W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,6999 (osłabienie złotego o 0,3%). Przez cały ubiegły tydzień kurs EURPLN pozostawał w łagodnym trendzie wzrostowym, czemu sprzyjała zwiększona awersja do ryzyka odzwierciedlana wzrostem indeksu VIX. W kierunku wyższej niepewności oddziałują obawy inwestorów o perspektywy wzrostu gospodarczego na świecie. Publikacje krajowych danych o inflacji oraz indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa nie miały istotnego wpływu na rynek.
W ubiegłym tygodniu ze względu na wspomniany wyżej wzrost światowej awersji do ryzyka doszło również do spadku kursu EURUSD. Uważamy jednak, że przestrzeń do dalszej aprecjacji dolara względem euro się stopniowo wyczerpuje, a kolejne miesiące przyniosą łagodny wzrostu kursu EURUSD z zasięgiem do 1,08 na koniec 2022 r. (por. MAKROmapa z 20.06.2022). W pierwszej części tygodnia kurs EURCHF utrzymywał się w trendzie spadkowym. W rezultacie w środę kurs euro do franka spadł poniżej parytetu (1,00). W czwartek i piątek obserwowaliśmy lekką korektę i umocnienie euro.
W tym tygodniu kluczowe dla kursu złotego będzie zaplanowana na środę publikacja Minutes z czerwcowego posiedzenia FOMC, która może sprzyjać podwyższonej zmienności na rynku. W przypadku realizacji naszej prognozy posiedzenie RPP nie będzie miało istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Niemniej w przypadku mniejszej skali podwyżki niż 75pb możemy mieć do czynienia z jego osłabieniem. Zaplanowane na ten tydzień pozostałe publikacje ze światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem