- Czy warto zainwestować w złoto?
- Jakie są prognozy dla ceny złota?
- Co wpłynęło na wzrost jego cen?
Dalszy wzrost cen złota?
Analitycy prognozują dalszy wzrost cen złota. Dziś za jego uncję musimy zapłacić ponad 2500 USD. Według niektórych analityków, jego cena może osiągnąć do końca roku nawet 2950 USD. Pamiętajmy jednak, że to tylko prognozy. Decyzję inwestycyjną każdy podjąć musi sam.
Ceny złota znacznie wzrosły w ostatnich latach. We wrześniu 2018 roku, mogliśmy je kupić ponad 2 razy taniej niż dziś. Wtedy za uncję mogliśmy zapłacić mniej niż 1200 USD. Nawet w zeszłym roku ceny złota były znacznie niższe, niż teraz.
Grafika. Ceny złota.
Źródło: tradingview.com
Co dalej z cenami?
Założyciel firmy doradczej Zeal Intelligence Adam Hamilton prognozuje, że inwestorzy zwrócą się ku złotu, uciekając od tradycyjnych akcji. Podkreśla on, że obecna sytuacja geopolityczna i gospodarcza sprzyjać może wzrostowi cen złota. Jego zdaniem Amerykanie chętniej inwestują w ten sposób.
W październiku 2023 roku za uncję złota mogliśmy zapłacić nawet około 1800 USD. Zdaniem Adama Hamiltona wzrost jego ceny był napędzany przez inwestorów i popyt ze strony banków centralnych. Cena złota prawdopodobnie nie zwolni w najbliższym czasie, ponieważ rynek akcji spada, uważa ekspert Zeal Intelligence.
Analityk zaznacza również, że popularność złota w USA związana jest z pesymistycznymi prognozami dla dolara amerykańskiego, które wynikają między innymi z “niekontrolowanych wydatków rządu USA”.
Brytyjska firma Capital Economics podwyższyła ostatnio prognozę złota na koniec 2025 roku do 2750 USD za uncję. W analizie zaznaczono, że przed wzrostem ceny można spodziewać się najpierw jej gwałtownego spadku.
“Choć obecnie prognozujemy, że ceny złota zakończą przyszły rok o około 10% wyżej niż ich obecny poziom, to droga do tego momentu raczej nie będzie gładka” - zaznaczono.
Inni analitycy i banki również przewidują wzrost cen złota. Analitycy Goldman Sachs niedawno stwierdzili, że są przekonani, iż cena złota osiągnie 2700 dolarów za uncję już w przyszłym roku.
Czytaj więcej:Złoto mocno podrożeje - uważa Goldman Sachs. Prognoza zapowiada nowe rekordy
Złoto w Polsce i zasoby NBP.
W czerwcu tego roku NBP informowało o zwiększeniu zasobów złota do 363 ton. Tylko w latach 2018-2023 polskie zasoby złota zostały zwiększone o 255,8 tony i na koniec 2023 r. wynosiły 358,7 ton.
Zdaniem Narodowego Banku Polskiego od wieków złoto było i nadal pozostaje w centrum zainteresowania inwestorów. Banki centralne dostrzegają w nim strategiczny składnik rezerw dewizowych. Kruszec ten wykazywałodporność na zawirowania na światowych rynkach finansowych.
Co z innymi surowcami?
Miedź podrożała o blisko połowę w ciągu ostatnich 4 lat. Ostatnie miesiące to jednak korekta po spektakularnym trendzie wzrostowym. Czy miedź czeka kolejna hossa? Eksperci twierdzą, że to możliwe. Zapotrzebowanie na miedź będzie wzrastać, oceniają eksperci. Bank of America prognozuje obecnie, że do 2030 roku podaż miedzi będzie o 15% niższa niż popyt. Oznacza to przewagę popytu nad podażą o około 5 mln ton.
Czytaj więcej: Miedź będzie rozchwytywana. Prognoza wielkich niedoborów do 2030
“Jeśli szacunki okażą się prawidłowe, w ciągu najbliższych kilku lat zobaczymy znacznie wyższe ceny miedzi. Miedź to gorący towar” - skomentował Adam Kobeissi, ekonomista The Kobeissi Letter.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję