Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek walutowy: kurs euro do dolara (EURUSD) oraz euro do franka (EURCHF) na fali wznoszącej; złoty (PLN) pozostaje najsłabiej radzącą sobie walutą regionu!

|
selectedselectedselected
Rynek walutowy: kurs euro do dolara (EURUSD) oraz euro do franka (EURCHF) na fali wznoszącej; złoty (PLN) pozostaje najsłabiej radzącą sobie walutą regionu! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynek krajowy

W poniedziałek - po raz pierwszy od miesiąca – kurs EUR/PLN dotarł do bariery 4,60. Mimo, iż notowaniom nie udało się jej skutecznie przebić, to nie można wykluczyć kolejnych prób ataku w tym tygodniu. Od momentu znaczącego wzrostu ryzyka geopolitycznego związanego z Ukrainą (połowa stycznia) złoty pozostaje najsłabiej radzącą sobie walutą regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Węgierskiego forinta przed silnym osłabieniem „uratowała” wyższa od oczekiwań podwyżka stóp procentowych, czeska korona natomiast pozycjonuje się pod możliwą jastrzębią niespodziankę w czwartek, gdy decyzję podejmie tamtejszy bank centralny.

 

Rynek walutowy: kurs euro do dolara (EURUSD) oraz euro do franka (EURCHF) na fali wznoszącej; złoty (PLN) pozostaje najsłabiej radzącą sobie walutą regionu! - 1Rynek walutowy: kurs euro do dolara (EURUSD) oraz euro do franka (EURCHF) na fali wznoszącej; złoty (PLN) pozostaje najsłabiej radzącą sobie walutą regionu! - 1

 

Reklama

 

Złoty tymczasem – nawet w obliczu solidnego wzrostu stawek FRA – pozostaje słaby. Wrażenia nie zrobiły także wczorajsze wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego o „znaczącej” przestrzeni do podwyżek stóp procentowych. Wydarzeniem tygodnia będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, które prawdopodobnie przyniesie utrzymanie łagodnej postawy. Opublikowane wczoraj dane o inflacji w Niemczech pokazały natomiast, że spadek wskaźnika w styczniu nie był tak silny jak oczekiwania, co poddaje pod coraz większą wątpliwość podkreślaną przez EBC „tymczasowość” wzrostu cen.

 

Rynek walutowy: kurs euro do dolara (EURUSD) oraz euro do franka (EURCHF) na fali wznoszącej; złoty (PLN) pozostaje najsłabiej radzącą sobie walutą regionu! - 2Rynek walutowy: kurs euro do dolara (EURUSD) oraz euro do franka (EURCHF) na fali wznoszącej; złoty (PLN) pozostaje najsłabiej radzącą sobie walutą regionu! - 2

 

Reklama

W rezultacie rynek stopy procentowej jest już przekonany o jednej 25 bps podwyżce kosztu pieniądza w strefie euro w tym roku. W konsekwencji EUR/USD (odwrotnie skorelowany ze zmianami EUR/PLN) odreagował nieco ostatnie spadki, lecz bazując na dysproporcji w polityce pieniężnej Fed i EBC oraz ryzyku geopolitycznym dalsze umocnienie dolara może być tylko kwestią czasu.

 

 

Rynki zagraniczne

Kurs EUR/USD wzrósł w poniedziałek oddalając się od poziomu 1,1120, a więc okolic 2- letniego minimum w reakcji między innymi na mniejszy od oczekiwań spadek inflacji w Niemczech. Pozwolił on nasilić oczekiwania rynku stopy procentowej. Obecnie inwestorzy są przekonani o jednej 25 bps podwyżce kosztu pieniądza w strefie euro w tym roku. Poza wzrostem wartości euro, w tym także w relacji do franka, gdzie kurs EUR/CHF dotarł do poziomu 1,0410, zmiany widoczne były na rynku obligacji niemieckich. Dochodowość 10-latki Niemiec po krótkiej przerwie powróciła na dodatnie poziomy. W poniedziałek rentowność Bunda wzrosła o 4 bps do 0,02%. Testem dla słuszności rynkowych zmian będzie czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.

Reklama

 

Rynek walutowy: kurs euro do dolara (EURUSD) oraz euro do franka (EURCHF) na fali wznoszącej; złoty (PLN) pozostaje najsłabiej radzącą sobie walutą regionu! - 3Rynek walutowy: kurs euro do dolara (EURUSD) oraz euro do franka (EURCHF) na fali wznoszącej; złoty (PLN) pozostaje najsłabiej radzącą sobie walutą regionu! - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama