Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Świętują mający kredyty frankowe CHF. Korekta rzędu 15% na CHF/PLN

|
selectedselectedselected

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego mocno potaniał. Korzystają na tym posiadający kredyty frankowe. Zakres przeceny sięgał już 15%. Czy ten trend się utrzyma, a frank jeszcze potanieje? Zobacz nową prognozę.

Kurs franka runął! Świętują mający kredyty frankowe CHF. Korekta rzędu 15% na CHF/PLN
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Czy ostatnie odbicie kursu franka to koniec spadków?
  • Niebawem ważne wydarzenie, które może zachwiać frankiem szwajcarskim
  • Jakie są nowe prognozy dla CHF/PLN?

 

Kurs franka po spadku o 15%. Jakie są nowe prognozy?

W półtora roku CHF potaniał o 15%. Jeszcze jesienią 2022 roku notowania CHF/PLN przekraczały poziom 5 PLN.

Oczywiście, zakres kursu franka powyżej 5 PLN był rekordowy. Najwyższa odnotowana wartość sięgała nawet 5,13 PLN!

Tymczasem, obecnie kurs franka do złotego jest na poziomie 4,37 PLN, a był chwilowo nawet na 4,27 PLN.

Reklama

 

Wykres: Kurs franka do złotego (CHF/PLN)

kurs franka runal swietuja majacy kredyty frankowe chf korekta rzedu 15 na chfpln grafika numer 1kurs franka runal swietuja majacy kredyty frankowe chf korekta rzedu 15 na chfpln grafika numer 1

Źródło: TradingView.

 

Reklama

Z jednej strony mamy do czynienia z bezprecedensowym umocnieniem polskiego złotego, a z drugiej, z globalnym osłabieniem CHF.

Frank CHF zdecydowanie nie wygrywa, może trochę więcej traci, ale nadal raczej remisuje. - barwnie stwierdzili ekonomiści Credit Agricole sytuację kursu franka szwajcarskiego.

Frank szwajcarski CHF oddał część swoich nadmiernych zysków z 2023 roku. Spadek inflacji w Szwajcarii pozwolił SNB być pierwszym bankiem centralnym G10, który obniżył stopy procentowe w marcu. Dopóki inne banki centralne nie dołączą do partii luzowania, CHF może pozostać na minusie. Jednak straty mogą być ograniczone przez utrzymującą się globalną niepewność w najbliższym czasie. Niższe różnice inflacyjne obniżą rzeczywiste ceny CHF w dłuższej perspektywie. - skomentowali sytuację analitycy walutowi z Credit Agricole.

Koniunktura na globalnych rynkach finansowych jest obecnie dobra, a inwestorzy są skłonni do inwestowania w ryzykowne aktywa. To nie jest czas, w którym frank szwajcarski “czuje się najlepiej”.

W minionym tygodniu kurs franka szwajcarskiego musiał stawić czoła przeciwstawnym siłom globalnym. Korekta kursów walutowych na rynkach bazowych, której przewodziły Stany Zjednoczone, rzeczywiście zmniejszyła niekorzystną sytuację kursu CHF w porównaniu z innymi głównymi walutami. Spowodowało to odbicie skłonności do ryzyka na rynkach finansowych, które zwykle obciąża walut takie jak CHF. - zaznaczyli eksperci z banku Credit Agricole.

Patrząc w przyszłość, niższa różnica inflacji w Szwajcarii w porównaniu z większością innych gospodarek rozwiniętych powinna nadal stopniowo obniżać realną wycenę franka CHF (...) - dodali.

 

Zobacz również: Kto poczuje potężny ból, gdy kurs euro (EUR) potanieje? Polski złoty może pójść jeszcze wyżej!

 

Frank szwajcarski osłabia się - co dalej z CHF?

Kluczowym czynnikiem wywołującym osłabienie franka szwajcarskiego w tym roku była niska inflacja w Szwajcarii, uważają ekonomiści banku ING.

To spowodowało, że Narodowy Bank Szwajcarii zmienił taktykę w zakresie polityki walutowej. Bank nie wykorzystuje już franka jako narzędzia do walki z inflacją. Niewielkie zaskoczenie w górę szwajcarskiej inflacji bazowej w kwietniu, choć na poziomie zaledwie 1,2% rdr, zapewniło zatem pewne wsparcie dla CHF.

Kluczowym wydarzeniem dla franka szwajcarskiego może być nadchodząca decyzja banku centralnego. Jednak nie szwajcarskiego, a europejskiego (EBC). Szwajcarski Bank Narodowy obniżył już stopę procentową w marcu i zapewne dokona tego ponownie w czerwcu, ocenia ING. 

 

Wykres: Stopy procentowe SNB (linia niebieska) oraz EBC (linia pomarańczowa).

kurs franka runal swietuja majacy kredyty frankowe chf korekta rzedu 15 na chfpln grafika numer 2kurs franka runal swietuja majacy kredyty frankowe chf korekta rzedu 15 na chfpln grafika numer 2

Reklama

Źródło: TradingView.

 

Ekonomiści ING spodziewają się, że SNB dokona cięcia o 25 pb do 1,25%. EBC stóp procentowych jeszcze nie obniżał, a rynek stara się wycenić czy zrobi to już niebawem. To może być kluczowe.

(Kurs franka szwajcarskiego) zależy zatem w dużym stopniu od oczekiwań dotyczących złagodzenia polityki pieniężnej przez EBC. 

 

Reklama

Rynki wyceniają 75 pb luzowania EBC jeszcze w 2024 roku. ING ocenia, że będzie to właśnie taka wartość, ale jeśli będzie to mniej, to może umocnić euro i osłabić franka szwajcarskiego.

 

Czytaj również: Praca w Szwecji trudna do zdobycia. Bezrobocie bardzo wysokie, gospodarka w recesji, SEK na dnie

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama