Reklama
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

RYNEK PRIVATE DEBT: Pierwszy kwartał bieżącego roku był burzliwy dla obligacji korporacyjnych

|
selectedselectedselected
RYNEK PRIVATE DEBT: Pierwszy kwartał bieżącego roku był burzliwy dla obligacji korporacyjnych | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pierwszy kwartał bieżącego roku był burzliwy dla obligacji korporacyjnych. Na początku inwestorzy coraz bardziej zaczynali wierzyć w scenariusz tzw. miękkiego lądowania dla światowych gospodarek, a spready kredytowe ulegały obniżeniu. Zamieszanie wokół amerykańskiego sektora bankowego pobudziło jednak obawy o recesję i kondycję wielu firm, przez co spready kredytowe wystrzeliły w górę. Obecnie sytuacja już się normalizuje, ale obawy inwestorów wciąż się utrzymują.

Bacznie obserwujemy wyniki spółek, których instrumenty posiadamy w naszych portfelach typu private debt. Widząc co się dzieje z polską oraz europejską gospodarką, w jakim tempie hamujemy gospodarczo oraz jakie są nastroje wśród przedsiębiorców i konsumentów, spodziewamy się dalszego pogorszenia kondycji finansowej emitentów długu. Niemniej, nie spodziewamy się aby spowodowało to problemy z obsługą zobowiązań przez firmy, które są obecne w naszych portfelach.

Po bardzo dobrych wynikach naszych funduszy FDK Rentier FIZ i Noble Fund Mezzanine FIZAN w całym 2022 roku, w pierwszym kwartale bieżącego roku zanotowaliśmy istotne napływy nowych środków od klientów do funduszu FDK Rentier FIZ. W okresie styczeń-marzec zainwestowaliśmy je w łącznie czternaście projektów inwestycyjnych o sumarycznej wartości wyraźnie przekraczającej 40 mln zł. Rentowność każdego z przeprowadzonych projektów inwestycyjnych wynosi kilkanaście punktów procentowych w skali roku.

RYNEK PRIVATE DEBT: Pierwszy kwartał bieżącego roku był burzliwy dla obligacji korporacyjnych - 1

RYNEK PRIVATE DEBT: Pierwszy kwartał bieżącego roku był burzliwy dla obligacji korporacyjnych - 1

Reklama

Spodziewamy się, że będą one pozytywnie kontrybuować do wyników FDK Rentier w bieżącym roku, jak również w kolejnych latach.

Część projektów w które zainwestowaliśmy były to bardzo dobrze nam znane i już obecne na portfelu FDK Rentier ekspozycje, które dotychczas zachowywały się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Mieliśmy więc tutaj do czynienia z dostosowaniem dotychczasowej alokacji do rosnących aktywów funduszu. Część projektów to jednak zupełnie nowe ekspozycje m.in. z branży hotelowej, nieruchomości mieszkaniowych czy IT. Zagłębiając się w większe szczegóły możemy przytoczyć np. inwestycję w obligacje jednej z wiodących grup IT oferujących rozwiązania ERP (systemy do zarządzania firmami) na terenie Czech czy też inwestycję w nowy obiekt hotelowy w polskich górach o standardzie 5 gwiazdek. Reasumując, pierwszy kwartał 2023 roku był bardzo aktywnym okresem inwestycyjnym i jesteśmy gotowi do kontynuacji ciężkiej pracy również w kolejnym kwartale.

Warto zwrócić również uwagę na ożywienie się polskiego rynku obligacji korporacyjnych. Obserwowaliśmy bowiem kolejnych emitentów, którzy plasowali swoje papiery korporacyjne skierowane do inwestorów detalicznych oraz klasycznych funduszy inwestycyjnych. Wśród emitentów widać było m.in. podmioty z sektora bankowego, deweloperskiego, finansowego czy windykacyjnego.

 

Spready kredytowe dla obligacji firm w USD (1Q23): rating BBB 177 bps (+5) | rating BB 288 bps (-20) | rating B 491 bps (-24) | rating CCC i niższe 1130 bps (-40)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych null

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych specjalizuje się w tworzeniu oraz zarządzaniu otwartymi i zamkniętymi funduszami inwestycyjnym, świadczy usługi asset management, polegające na profesjonalnym zarządzaniu indywidualnym portfelem papierów wartościowych oraz doradztwa inwestycyjnego. Noble TFI zatrudnia najwyższej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu aktywami, zapewniając klientom wysokiej jakości usługi i bezpieczeństwo ich inwestycji.


Reklama

Czytaj dalej