Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek nieruchomości jest dla biednych. Prawdziwi bogacze wolą inwestowanie w giełdy i akcje

|
selectedselectedselected

Inwestowanie w nieruchomości jest znacznie częściej preferowane przez biedniejszych obywateli, wynika z danych z USA. Wygląda na to, że bogacze wolą inwestycje w akcje. Czyżby rynek nieruchomości był mniej opłacalny?

Rynek nieruchomości jest dla biednych. Prawdziwi bogacze wolą inwestowanie w giełdy i akcje
Collin Xavier/Image Press Agency ABACA/Abaca/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Nieruchomości jako forma inwestycji mają szereg zalet, ale także poważne wady
  • Dlaczego najzamożniejsi wolą inwestowanie na giełdach akcji?
  • Czy na nieruchomościach zarabia się mniej?

 

 

Bogaci wolą akcje, mniej zamożni nieruchomości

Rynek nieruchomości jest w mniejszym stopniu preferowany przez najbogatszych Amerykanów. Częściej decydują się oni na inwestowanie w akcje, pokazują nowe dane Rezerwy Federalnej.

Ekonomiści Rezerwy Federalnej zwrócili uwagę na różnicę w strukturze majątkowej biedniejszej połowy społeczeństwa oraz grupy 1% najbogatszych. Okazuje się, że mniej zamożni lokują kapitał głównie w dobrach materialnych, czyli aktywach niefinansowych. Są to przeważnie mieszkania, nieruchomości czy samochody. 

Reklama

Z kolei najbogatsza warstwa zdecydowanie preferuje aktywa finansowe. Są to np. akcje, rachunki inwestycyjne, depozyty bankowe czy konta emerytalne. 

Istnieje odwrotna zależność między poziomem zamożności a udziałem aktywów niefinansowych. Średnio około 70% aktywów grupy mniej zamożnych stanowią ich domy i pojazdy. - zwrócili uwagę badacze z Rezerwy Federalnej we wpisie na blogu FRED.

Aktywa niefinansowe stają się coraz mniejszym udziałem w aktywach wraz ze wzrostem zamożności, a aktywa finansowe stają się bardziej dominujące. - dodali. 

Pod koniec 2023 roku gorzej sytuowana połowa amerykańskich gospodarstw domowych posiadała ponad 50% swojego majątku w nieruchomościach, wynika z danych Fed.

Porównajmy to z gronem 1% najbogatszych Amerykanów, którzy ulokowali w nieruchomościach zaledwie 13,1% swego majątku. Jeśli spojrzymy na jeszcze węższą i bogatszą wartę 0,1% najzamożniejszych obywateli USA to zaledwie 9% całkowitego majątku posiadali oni w formie nieruchomości.

Istnieje bardzo wyraźny negatywny związek między znaczeniem nieruchomości a poziomem zamożności. - podkreślili ekonomiści Rezerwy Federalnej.

Zupełnie przeciwna rzecz ma miejsce w przypadku inwestowania w akcje, fundusze inwestycyjne czy ETF.

Widzimy bardzo wyraźną dodatnią korelację między poziomem zamożności a udziałem aktywów finansowych utrzymywanych w formie akcji. - zaznaczyli eksperci amerykańskiego banku centralnego.

Grupa 0,1% najbogatszych Amerykanów posiadała 77,9% majątku finansowego w akcjach spółek pod koniec 2023 roku. Dla porównania, biedniejsza połowa społeczeństwa ulokowała w akcjach zaledwie od 19,3% swych finansów w tym samym czasie. To dane Rezerwy Federalnej.

Co ciekawe, klasa średnia w Stanach Zjednoczonych również inwestuje przede wszystkim na rynku nieruchomości, a nie w akcje. Amerykanie z 50-90 percentyla lokują w akcje 23,8% majątku. Natomiast klasa wyższa, czyli 90-99 percentyl, już 47,2%. To udział ponad dwukrotnie wyższy.

Reklama

 

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Polsce czeka katastrofa demograficzna. To zmieni rynek o 180 stopni

 

Dlaczego bogaci wolą inwestycje w akcje?

Najbogatsi inwestorzy często preferują inwestycje w akcje względem inwestowania w nieruchomości, ponieważ oferują one wyższą płynność. To nic innego jak zaleta możliwości szybkiego kupna i sprzedaży w odpowiedzi na warunki rynkowe. 

Akcje mogą zapewnić również potencjalnie większe zyski dzięki wzrostowi wartości kapitału i dywidendom. Oczywiście, wymaga to wyższej tolerancji ryzyka i pokaźnego kapitału. 

Co więcej, zamożniejsi inwestorzy mają dostęp do zaawansowanych narzędzi finansowych i specjalistycznego doradztwa. To pozwala im skuteczniej inwestować na rynku akcji. Inwestowanie w akcje wymaga bowiem znacznie więcej wiedzy.

Reklama

Jednak nawet nie posiadając żadnego wykształcenia finansowego można skutecznie inwestować w akcje w USA. Od 1957 roku indeks S&P 500 przeciętnie rocznie wzrósł o 10,26%.

Pod koniec 2023 roku grupa 1% najzamożniejszych Amerykanów posiadała ponad 16 bln USD w akcjach i nieco ponad 6 bln USD w formie nieruchomości, szacuje Fed.

 

Czytaj także: Mieszkania drożeją choć materiały tanieją od 8 miesięcy. Eldorado dla deweloperów

 

Dlaczego klasa niższa i średnia woli inwestowanie w nieruchomości?

Z drugiej strony, biedniejsza połowa społeczeństwa inwestuje więcej w nieruchomości ze względu na ich postrzeganą stabilność i namacalny charakter.

Reklama

Nieruchomości, mieszkania i inne budynki są fizycznymi aktywami. W rezultacie, oferują pewne poczucie bezpieczeństwa, ale także potencjał stałego dochodu z wynajmu.

W porównaniu z rynkiem akcji, nieruchomości wymagają mniej specjalistycznej wiedzy. Zatem, często są postrzegane jako relatywnie prostsza i przede wszystkim mniej zmienna inwestycja w porównaniu z rynkiem akcji.

W ostatnim kwartale 2023 roku biedniejsze 50% gospodarstw domowych posiadało aktywa w postaci nieruchomości o wartości 4,8 bln USD i jednocześnie tylko 0,3 bln USD w formie akcji, wynika z danych Fed.

 

Zobacz również: Rynek nieruchomości jak w 2008. Po 16 latach pojawił się sygnał, który wywołał globalny kryzys

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama