Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy to odpowiedni czas na wymianę euro? EUR na PLN

|
selectedselectedselected

Analiza aktualnej sytuacji na rynku walutowym, szczególnie w kontekście konwersji euro na złotówki (EUR/PLN), jest niezmiernie istotna dla inwestorów oraz osób zainteresowanych wymianą walut. Ostatnio zaobserwowano znaczną zmienność kursów, spowodowaną różnorodnymi czynnikami, w tym decyzjami banków centralnych oraz publikacją danych makroekonomicznych. 

Czy to odpowiedni czas na wymianę euro? EUR na PL
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czy to odpowiedni czas na wymianę EUR na PLN

czy to odpowiedni czas na wymiane euro eur na pln grafika numer 1czy to odpowiedni czas na wymiane euro eur na pln grafika numer 1

 

Analiza kursów wymiany EUR na PLN na podstawie danych NBP z ostatnich 90 dni wskazuje na istotne wahania wartości złotego w stosunku do euro. Najgorszym dniem był 11 marca 2024 roku, gdy kurs spadł do 4.2823 PLN za 1 EUR.

Obecnie, czyli w marcu 2024 roku, kurs wynosi 4.31 PLN za 1 EUR. Jest to wartość pomiędzy najniższą a najwyższą notowaną w badanym okresie. Istnieje zatem potencjalna szansa na zysk, gdybyś wymienił euro na złote w dniach, gdy kurs był niższy niż obecnie.

Jednakże, przed podjęciem decyzji o wymianie walut, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, zastanów się, czy jesteś zadowolony z aktualnego kursu wymiany i czy potrzebujesz natychmiastowej wymiany walut. 

Po drugie, rozważ prognozy dotyczące kursu euro w stosunku do złotego - jeśli istnieje tendencja wzrostowa, możesz zdecydować się zaczekać na lepszy kurs. Po trzecie, uwzględnij także inne koszty związane z wymianą walut, takie jak opłaty za przewalutowanie czy prowizje bankowe.

Reklama


 

Najnowsze dane z rynku euro EUR/PLN, EUR/USD

Na rynku walutowym obserwuje się znaczną zmienność, która wynika z różnych czynników, takich jak decyzje banków centralnych i dane makroekonomiczne. W ostatnim okresie, SNB zaskoczył obniżką stóp procentowych, co spowodowało osłabienie franka szwajcarskiego i wpłynęło na kurs CHF/PLN, który zbliżył się do minimów z połowy 2022 roku. 

W Polsce, pozytywne dane dotyczące sprzedaży detalicznej wspierały siłę złotego, co przełożyło się na testowanie poziomu 4,30 w stosunku do euro. Jednakże, publikacja danych makroekonomicznych z USA przyczyniła się do umocnienia dolara, co wyhamowało wzrost wartości złotego.

Jak podają media, euro jest obecnie długoterminowo niedowartościowane w stosunku do dolara, co sugeruje analiza przeprowadzona przez BNP Paribas. Ekonomiści banku szacują, że euro jest o 21% niższe niż jego długoterminowa wartość godziwa w stosunku do dolara. 

 

Prognozy dla euro

Prognozy dla kursu euro do złotego również są pozytywne, z oczekiwaniami stopniowego spadku EUR/PLN do 4,25 PLN w III kwartale 2024 roku. Eksperci z BNP Paribas wskazują na pozytywny wpływ poprawy relacji z UE oraz ostrożności ze strony NBP na wzmacnianie złotego.

Reklama

Rynek walutowy pozostaje więc dynamiczny, a prognozy dotyczące kursów walut są zróżnicowane, uwzględniając szereg czynników makroekonomicznych i decyzji politycznych. Dla inwestorów i osób zainteresowanych wymianą walut, istotne jest monitorowanie sytuacji na rynkach oraz analiza prognoz ekspertów, aby podjąć najlepszą decyzję inwestycyjną.

 

Wpływ decyzji banków centralnych i danych makroekonomicznych na kursy walut"

We czwartek, na rynku walutowym obserwowano dużą zmienność, która była rezultatem różnorodnych czynników wpływających na rynek. Echa umiarkowanie gołębiego przekazu ze strony Federalnego Rezerwu Federalnego (Fed) z poprzedniego dnia, decyzje kolejnych banków centralnych oraz seria danych makroekonomicznych zarówno z Polski, jak i z rynków głównych, miały istotny wpływ na sytuację. Niespodziewane obniżenie stóp procentowych przez Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) o 25 punktów bazowych w Europie spowodowało znaczne osłabienie franka szwajcarskiego, prowadząc do spadku kursu CHF/PLN do okolic 4,41, zbliżając się w ten sposób do minimów z połowy 2022 roku.

Te wydarzenia, w połączeniu z mocnymi odczytami sprzedaży detalicznej z Polski oraz słabszym dolarem na początku sesji, co było skutkiem środowej narracji Fed, wspierały siłę złotego. 

W rezultacie kurs EUR/PLN testował okolice 4,30, co jest istotnym obszarem technicznego wsparcia. Jednakże, publikacja danych makroekonomicznych z USA po południu spowodowała umocnienie dolara i praktycznie wyzerowanie dziennej zmiany kursu EUR/PLN. W efekcie czwartkowej sesji na rynku walutowym nie potwierdziła pozytywnych sygnałów wygenerowanych po środowym posiedzeniu Fed, a kurs EUR/PLN pozostał w kleszczach pomiędzy oporem na poziomie 4,3250 a strefą wsparcia w zakresie 4,2850-4,30. W kolejnych dniach można oczekiwać, że rynek będzie szukał nowych impulsów, aby wyjść z tego zakresu notowań.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Wiktoria Gut

Wiktoria Gut

Redaktor portalu FXMAG


Reklama
Reklama