do złotego (EUR/PLN) w poniedziałek 14 kwietnia znajduje się na poziomie
4,
28 PLN. W ciągu ostatnich 6 miesięcy kurs spadł o 0,16%, natomiast w trakcie ostatniej sesji: 0,09%.
Po raz ostatni kurs
znajdował się na tym poziomie w grudniu 2024 roku.
Wykres. Kurs euro do złotego (EUR/PLN)

Źródło: TradingView.
Kurs euro zaliczy wędrówkę „na południe”
Kurs euro do złotego, zdaniem analityków Goldman Sachs, nie zdobędzie się na imponujące zwyżki w najbliższym czasie. Bank zrewidował swoje prognozy przed kilkoma dniami, a nowe przewidywania zakładają spadek, a nie wzrost kursu euro.
Zgodnie z prognozą Goldman Sachs już niedługo za jedno euro zapłacimy:
- 4,30 PLN za 3 miesiące:
- 4,25 PLN za 6 miesięcy;
- 4,20 PLN za 12 miesięcy.
Również analitycy Societe Generale twierdzą, że kurs euro do złotego nie przebije granicy 4,30 PLN w najbliższym czasie. Zgodnie z prognozą banku już wkrótce jedno euro będzie kosztować:
- 4,30 PLN w drugim kwartale 2025;
- 4,30 PLN w trzecim kwartale 2025;
- 4,25 PLN w czwartym kwartale 2025.
Narodowy Bank Polski wywoła osłabienie złotego?
„Gołębi komunikat Narodowego Banku Polskiego doprowadził do gwałtownego osłabienia złotego. [...] W efekcie, spodziewamy się powrotu EUR/PLN do przedziału 4,25-4,35, który obserwowaliśmy przez znaczną część 2024 roku”, przekazali ekonomiści Societe Generale.
„W przypadku zniżki EUR/PLN, zyski złotego powinny być ograniczane przez luzowanie polityki pieniężnej NBP i werbalne interwencje rządu. Z drugiej strony, solidne napływy funduszy unijnych powinny utrzymać ‘siłę ognia’ rządu, aby zapobiec nadmiernemu osłabieniu złotego, co w przeciwnym razie prowadziłoby do niepożądanego wzrostu cen importowych”, dodali eksperci wskazując na pogorszenie sytuacji dla eksporterów i firm.
W przypadku obniżki stóp procentowych w Polsce, rynek spodziewa się, że nastąpi ona już w maju. Profesor Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego na konferencji prasowej 4 kwietnia poinformował, że choć wysokość stóp procentowych w Polsce nie uległa zmianie, „zasadniczo zmieniło się nastawienie RPP”.
O luzowaniu polityki pieniężnej w Polsce w ostatnim czasie mówił także Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej. W rozmowie z Polskim Radiem Kotecki przyznał, że jego zdaniem do końca 2025 roku stopy procentowe mogą spaść nawet o 100 punktów bazowych.
Więcej o tym przeczytasz w artykule: Planujesz zakup obligacji skarbowych? Uważaj! Spadną odsetki, winny NBP
Kurs euro najwyżej od 3 lat. Zdołał przebić psychologiczną barierę
Kurs euro do dolara (EUR/USD) podczas sesji w poniedziałek zwyżkuje o 0,27%. Obecnie znajduje się na poziomie 1,13 EUR. Po raz ostatni euro kosztowało tyle ponad 3 lata temu!
Analitycy Societe Generale przekazali, że kurs EUR/USD przebił w tym roku kluczowy poziom, którego nie zdołał osiągnąć w ubiegłym.
„Najwyższy poziom EUR/USD z 2024 roku tuż poniżej 1,12 był ważną barierą psychologiczną, ale rynek przebił się przez nią w tym tygodniu”, przekazali.
Dodali, że „dalszy znaczący wzrost nie jest tak naprawdę uzasadniony w perspektywie krótkoterminowej, z pewnością nie przez zmiany stóp procentowych”.
„Spodziewamy się dalszych wzrostów
w średnim i dłuższym terminie, ponieważ europejska polityka fiskalna/monetarna zmienia długoterminowe perspektywy dla kursu euro”, zaznaczyli eksperci Societe Generale.
Wykres. Kurs euro do dolara (EUR/USD)

Źródło: TradingView.
Zobacz również: Kursy walut do góry nogami! Euro w górę, dolar w dół - „chaos i szaleństwo”
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
2 miesiące temu
Wasze prognozy w związku z obniżką kursu euro, mają wam spekulanci dać pole do zarobienia na niższym skupie. I to jest propaganda zwykła w tym celu by wywoływać niepokój w kierunku wyprzedaży (...)