Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Praca w Szwecji trudna do zdobycia. Bezrobocie bardzo wysokie, gospodarka w recesji, SEK na dnie

|
selectedselectedselected

Bezrobocie w Szwecji pozostaje bardzo wysokie, wynika z nowych danych. Gospodarka ma poważne problemy i nawet szwedzcy rządowi progności otwarcie mówią o fatalnej koniunkturze. Kurs korony SEK wciąż szoruje po dnie i nie ma zbyt wielu zapowiedzi poprawy. Co dalej ze Szwecją?

Bezrobocie w Szwecji wystrzeliło - znamy nowe dane! Gospodarka w recesji i kurs korony szwedzkiej (SEK) wciąż na dnie
Opracowanie własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Stopa bezrobocia w Szwecji w kwietniu okazała się tylko niewiele niższa niż w marcu
  • Gospodarka zaliczyła już 4 kwartały z rzędu ujemnego wzrostu
  • Nadzieją na poprawę koniunktury są obniżki stopy procentowej przez szwedzki bank centralny

 

 

Praca w Szwecji nie taka łatwa? Bezrobocie pozostaje bardzo wysokie

Stopa bezrobocia w Szwecji wyniosła 8,9% w kwietniu, wynika z nowych danych opublikowanych przez szwedzki urząd statystyczny. Przed miesiącem, w marcu szwedzkie bezrobocie przyjęło wartość 9,2%.

Tymczasem, jeszcze w grudniu 2023 roku było to 7,7%, a wcześniej w listopadzie 2023 roku jeszcze mniej bo 7,1%. Dołek wskaźnika miał miejsce w lipcu, gdy było to 6,2%.

Reklama

 

Wykres: Stopa bezrobocia w Szwecji

Źródło: Trading Economics

 

Reklama

Trudność w znalezieniu pracy przez Szwedów to jeden z objawów problemów gospodarczych w tym skandynawskim kraju. Gospodarka Szwecji mierzy się z poważnym spowolnieniem. Stopa wzrostu PKB w I kwartale 2024 roku wyniosła -0,1%. To trzeci odczyt o takiej wartości z rzędu.

To jednocześnie czwarty z rzędu kwartał, w którym PKB kraju zmalało. Po raz ostatni dodatnia stopa wzrostu gospodarczego w Szwecji obserwowana była w I kwartale 2023 roku, gdy było to +0,7%.

Słaby trend szwedzkiej gospodarki utrzymuje się. Mimo że niektóre wskaźniki wzrosły w marcu, gospodarka jako całość nie odnotowała wzrostu. Wskaźniki prognostyczne wskazują na optymizm co do ożywienia w najbliższej przyszłości. - czytamy w niedawnej analizie Statistics Sweden, szwedzkiego urzędu statystycznego.

 

Zobacz także: Kto poczuje potężny ból, gdy kurs euro (EUR) potanieje? Polski złoty może pójsc jeszcze wyżej! Ekspert TYLKO W FXMAG

 

Reklama

Wykres: Stopa wzrostu gospodarczego w Szwecji

Źródło: Trading Economics

 

W Szwecji niedawno miało miejsce ważne wydarzenie, które może rozpocząć cykl polityki pieniężnej pobudzający koniunkturę. Na początku maja szwedzki bank centralny obniżył stopę procentową do poziomu 3,75%. Jeszcze niedawno wynosiła ona 4% i była najwyższa od 16 lat.

Reklama

Od czasu obniżki stóp 8 maja członkowie Riksbanku aktywnie kontynuują swoje działania, podkreślając, że postęp dezinflacji był wystarczający do poluzowania polityki pieniężnej, podczas gdy ponowne osłabienie korony szwedzkiej SEK nie budziło większych obaw. - czytamy w analizie przygotowanej przez ekonomistów Credit Agricole.

 

Zobacz również: Korona szwedzka na dnie - SEK jest najtańsza od 16 lat. Czy SEK/PLN powróci ponad 0,40 złotego?

 

Kurs korony szwedzkiej na dnie - co dalej?

Korona szwedzka osłabiała się w ostatnich miesiącach. W maju SEK/PLN sięgnął najniższego poziomu od lat opadając do 0,364 PLN.

Fakt, że korona szwedzka była w stanie uniknąć dodatkowego poślizgu w następstwie obniżki stóp procentowych Riksbank, powinien prawdopodobnie dać decydentom pewien komfort, chociaż już zdecydowanie wykluczyli oni możliwość kolejnych cięć, aby odeprzeć wszelkie potencjalne pozory samozadowolenia. - stwierdzili eksperci Credit Agricole.

Reklama

 

Wykres: Kurs korony szwedzkiej do złotego (SEK/PLN)

Źródło: Stooq.pl

 

Reklama

W tym tygodniu Riksbank zorganizuje konferencję na temat celu inflacyjnego (23-24 maja), ale dyskusje będa raczej mówić o kwestiach globalnych niż tylko o Szwecji. Niewykluczone jednak, że pojawi się tam więcej głosów o polityce banku centralnego Szwecji, bo wygląda na to, że to jest obecnie kluczowy czynnik dla korony szwedzkiej.

Ożywienie SEK z końca 2023 roku utknęło w martwym punkcie w 2024 roku, częściowo prawdopodobnie z powodu zakończenia sprzedaży walut dokonanej w celu zabezpieczenia rezerw. Podczas gdy perspektywy makroekonomiczne Szwecji ostatnio się poprawiły, SEK może nadal być powstrzymywany przez bardziej gołębi zwrot dokonany przez Riksbank. - stwierdzili analitycy walutowi Credit Agricole.

Należy zwrócić uwagę na brak intensyfikacji działań przeciwko słabej koronie szwedzkiej, co z kolei może zmniejszyć szanse na bardziej przekonujące odreagowanie SEK w nadchodzących miesiącach. - dodali.

 

Zobacz również: Kurs korony szwedzkiej na kolanach! Zaskakująca obniżka stóp procentowych banku centralnego Szwecji. Co dalej z SEK?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej