- Jak wygląda sytuacja gospodarcza w strefie euro?
- Czy EBC i RPP obniżą stopy procentowe i jak może wpłynąć to na EUR/PLN?
- Jakie są prognozy dla kursu euro do złotego?
- Czy zobaczymy EUR po 4,20 PLN?
Gospodarka Europy w opałach
Strefa euro mierzy się ze stagnacją wzrostu gospodarczego. Przed miesiącem informowaliśmy o tym, że Komisja Europejska zrewidowała prognozy wzrostu gospodarczego w strefie euro do 0,8% w 2024 roku wobec 1,2% zapowiadanego wcześniej.
To już druga rewizja prognozy na 2024 rok. Wcześniej, w listopadzie 2023 roku, prognozy wzrostu PKB w strefie euro również były zmniejszone: z 1,3% na 1,2%.
Jednak na horyzoncie pojawiają się sygnały poprawy koniunktury w strefie euro, uważają eksperci z BNP Paribas.
“Pojawiające się sygnały odbicia wzrostu gospodarczego w strefie euro potwierdzają nasz pogląd, że aktywność będzie się umacniać wraz z postępem roku i odwróceniem się szoku energetycznego. Argumenty przemawiające za obniżkami stóp w strefie euro są bardziej przekonujące niż w Stanach Zjednoczonych” - stwierdzili ekonomiści BNP Paribas.
“Wzrost w strefie euro był słaby przez ostatnie kilka kwartałów, podczas gdy kwestia energii odegrała większą rolę w szoku inflacyjnym niż w USA” - czytamy w analizie BNP Paribas.
Zobacz również: To właśnie po tyle będą te waluty. MILLENNIUM prognozuje kursy
Inflacja problemem dla euro?
Europejski Bank Centralny zdołał powstrzymać bardzo wysoką inflację, która pod koniec 2022 roku sięgała nawet 10,6% rdr. W lutym 2024 roku wyniosła ona 2,6% rdr po 2,8% w styczniu. Możliwe jednak, że powrót do celu EBC jeszcze trochę potrwa.
“W przypadku braku znacznego złagodzenia warunków monetarnych istnieje ryzyko, że inflacja może przekroczyć cel EBC wynoszący 2%” - skomentowali analitycy BNP Paribas.
“W naszym bazowym scenariuszu zakładamy cztery obniżki stóp procentowych przez EBC w tym roku, przy czym stopa depozytowa ustabilizuje się na poziomie 2,5%, czyli około neutralnym według naszych szacunków, w 2025 roku” - dodali.
Wykres: Stopa inflacji w strefie euro
Źródło: Trading Economics
“EBC obniżył swoje prognozy inflacji bardziej niż przewidywano i brzmiał bardziej konkretnie na temat czerwcowej decyzji niż większość innych” - skomentowali ekonomiści Goldman Sachs.
“Prezes Lagarde zdecydowanie zasugerowała, że Rada Prezesów spodziewa się cięcia w czerwcu i nie wcześniej” - dodali.
Zobacz również: Inflacja w Unii Europejskiej - znamy nowe dane! Kryzys budżetowy i odwołana recesja
Kurs euro do złotego na 4,20 PLN za 3 miesiące - prognoza Goldman Sachs
Takie spostrzeżenia i mocne stanowisko ze strony banku centralnego moze mieć przełożenie na walutę, sugerują ekonomiści Goldman Sachs:
“Uważamy, że ostatnia aprecjacja euro nie jest wyjątkowa i można ją przypisać połączeniu (głównie) wykluczenia wcześniejszych podwyżek i, co ważniejsze, zachęcających danych cyklicznych” - zaznaczyli prognozują dalsze umocnienie kursu euro do dolara powyżej 1,12 USD.
Niedawna siła jest zrozumiała, biorąc pod uwagę brak zróżnicowania polityki i mocniejsze dane inflacyjne EA, ale nadal uważamy, że nie można wykluczyć większej dywergencji w dalszej części tego roku, szczególnie teraz, gdy EBC bardziej zdecydowanie wskazał na cięcie w czerwcu.
Prognoza Goldman Sachs zakłada, że kurs euro do złotego spadnie do 4,20 PLN w perspektywie kolejnych 3 miesięcy.
Zobacz również: Jeśli posiadasz euro to bądź ostrożny. Kurs euro może wkrótce spaść, ostrzegają eksperci
Działania NBP na tle EBC. Prognoza spadku EUR/PLN do 4,20-4,25 - UniCredit
Podczas gdy powszechnie postrzega się obniżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny w 2024 roku, nie można powiedzieć tego samego o NBP. Po cięciach tuz przed wyborami jesienią 2023 roku, teraz RPP zamierza raczej poczekać, wynika z wypowiedzi prof. Glapiński i prognoz ekonomistów.
“Projekcje inflacji mogą dostarczyć argumentów dla RPP za pozostawieniem stóp bez zmian pomimo tymczasowego spadku inflacji” - czytamy w analizie UniCredit.
Wykres: Kurs euro do złotego w okolicach 4,20 PLN (prognoza UniCredit i Goldman Sachs) po raz ostatni notowany był w 2018 roku
Źródło: tradingview.com
“(...) Pozytywne wiadomości związane z dostępem Polski do funduszy UE pomogło EUR/PLN przebić się poniżej minimów z grudnia 2023 roku” - dodano.
“To otwiera drzwi dla pary walutowej do testowania minimów w przedziale 4,20-4,25 PLN które ostatnio obserwowano na początku 2020 roku” - skomentowali analitycy UniCredit.
Czytaj również: Gospodarka Niemiec to Trabant, a nie Mercedes. “Kapitał popłynie do polskiego złotego”
Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)! Obserwuj FXMAG>>
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję