do złotego w poniedziałek 22 grudnia znajduje się na poziomie
3,
58 PLN.
Od początku roku dolar potaniał o ponad 13%.
Wykres. Kurs dolara do złotego (USD/PLN)

Źródło: TradingView.
Kurs dolara i euro a polityka monetarna Fed i EBC
do dolara 22 grudnia sięga
1,
17 USD, również po 13-procentowej zwyżce.
„Widzę wiele argumentów przemawiających za stopniowym wzrostem EUR/USD w 2026 roku powyżej 1,20”, przekazał w rozmowie z FXMAG Mirosław Budzicki, strateg rynków finansowych w PKO Banku Polskim.
Za takim scenariuszem przemawia, chociażby oczekiwana kontynuacja obniżek stóp procentowych Fed, które w mojej opinii nastąpią szybciej niż wycenia to rynek.
Bardziej zdecydowany proces luzowania polityki pieniężnej w USA będzie wynikał m.in. ze schłodzenia koniunktury na amerykańskim rynku pracy, postępującym nieco silniej od oczekiwań banku centralnego – dodał.
Zgodnie z danymi CME FedWatch Tool, rynek oczekuje, że Rezerwa Federalna dokona dwóch obniżek stóp procentowych w nadchodzącym roku.
Chociaż prognozy rynkowe ulegają częstym zmianom w zależności od nastrojów inwestorów, obecnie wyceniane są dwie obniżki o 25 punktów bazowych podczas posiedzeń w marcu i lipcu.
Przy założeniu, że powyższe prognozy okażą się trafne, stopa funduszy federalnych spadłaby z obecnego poziomu 3,50–3,75% do 3,00–3,25% pod koniec nadchodzącego roku.
Dla odmiany EBC najprawdopodobniej zakończył już cykl obniżek stóp, co naturalnie wspiera euro. Na posiedzeniu 18 grudnia nie zostało to podkreślone, a zatem oficjalna zmiana nastawienia w polityce pieniężnej również powinna lekko wesprzeć wspólną walutę.
Niewykluczone, że w kolejnych kwartałach gospodarka europejska dostarczy pozytywnych informacji wskazujących na nieco szybsze ożywienie koniunktury na naszym kontynencie – podsumował ekspert.
Stopa depozytowa EBC znajduje się obecnie na poziomie 2%.
Wykres. Kurs euro do dolara (EUR/USD)

Źródło: TradingView.
Zobacz również: Kurs euro i dolara przed zmianą kierunku? Oto co stanie się z EUR/USD, USD/PLN i EUR/PLN - mówi ekspert
Rynek walut w nadchodzącym roku. Ekspert mówi, co czeka USD/PLN i EUR/USD
Mirosław Budzicki, strateg rynków finansowych w PKO Banku Polskim zwrócił również uwagę na wpływ trwających rozmów dotyczących zakończenia wojny na Ukrainie na rynek walut.
Wzrosty notowań EUR/USD wspierać będą rozmowy w sprawie porozumienia między Ukrainą a Rosją i w konsekwencji nadzieje na pozytywny impuls z tego tytułu w najbliższych latach (chodzi tu o większą współpracę międzynarodową, czy niższe ceny surowców energetycznych).
„Myślę też, że popyt na aktywa ryzykowne powinien utrzymać się w kolejnych kwartałach, co wspierać będzie odwrót inwestorów od dolara. Zagrożeniem dla tego scenariusza byłaby z pewnością gwałtowniejsza przecena akcji na giełdach, nasilenie się wojny handlowej na świecie czy szok energetycznych uderzający silnie europejską gospodarkę”, powiedział ekspert.
„Bazowo zakładam, że w I kwartale przyszłego roku kurs EUR/USD zbliży się do 1,20, co oznaczałoby mocny wzrost o blisko 3 centy (tendencja wzrostowa powinna utrzymać się w dalszej części roku). W tej sytuacji otwiera się też przestrzeń do mocniejszego spadku USD/PLN nawet w kierunku 3,45”, dodał.
Poprzedni wywiad z ekspertem znajduje się pod adresem: Kurs euro czeka wstrząs? Ekspert wydał prognozę dla EUR/USD i EUR/PLN
Zobacz również: Kurs dolara przed wstrząsem w 2026? Ekspert wydał prognozę dla USD/PLN i EUR/USD
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
7 miesięcy temu
Czyli USD/PLN 3,8 w pierwszym kwartale
7 miesięcy temu
Super materiał 🙂