Według szacunku MRiPS stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu wzrosła do 5,5% z 5,2% w grudniu (PKO: 5,5%; kons: 5,4%). Liczba bezrobotnych w rejestrze wzrosła w ciągu miesiąca o ponad 46 tys., do 858,7 tys. Implikowana z powyższych danych liczba pracujących spadła natomiast o ponad 50 tys. Wzrost bezrobocia/liczby bezrobotnych jest typowy dla stycznia, kiedy zaprzestaje się niektórych prac sezonowych. Koniec roku jest też popularnym momentem kończenia umów na czas określony. Przyrost liczby bezrobotnych w styczniu tego roku był nieco większy niż w dwóch poprzednich latach. W rezultacie stopa bezrobocia oczyszczona o efekty sezonowe lekko wzrosła. Dane wpisują się w nasz scenariusz dla krajowego rynku pracy – następuje na nim lekkie cykliczne pogorszenie koniunktury, jednak nie oczekujemy znaczącego wzrostu bezrobocia.
Liczba powiadomień o powierzeniu pracy Ukraińcom na podstawie uproszczonych procedur przekroczyła już 900 tys. Jest to liczba podjęć pracy, a nie liczba unikalnych pracowników – może uwzględniać kilkukrotnie tę samą osobę i obejmować uchodźców, którzy opuścili już Polskę.
W 4q22 banki zaostrzyły kryteria udzielania wszystkich rodzajów kredytów i zanotowały spadek popytu w większości segmentów rynku kredytowego, z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw - wynika z raportu Sytuacja na rynku kredytowym, opublikowanego przez NBP. Aktywność na rynku kredytowym była ograniczana przez pogorszenie pespektyw gospodarki i kondycji gospodarstw domowych. W przypadku kredytów konsumenckich oczekiwania na 1q23 pozostają pesymistyczne – banki planują pogłębić zacieśn