Czy ceny gazu wzrosną od 2024? Mamy prognozy znanego banku

Cena kontraktów na europejski gaz ziemny gwałtownie wzrosła, osiągając najwyższy poziom od prawie ośmiu miesięcy. Od początku konfliktu w Izraelu, jest to zwyżka o ponad 30%. To nie koniec, ostrzegają eksperci.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Obawy związane z konfliktem na Bliskim Wschodzie i pokrywanie krótkich pozycji przyczyniło się do gwałtownego odbicia na rynku gazu tuż przed rozpoczęciem zimowego sezonu grzewczego.
Wcześniej, w połowie września z powodu zakłóceń w dostawach w Norwegii i Australii. Ceny jednak spadły, gdy norweskie zakłady wznowiły prace konserwacyjne, a australijskie strajki związkowe zostały wstrzymane.
Ceny kontraktów na europejski gaz ziemny (TTF)
Źródło: tradingview.com
“Europejskie ceny gazu ziemnego wzrosły, ponieważ czynniki ryzyka geopolitycznego przeważyły nad podstawami podaży i popytu” - skomentowali analitycy MUFG.
“Ryzyko geopolityczne przeważa nad kwestiami podaży i popytu” - dodali.
Ceny gazu w Europie wyraźnie wzrosły w związku ze wzrostem ryzyka geopolitycznego związanego z konfliktem na Bliskim Wschodzie.
"Konflikt w Izraelu już zaczął zakłócać dostawy gazu ziemnego, co wraz z prognozami chłodniejszej pogody przyczyniło się do gwałtownego wzrostu cen gazu w Europie, a my widzimy dalsze ryzyko w górę wynikające z niepewności co do ostatecznego czasu trwania zakłóceń" - wskazali analitycy MUFG.
Wykres: Wykres ceny europejskiego gazu ziemnego (linia niebieska) oraz ceny ropy (linia czerwona) - ceny indeksowane do wartości 100 w dniu 6 października
Źródło: Bloomberg, MUFG Research
Co istotne, wzrost cen gazu jest znacznie większy niż w przypadku ropy naftowej:
"Chociaż ceny ropy naftowej początkowo wzrosły w odpowiedzi na te wydarzenia, globalna produkcja ropy naftowej nie ucierpiała do tej pory i uważamy, że jakikolwiek krótkoterminowy duży wpływ na produkcję ropy naftowej jest mało prawdopodobny" - stwierdzili analitycy MUFG.
Napływ rosyjskiego LNG do portów europejskich spadł w sierpniu o ponad 25% w porównaniu z rokiem poprzednim do około 0,70 mln ton. To najniższy poziom od 2021 roku.
Europejskie magazyny są zapełnione, co wpływa na spadek popytu na gaz. Poziom ich zapełnienia to 97%, co przekracza szczyt z zeszłej zimy wynoszący 95,68%. Tymczasem, popyt na gaz w UE spadł o 8% rok do roku.
Jednak import rosyjskiego LNG do UE wzrósł o 40% od czasu inwazji na Ukrainę, pomimo wysiłków zmierzających do ograniczenia dostaw.
Hiszpania i Niemcy były odpowiednio drugim i trzecim największym importerem rosyjskiego LNG we wrześniu, po Chinach. Zakupy z Rosji stanowiły 52% całkowitego importu LNG do Unii Europejskiej, w porównaniu do 49% w 2022 roku.
Sabotaż rurociągu na Morzu Północnym sprzed kilku miesięcy i podejrzewany udział Rosji wzbudziły obawy o ryzyko zdarzeń dla innych krytycznych rurociągów w Europie.
Finlandia prowadzi dochodzenie w sprawie uszkodzenia połączenia gazowego Balticconnector w związku z sygnałami, że zostało ono spowodowane "możliwym celowym działaniem".
“Patrząc w przyszłość, jeśli trwające wydarzenia przekształcą się w bardziej trwałe zaostrzenie globalnych bilansów LNG, zmniejszy to zdolność europejskiego rynku gazu ziemnego do radzenia sobie z innymi nieprzewidzianymi zdarzeniami, takimi jak skoki zimna lub inne zakłócenia dostaw” - skomentowali analitycy UniCredit.
“Wraz z dodatkową niepewnością dotyczącą bilansu na rynku ropy naftowej i geopolitycznych pogłosów trwającego konfliktu, widzimy perspektywy dalszego potencjalnego wzrostu premii za ryzyko związanego z europejskim gazem. - stwierdzili analitycy MUFG.
“Na razie utrzymujemy nasze prognozy średniej ceny gazu TTF na IV kwartał 2023 roku oraz na 2024 rok na poziomie odpowiednio 49 EUR/MWh i 59 EUR/MWh” - podsumowali analitycy MUFG.
Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję