Rynki finansowe praktycznie cały październik żyły listopadowym posiedzeniem FOMC. W trakcie tego spotkania mają zostać ustalone stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych i to spotkanie będzie miało miejsce już dzisiaj. Czego możemy się spodziewać? Jak zachowają się kursy walut takie jak kurs dolara, euro, funta czy np. franka? O której godzinie pojawią się najważniejsze informacje?
Na początek decyzja w sprawie stóp procentowych
Pierwsze istotne informacje z perspektywy kursów walut poznamy o godzinie 19:00. Ustalone zostaną stopy procentowe. Rynkowe oczekiwania są jasne. Powinniśmy być świadkami 75 punktowej podwyżki, a więc stopy w USA mają dojść do pułapu 3.75 - 4.00%. Tu nie ma żadnej tajemnicy i na ten moment rynek takiemu scenariuszowi daje ponad 90% szans (wg. danych CME Group).
Co to oznacza dla rynków finansowych?
Przede wszystkim to, że taki scenariusz poniekąd wyceniony jest przez inwestorów. Zaskoczeniem natomiast będzie każda inna decyzja. Gdyby okazało się, że podwyżka wyniesie nie 75, a 50 pb to moglibyśmy oczekiwać euforii na rynku akcji, ale też problemów dolara i np. umocnienia się kursu euro względem USD. Z drugiej strony podwyżka o 100 pb byłaby czynnikiem wywołującym lawinę spadków na rynku akcji, a przy tym realnym byłby powrót kursu dolara USD/PLN w okolice 5 złotych. Taka możliwość na ten moment nie jest brana przez rynek na poważnie.
DECYZJA FED jest już znana!
DOWIEDZ SIĘ O ILE ZOSTAŁY PODNIESIONE STOPY W USA
Oglądaj analizę wideo
Najważniejsze wydarzenie dnia rozpocznie się o godzinie 19:30
Ważniejszym jednak od samej decyzji FEDu (o ile nie będzie ona zaskakująca) powinna być konferencja prasowa Jerome Powell’a. Konferencja rozpocznie się pół godziny po przekazaniu do informacji publicznej wysokości stóp procentowych w USA. Dlaczego będzie tak ważna? Bo powinniśmy poznać nastroje w FED’zie, a w szczególności oczekiwania co do kształtowania się inflacji w Stanach, a tym samym rozpocznie się poważne wycenianie działań FEDu w grudniu. Kolejne posiedzenie będzie miało miejsce 14.12 i na ten moment rynek mocniej wycenia kolejną podwyżkę o 75 pb niż o 50 pb. Różnica jest jednak kosmetyczna.
W sytuacji gdyby Jerome Powell przedstawił bardziej gołębie podejście (np. mniejsza dynamika podwyżek)to mogłoby być swoistym piwotem dla rynków finansowych, a w szczególności dla dolara. Kurs USD/PLN miałby ogromny problem żeby wrócić w okolice 5 złotych. Kapitał powinien odpłynąć od dolara, a rynek akcji powinien zacząć realizować z dużą dynamiką tzw. rajd św. Mikołaja. Gdy jednak posłuchamy głosów analityków to można odnieść wrażenie, że takie stanowisko będzie zaskoczeniem i jednak Jerome Powell powinien podkreślić, że szybko cykl podwyżek w USA się nie skończy. To byłoby komunikatem dającym paliwo do kontynuacji długoterminowych tendencji pojawiających się chociażby w przypadku kursu złotego.
Zobacz również: Fed z czwartą podwyżką o 75 pb? Jak może reagować kurs dolara (USD)?
90% szans na podwyżkę o 75 pb. Tak rynek wycenia wieczorne posiedzenie FEDu. Wg aktualnych projekcji stopy dojdą do przedziału 5-5,25% w marcu 2023 i pozostaną tam przez około 6 miesięcy. Czy dzisiaj usłyszymy coś co sytuację zmieni? pic.twitter.com/8dTi7p4sED
— FXMAG (@FXMAGpl) November 2, 2022
Jak zachowa się dolar, euro, funt oraz frank?
W przypadku kursu złotego warto odnotować, że samą decyzję dot. Polityki monetarnej w USA poznamy na relatywnie bezpiecznych poziomach. Kurs dolara oscyluje w granicach 4 złotych i 75 groszy. Co może się wydawać niskim poziomem, w porównaniu z rekordowymi 5 złotymi. Jeszcze większą falę spadkową przed decyzją obserwujemy w przypadku kursu euro EUR/PLN. Tutaj jest zdecydowanie stabilnej, a kurs unijnej waluty wrócił w obręb kilkunastomiesięcznej konsolidacji.
Tendencja wzrostowa została również przerwana dla szwajcarskiego franka. Oczywiście sytuacja chociażby funta wygląda inaczej, ale jest to kwestia przede wszystkim działań Banku Anglii, które nie do końca wydają się być przez rynek rozumiane. Dzisiaj natomiast poznamy decyzję, która będzie komunikatem dla rynków czy wchodzimy do fazy podwyższonego ryzyka czy tego ryzyka po raz kolejny będziemy chcieli się wyzbyć.
Zobacz również: Zemsta polskiego złotego! Kurs euro zaskoczył Polaków
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję