Nowe wskazanie stopy bezrobocia w Szwecji pokazało obraz coraz trudniejszej sytuacji na rynku pracy. W marcu wskaźnik osiągnął poziom 9,2%! To najwyższy poziom od 9 miesięcy. Tymczasem, kurs korony szwedzkiej do złotego notowany jest na najniższych poziomach od 16 lat.
- Bezrobocie w Szwecji mocno wzrosło
- Czy gospodarka Szwecji wyjdzie z recesji w tym roku?
- Jakie są prognozy dla kursu korony szwedzkiej do złotego (SEK/PLN)?
Bezrobocie w Szwecji - znamy nowe dane!
Stopa bezrobocia w Szwecji wyniosła w marcu 9,2%, wynika z nowych danych przedstawionych przez szwedzki urząd statystyczny. Wcześniej, w lutym oraz styczniu wartość wskaźnika wyniosła 8,5% po 7,7% w grudniu 2023 roku.
Zatem, mamy do czynienia z poważnym wzrostem trudności w znalezieniu pracy w Szwecji. Wartość stopy bezrobocia w Szwecji informuje o ilości bezrobotnych, którzy poszukują w pracy, w odniesieniu do całej siły roboczej w kraju. Wskaźnik nie uwzględnia zatem osób, które nie mają pracy i porzuciły proces jej poszukiwania.
Wykres: Stopa bezrobocia w Szwecji
Źródło: Trading Economics
“Najważniejszą publikacją ostatnich tygodni był szwedzki raport o inflacji za marzec. Okazał się on sporą niespodzianką. Stopa inflacji bazowej w Szwecji w ujęciu rocznym spadła o 0,6 p.p. do 2,9% rdr. Ta ostatnia wartość była o 0,4% p.p. niższa od prognozy Riksbanku”
Inflacja bazowa jest wskaźnikiem, który banki centralne często wykorzystują do oceny sytuacji poziomu cen. To kluczowy odczyt dla wytycznych polityki pieniężnej także w przypadku szwedzkiego banku narodowego.
“Raport o inflacji był rzeczywiście gołębi dla Riksbanku. Powinien on wystarczyć, by przekonać bank do cięcia stóp procentowych już w maju” - zaznaczyli ekonomiści JP Morgan.
“Podczas gdy późniejsze cięcie stóp przez Fed i słabsza korona szwedzka stanowią pewne utrzymujące się ryzyko, to nie sądzimy, aby SEK osłabiła się na tyle, aby odłożyć cięcie do czerwca” - dodali eksperci z JPM.
Jeśli chodzi o aktywność gospodarczą w Szwecji, miesięczny wskaźnik PKB wzrósł o 0,1% miesiąc do miesiąca w lutym.
“Biorąc pod uwagę bardzo mocny styczeń (+1,1% mdm), był to solidny wynik. Chociaż wskaźnik po raz pierwszy od jakiegoś czasu nie odbiegał zbytnio od danych o produkcji sektora prywatnego, spadek wskaźnika konsumpcji gospodarstw domowych o 0,5% miesiąc do miesiąca podważa obecną siłę gospodarki” - czytamy w analizie JP Morgan o gospodarce szwedzkiej.
Zobacz także: W jakiej kondycji jest gospodarka Wielkiej Brytanii? Te dane wiele wyjaśniają
Wykres: Stopa wzrostu gospodarczego w Szwecji w ujęciu miesięcznym (mdm)
Źródło: Trading Economics
“Spodziewamy się umiarkowanego ożywienia wzrostu gospodarczego w Szwecji w I kwartale 2024 roku, przy czym spodziewamy się raczej, że okażę się ono wyższe” - dodano.
Końca recesji w Szwecji w 2024 roku spodziewają się ekonomiści z Societe Generale
“Prognoza wzrostu gospodarczego na ten rok została podniesiona o 0,5 punktu procentowego do 0,3%, więc gospodarka wyjdzie z recesji rok wcześniej niż wcześniej przewidywano” - stwierdzili ekonomiści Societe Generale.
Zobacz również: Cena funta może spaść o blisko 50 groszy. Zaskakująca prognoza dla kursu funta (GBP/PLN)
Prognoza dla kursu korony szwedzkiej do złotego. Co dalej z SEK/PLN?
Z prognoz analityków rynku walutowego wynika, że trudno spodziewać się odbicia korony szwedzkiej w nadchodzących tygodniach. Sytuacja gospodarcza w Szwecji, a zwłaszcza spodziewane obniżki stopy procentowej ciążą na koronie szwedzkiej.
Tymczasem, kurs korony szwedzkiej do złotego (SEK/PLN) niedawno spadł do najniższego poziomu od 16 lat.
Wykres: Kurs korony szwedzkiej do złotego (SEK/PLN)
Źródło: Stooq.pl
“Ożywienie korony szwedzkiej w IV kwartale 2023 roku utknęło w martwym punkcie na początku 2024 roku. Częściowo zapewne z powodu zakończenia sprzedaży walut dokonanej w celu zabezpieczenia rezerw. Podczas gdy perspektywy makroekonomiczne Szwecji ostatnio się poprawiły, korona SEK może nadal być powstrzymywana przez bardziej gołębi zwrot dokonany przez Riksbank w marcu” - czytamy w analizie Credit Agricole.
Jako gołębi zwrot rozumiana jest zapowiedź obniżek stopy procentowej, która miałby nadejść niebawem. Podobnego zdania są eksperci rynku walutowego z Societe Generale:
“Krótki okres odreagowania korony szwedzkiej w styczniu został przerwany w marcu po gołębim stanowisku Riksbanku” - zaznaczyli ekonomiści Societe Generale. - “Deprecjacja waluty może spowodować ponowny wzrost importowanej inflacji”
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję