Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mieszkania drożeją choć materiały tanieją od 8 miesięcy. Eldorado dla deweloperów

|
selectedselectedselected

Ceny materiałów budowlanych już ósmy miesiąc z rzędu okazały się niższe niż przed rokiem. Tymczasem, ceny mieszkań w Polsce są o blisko 20% wyższe niż przed rokiem. Kto zyskuje na tańszych materiałach?

Ceny mieszkań rosną choć materiały tanieją od 8 miesięcy. Eldorado dla deweloperów
Opracowanie własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Ceny materiałów rosły, to mieszkania drożały
  • Teraz materiały drożeją… to mieszkania drożeją
  • O ile spadły ceny materiałów budowlanych w Polsce?
  • Kto korzysta na ich niższych cenach?

 

Deflacja w hurtowniach budowlanych trwa już 8 miesięcy

Ceny materiałów budowlanych w kwietniu 2024 roku spadły o 2,8% rok do roku, wynika z danych opracowanych przez RynekPierwotny.pl oraz grupę PSB Handel.

To już 8 z rzędu miesiąc spadku cen materiałów budowlanych rok do roku. Innymi słowy: już 8 miesięcy trwa w Polsce materiałowa deflacja, wynika z danych portalu RynekPierwotny.pl.

W kwietniu 2024 w ujęciu rok do roku o 17% tańsze było drewno, o 8% dachy oraz rynny, o 6% sucha zabudowa czy o 5% wykończenia oraz otoczenie domu. Oświetlenie czy izolacje termiczne były tańsze o 3%, wynika z szacunków grupy PSB.

Reklama

 

Zobacz także: Ceny mieszkań i czynsze znów wystrzeliły w Wielkiej Brytanii. Powodem bezprecedensowa fala imigracji

 

Źródło: RynekPierwotny.pl, dane Grupy PSB Handel.

 

Reklama

Oczywiście, nie wszystko potaniało. Ceny cementu czy wapna były w pierwszych czterech miesiącach 2024 roku o 8% wyższe niż rok wcześniej. Droższe były farby czy lakiery, bo o 4% czy chemia budowlana o 1%.

Jednak zagregowane ceny wszystkich materiałów budowlanych były niższe niż przed rokiem. I tak od 8 miesięcy. To nic innego jak deflacja materiałów w budowlance.

 

Czytaj również: Rynek nieruchomości w najgorszym stanie od 40 lat

 

Materiały budowlane tanieją, czyli ceny mieszkań… rosną

Tymczasem, w tym samym okresie mieszkania w Polsce dynamicznie drożały. Z danych NBP wynika, że w I kwartale 2024 roku ceny transakcyjne sprzedaży mieszkań w 7 największych miastach Polski były przeciętnie o 19,2% wyższe niż rok wcześniej: Ceny nieruchomości w Polsce znów wystrzeliły - znamy nowe dane NBP

Reklama

Ceny mieszkań poszły w górę o ponad 19%, a materiały budowlane potaniały o 3%. Wygląda na to, że popyt na mieszkania jest tak wysoki, że deweloperzy nie muszą obniżać cen i dodatkowo korzystają ze spadku cen materiałów podbijając marże.

Gdy ceny materiałów budowlanych wzrastały, to koszty budowy mieszkań również rosły. Deweloperzy argumentowali wówczas, że to efekt zwyżki cen materiałów. Koszty przenoszone były na nabywców przez wyższe ceny nowych nieruchomości.

Teraz, gdy materiały budowlane tanieją, to ceny mieszkań rosną. Wygląda na to, że deweloperzy nie przenoszą oszczędności na nabywców, a ceny mieszkań zachowują się tak, jakby materiały nadal drożały.

Firmy budowlane utrzymują wyższe ceny i maksymalizują zyski, szczególnie w atrakcyjnych lokalizacjach, czyli największych miastach. Tam zwyżka cen jest zresztą największa. Ceny transakcyjne w Krakowie według NBP wzrosły przeciętnie o blisko 28% rok do roku!

Niższe ceny materiałów zachęciły jednak deweloperów do rozpoczęcia większej liczby inwestycji budowlanych. Według danych GUS, liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w marcu 2024 roku była o 43,2% wyższa rok do roku.

Reklama

Jednak na efekt niższych cen materiałów budowlanych na wyższą podaż mieszkań na rynku trzeba będzie zapewne jeszcze trochę poczekać. Pod koniec marca 2024 roku budowano około 812,2 tys. mieszkań, co było liczbą o 0,5% niższą niż równo rok wcześniej. 

 

Zobacz również: Rynek nieruchomości w Polsce czeka katastrofa demograficzna. To zmieni rynek o 180 stopni

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej