozwoju sytuacji, czy to pandemii czy klęsk żywiołowych, czy zagrożenia wojennego, bliskości wojny, są bezcenne. Umożliwiają kontynuację funkcjonowania państwa bez większych zakłóceń - powiedział prezes NBP cytowany przez PAP.

 

Więcej o tym przeczytasz w artykule: Prezes Glapiński przygotował nas na nadchodzący kryzys? Te działania są godne pochwały


Oliwia Róża Serwa

Oliwia Róża Serwa

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. 


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama