• Odbierz prezent
Instrument Zmiana Kurs Czas Cena otwarcia Cena max. Cena min.
Kurs franka do złotego CHFPLN 0% 4.7436 24.03 21:59 4.7436 4.7621 4.706
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/CHFPLN/

Frank szwajcarski - kurs. Co to jest frank szwajcarski polski złoty CHFPLN? Co wpływa na kurs franka szwajcarskiego do złotówki CHFPLN?

CHFPLN (frank szwajcarski polski złoty) globalnie nie jest instrumentem popularnym, natomiast biorąc pod uwagę zadłużenie Polaków w walucie szwajcarskiej w Polsce kurs franka szwajcarskiego do złotówki CHFPLN wywołuje skrajne emocje. W przypadku jego konstrukcji walutą bazową jest frank szwajcarski, a walutę kwotowaną stanowi nasza krajowa waluta PLN (polski złoty). Nie jest to popularna para walutowa, co oznacza, że i koszty transakcyjne nie są małe. Jeżeli handlujesz odpowiedzialnie w oparciu o kurs franka szwajcarskiego do złotówki CHFPLN to koniecznie monitoruj spread oraz prowizję brokerską. Tutaj możesz sprawdzić koszta transakcyjne. 

Transakcji na kursie franka szwajcarskiego CHFPLN możesz dokonywać za pomocą:

- kontraktów futures

- kontraktów CFD (tzw. kontraktów różnicowych)

- rynku spot (w przypadku inwestora detalicznego będą to transakcje dokonywane w kantorach stacjonarnych bądź kantorach online). 

 

Kurs franka - wpływ danych makroekonomicznych na kurs franka CHFPLN

Analiza fundamentalna stanowi nieodzowną część prognozowania przyszłych zmian cenowych kursu franka szwajcarskiego. W szczególności spekulując w oparciu o kurs franka powinieneś korzystać z AF (Analiza Fundamentalna) jeżeli posiadasz kredyt we franku szwajcarskim - długoterminowa analiza będzie kluczowa do określenia opłacalności zaciągania takiego kredytu. Kurs franka CHFPLN będzie ulegał większym wahaniom podczas odczytów makroekonomicznych dotyczących gospodarki Polski oraz Szwajcarii. Dodatkowo powinieneś zwrócić uwagę, na decyzje na temat polityki monetarnej realizowanej przez SNB (Bank Centralny Szwajcarii) oraz Radę Polityki Pieniężnej (RPP)

 

Kredyty we frankach

W Polsce duży problem stanowi tzw. kredyt we frankach. Osoby, które w okresie stabilności kursu franka CHFPLN zaciągnęły kredyt we frankach mogły cieszyć się niższym oprocentowaniem w stosunku do takiej samej kwoty, ale pożczonej w polskich złotych. Wynikało to z niższej stopy procentowej. Wszelkie kredyty zaciągane w innej walucie niż waluta, w której otrzymujemy nasze wynagrodzenie z pracy, podlegają ryzyku kursowemu, które w przypadku kursu franka sprawiło ogromny kłopot kredytobiorcom. 15 stycznia 2015 roku po uwolnieniu kursu franka notowania CHFPLN (frank szwajcarski polski złoty) powędrowały w okolice 4,60, tym samym znacząco zwiększając zobowiązanie i wielkość raty polskich kredytobiorców. Aktualnie kurs franka wrócił w okolice sprzed uwolnienia kursu minimalnego, co nie oznacza, że ryzyko walutowe zostało wyeliminowane. 

Lubisz nasze publikacje? Polub nasz fanpage

Jeżeli jesteś zadowolony z tego co robimy, możesz się nam odwdzięczyć dając like'a.

Zamknij

Koszyk