- Jaki jest kurs amerykańskiego dolara?
- Jak zareaguje dolar na zwycięstwo Trumpa?
- Co będzie się działo z USD jeśli wygra Harris?
Kurs amerykańskiego dolara: odreagowanie na wykresie
W stosunku do polskiego złotego obserwowaliśmy w ostatnim czasie umocnienie USD. W piątek rano jeden dolar jest wyceniany na 3,93 PLN. Pod koniec września dolar kosztował nawet około 3,80 PLN. Od tego czasu zaliczył imponujące odbicie o blisko 3,5%.
Wykres. Notowania dolara do złotego USD/PLN
Źródło: TradingView.
Zobacz także: Kurs dolara na rozdrożu. Czy kurs USD wzrośnie, gdy wygra Trump?
Prognoza dla dolara: co z USD po wyborach?
Eksperci z UniCredit podkreślają, że rynek walutowy nie zajął jeszcze jasnego stanowiska w sprawie nadchodzących wyborów prezydenckich w USA.
Analizując potencjalne skutki wyborów na wartość USD, eksperci przypominają, co działo się z walutą przed wyborami w 2016 roku. Wówczas przed wyborami indeks dolara amerykańskiego (DXY) wzrósł o ponad 10% w wyniku tzw. "Trump Trade", a następnie spadł o ponad 12% do września 2017 r. Tym razem sytuacja wygląda inaczej. „Odzwierciedla to niepewność wciąż otaczającą wynik wyborów” – podkreślają eksperci.
UniCredit uważa, że prezydentura Trumpa prawdopodobnie byłaby korzystniejsza dla dolara amerykańskiego niż prezydentura Harris.
“W przeszłości pan Trump nie krył swojego pragnienia konkurencyjnej waluty. Nadal uważamy, że prezydentura Trumpa bardziej sprzyjałaby dolarowi amerykańskiemu niż prezydentura Harris” - komentują analitycy.
W swojej argumentacji zwracają uwagę, że zwycięstwo Trumpa prawdopodobnie skutkowałoby większymi ulgami podatkowymi mającymi na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego oraz bardziej protekcjonistyczną polityką handlową, z wyższymi cłami na import do USA.
Jak zauważają, takie działania mogłyby zwiększyć inflację CPI w Stanach Zjednoczonych. "To z kolei może spowolnić tempo luzowania polityki pieniężnej przez Fed, a nawet czasowo je wstrzymać. W rezultacie inne waluty mogłyby osłabić się względem dolara, aby zniwelować negatywny wpływ wyższych ceł USA na ich eksport".
Z drugiej strony zwycięstwo demokratki Harris prawdopodobnie byłoby bardziej negatywne dla dolara. “Jej program prawdopodobnie byłby bardziej neutralny, w dużej mierze stanowiąc przedłużenie polityki fiskalnej prezydenta Joe Bidena” - wskazują.
Specjaliści podkreślają również, że oprócz samych wyborów prezydenckich istotny będzie skład Kongresu. “Można się spodziewać gwałtownej reakcji USD tuż po wynikach wyborów, pozytywnej dla dolara amerykańskiego w przypadku całkowitego zwycięstwa Republikanów i negatywnej, jeśli wygrają Demokraci” - zaznaczają.
Trzecią opcją jest oczywiście podzielenie Kongresu, co według UniCredit jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. “To może sprawić, że rynki walutowe będą nerwowe i bez wyraźnego kierunku, przynajmniej w krótkim okresie”.
Należy również mieć na uwadze potencjalne obniżki stóp procentowych. "Nadal jednak spodziewamy się większego łagodzenia polityki pieniężnej w USA niż za granicą, głównie w 2025 r., co prawdopodobnie utrzyma USD ogólnie w stanie spowolnienia”.
Dodatkowo, programy fiskalne zaproponowane przez obu kandydatów mogą jeszcze bardziej zwiększyć deficyt budżetowy USA. “Wzrost zadłużenia publicznego USA, obecnie bliskiego 125% PKB, może w dłuższej perspektywie stanowić potencjalne zagrożenie dla wartości dolara, szczególnie w przypadku prezydentury Trump”. O tym więcej pisaliśmy tutaj: Trump zwiększy dług publiczny USA dwukrotnie bardziej niż Harris
Eksperci w swojej prognozie zwrócili także uwagę na waluty Europy Środkowo-Wschodniej, w tym m.in. polskiego złotego. Ich zdaniem zwycięstwo Republikanów prawdopodobnie przyniesie jeszcze większe osłabienie walut tego regionu.
"Spodziewamy się negatywnego efektu rozlania poprzez spowolnienie globalnego handlu, co może zaszkodzić najbardziej zorientowanym na eksport gospodarkom Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), obciążając kursy węgierskiego forinta HUF oraz czeskiej korony CZK".
Z kolei dla polskiego złotego istotne będą ryzyka geopolityczne. W przypadku, gdy USA zmniejszy swoje wsparcie gospodarcze i wojskowe dla Ukrainy lub osłabi wsparcie dla państw członkowskich NATO, ryzyko geopolityczne może negatywnie wpłynąć na aktywa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. “Jeśli wzrosną regionalne ryzyka geopolityczne, PLN może być najbardziej narażony ze względu na bliskość geograficzną konfliktu".
Zobacz także: Wygrana Trumpa w wyborach może negatywnie wpłynąć na resztę świata
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję