Kurs euro może wzrosnąć w przyszłym roku nawet do 4,50 PLN, uważają ekonomiści wielkiego banku. Wydarzenia związane z polityką banków centralnych mogą mocno zachwiać notowaniami euro w ciągu kolejnych kilku miesięcy. Nowe prognozy dla EUR/PLN są mocno podzielone.
Ile zapłacimy za jedno euro w 2025 i 2025? Sprawdź zebrane przez nas nowe prognozy
Kurs euro do złotego, a polityka pieniężna EBC
Ekonomiści z Goldman Sachs oczekują, że Europejski Bank Centralny zdecyduje o obniżce stopy procentowej już niebawem. Jak zaznaczyli, EBC dał wyraźny sygnał w kierunku cięcia stóp w czerwcu.
“Jeden z członków Rady Prezesów powiedział, że ‘wszyscy [członkowie] zgadzają się, że powinniśmy odejść od Fed’, a inny stwierdził, że potrzebna byłaby znacząca niespodzianka w danych, aby zrezygnować z obniżki stóp w czerwcu” - stwierdzili ekonomiści banku Goldman Sachs.
Według ekspertów banku, możliwe, że to wywołać zmienność kursu euro w ciągu kolejnych tygodni.
“Waluty (takie jak euro czy złoty, przyp. red.) zwykle nie wyceniają rozbieżności w polityce, dopóki decyzje monetarną nie są bliskie. Teraz zaczynamy zbliżać się do tego okna, co sugerują ruchy w tym tygodniu” - zauważyli analitycy Goldman Sachs.
Reklama
Prognoza Goldman Sachs nadal zakłada umocnienie kursu euro w ciągu kolejnych kilkunastu tygodni. Za 3 miesiące powinniśmy zobaczyć notowania EUR/PLN na poziomie 4,20 PLN, oczekują progności banku.
Z kolei za 6 miesięcy, czyli jesienią 2024 roku kurs euro do złotego może odbić do 4,25 PLN, a potem do 4,30 PLN wiosną 2025 roku, szacuje Goldman Sachs .
Posiedzenie EBC i późniejsze oświadczenia członków Rady Prezesów potwierdziły, że cykl cięć banku centralnego strefy euro prawdopodobnie rozpocznie się w czerwcu, uważają ekonomiści Barclays.
był odporny na wydarzenia związane z Rezerwą Federalną, zgodnie z naszym optymistycznym nastawieniem do złotego. Jednak rosnące ryzyko geopolityczne ciążyło polskiej walucie. (...) Spodziewamy się umocnienia złotego na początku przyszłego tygodnia” - czytamy w analizie Barclays.
Prognoza wzrostu kursu euro do 4,50 PLN w 2025 - UniCredit
“W Polsce złoty ma ograniczone pole do umocnienia w obliczu sporu między prezesem NBP Adamem Glapińskim a rządem, który prawdopodobnie opóźni obniżki stóp do początku 2025 roku, nawet jeśli kolejne dane inflacyjne zasygnalizują, że istnieje wystarczająca przestrzeń do obniżek stóp” - skomentowali ekonomiści UniCredit.
Reklama
“Waluty Europy Środkowo-Wschodniej były zaskakująco odporne na wyższą od oczekiwań inflację CPI w USA i ruch w kierunku jastrzębiej narracji (Fed)” - dodali. - “Uważamy, że ostrożny ton banków centralnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej raczej nie zmieni się po marcowych publikacjach CPI, ale waluty regionu mogą być narażone na większe osłabienie (...). Moment pierwszej obniżki stóp Fed wydaje się być mniej istotny dla złotego niż tempo przyszłych cięć”
zakłada, żekurs euro do złotego w II kwartale 2024 roku utrzyma się w okolicach 4,27 PLN, a później wzrośnie do 4,30 PLN w III kwartale oraz 4,40 PLN na koniec tego roku.
W końcówce 2025 roku niewykluczony jest nawet powrót kursu euro do złotego do okolic 4,50 PLN, oczekują analitycy rynku walutowego z UniCredit.
Z kolei eksperci z Credit Agricole uważają, że II kwartał kurs euro do złotego zakończy na poziomie 4,28 PLN, ale na koniec bieżącego roku EUR/PLN ich zdaniem powinien osunąć się do 4,24 PLN.
Prognozy dla kursu euro: możliwe odbicie EUR/PLN do 4,40-4,42, uważa Societe Generale
Plan rządu w Warszawie dotyczący ograniczenia cen energii spowodował, że rynki zaczęły wyceniać wyższe szanse na obniżki stóp w tym roku, uważają analitycy Societe Generale.
Reklama
“Ceny energii pozostaną zamrożone, ale na poziomach o 21% wyższych niż obecnie od lipca. Według naszych strategów z rynków wschodzących może to doprowadzić do przyspieszenia inflacji zasadniczej do około 5,5% w drugiej połowie 2024 roku, czyli poniżej najgorszego scenariusza banku centralnego (7,5%).
“Kurs EUR/PLN doświadczył szybkiego odbicia po osiągnięciu dołka w pobliżu 4,25 PLN na początku tego miesiąca. Trwające odbicie może rozszerzyć się w kierunku 200-dniowej średniej kroczącej w okolicach 4,40-4,42 PLN. Jest to ważna strefa oporu dla kursu euro do złotego” - dodali eksperci z Societe Generale.
Zastępca redaktora naczelnego FXMAG. YouTuber na kanale YouTube FXMAG. Od lat publikuje teksty o gospodarce, rynku nieruchomości, surowcach i giełdzie. Inwestor z wieloletnim doświadczeniem.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję