W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wyniósł 4,7047 (bez zmian w porównaniu do poziomu sprzed dwóch tygodni). Kurs EURPLN był relatywnie stabilny przez cały tydzień, kształtując się w przedziale 4,70-4,72. Poniedziałkowa publikacja krajowych danych z realnej sfery gospodarki, jak również wtorkowe wyniki badań koniunktury (PMI) w strefie euro nie miały istotnego wpływu na kurs złotego. Z relatywnie niską zmiennością mieliśmy do czynienia również w przypadku kursu EURUSD, czemu sprzyjał ubogi kalendarz wydarzeń makroekonomicznych w oczekiwaniu na posiedzenia banków centralnych w USA i strefie euro.
W tym tygodniu kluczowe dla złotego będą posiedzenia Fed (środa) oraz EBC (czwartek). W naszej ocenie mogą one przyczynić się do osłabienia kursu złotego. W przypadku realizacji naszych niższych od konsensusu rynkowego prognoz indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa i wzrostu gospodarczego w 2022 r. możemy mieć do czynienia z lekką deprecjacją kursu złotego. Uważamy, że zaplanowane na ten tydzień pozostałe publikacje ze światowej gospodarki nie będą miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Istotnym czynnikiem determinującym kurs złotego pozostaną informacje dotyczące przebiegu działań wojennych w Ukrainie.
W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zwiększyły się do 6,28 (wzrost o 3pb), 5-letnie do 5,31 (wzrost o 12pb), a 10-letnie do 5,23 (wzrost o 10pb). Podobnie jak kurs złotego, stawki IRS charakteryzowały się nisk