Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Uważaj. Giełda może dziś zanurkować. Mocne spadki już miały miejsce

Giełdy akcji w USA, Europie oraz Polsce może czekać dziś gorszy dzień. Zakończyły się już giełdowe sesje na kluczowych rynkach azjatyckich, w tym japońskim. Był to najgorszy dzień od załamania giełd sprzed miesiąca.

Uważaj. Giełda może dziś zanurkować. Mocne spadki już miały miejsce
Freepik
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści


  1. Kluczowy rynek akcji wskazał drogę?
    1. Fatalna sesja w USA dzień wcześniej
      • Zwykle, gdy azjatyckie giełdy mocno spadają, szanse na przeceny na rynkach w USA i Europie są podwyższone
      • Szczególnie mocno ucierpiały akcje z bardzo ważnego dla koniunktury sektora
      • Co stało się na rynku w Azji?


      Kluczowy rynek akcji wskazał drogę?

      Spadki na giełdach w Azji dziś rano były pokaźne. Sesja 4 września przyniosła przecenę japońskiego indeksu Nikkei 225 o 4,24%.

      Był to najgorszy dzień Nikkei 225 od miesiąca. Jest do czego porównywać: przed miesiącem 5 sierpnia benchmark giełdy w Japonii spadł o 12,4%.

      Wówczas, spadki na azjatyckich giełdach poprzedziły słabe sesje w USA, a także w Polsce. To często spotykane zjawisko.

       

      Wykres: Notowania indeksu Nikkei 225.
      uwazaj gielda moze dzis zanurkowac mocne spadki juz mialy miejsce grafika numer 1uwazaj gielda moze dzis zanurkowac mocne spadki juz mialy miejsce grafika numer 1

      Źródło: TradingView.

      Reklama

       

      Jeśli giełda w Azji, a zwłaszcza w Japonii, kończy dzień dużymi spadkami, to inwestorzy na całym świecie zaczynają się niepokoić. To, co dzieje się na rynkach azjatyckich, może być sygnałem, że w Europie i Stanach Zjednoczonych także szykują się turbulencje.

      Rynki finansowe są ze sobą mocno powiązane, a strach inwestorów łatwo przenosi się z jednego rynku czy kontynentu na drugi. Dlatego niektórzy zagraniczni inwestorzy mówią, że “kiedy Azja kicha, to reszta świata może złapać przeziębienie”.

      Na japońskiej giełdzie mocno taniały spółki technologiczne, a zwłaszcza te związane z “półprzewodnikami”. Wśród największych zniżek wymienić należy spadki notowań Renesas Electronics o 9%, Tokyo Electron o 8,73% oraz Advantest o 7,7%. To gwiazdy hossy ostatnich lat, które od kilku miesięcy radzą sobie wyraźnie gorzej.

      Nie tylko w Japonii giełdy “zapaliły się na czerwono”. Spadki obserwowane były również w Korei Południowej. Indeks Kospi spadł o 3,05%, a Kosdaq o 3,8%. Akcje Samsung potaniały o 3,6%, a SK Hynix o 7,72%. Obie spółki dostarczają podzespoły dla Nvidia.

      Giełda w Tajwanie runęła o 4,46%. Oczy inwestorów zwrócone były na taniejące walory TSMC, które zniżkowały o 5,2%. W Australii indeks ASX200 osunął się w dół o niecałe 2%.

      Reklama

       

      Zobacz również: Zagraniczne banki rzuciły się na akcje z GPW

       

      Fatalna sesja w USA dzień wcześniej

      Dzisiejsze spadki w Azji zostały poprzedzone słabym dniem na giełdzie w Stanach Zjednoczonych. Szczególnie słabo radziły sobie spółki technologiczne związane z produkcją układów scalonych.

       

      Indeks VanEck Semiconductor ETF, który śledzi notowania firm z tej branży, zanotował najgorszy dzień od marca 2020 roku spadając o 7,5%.

      Reklama

       

      Wykres: Notowania VanEck Semiconductor ETF.

      uwazaj gielda moze dzis zanurkowac mocne spadki juz mialy miejsce grafika numer 2uwazaj gielda moze dzis zanurkowac mocne spadki juz mialy miejsce grafika numer 2

      Źródło: TradingView.

       

      Z kolei akcje Nvidia, największej nadziei dla branży generatywnej sztucznej inteligencji i centrów danych, potaniały o 9,5%.

      Reklama

       

      Wykres: Kurs akcji Nvidia.

      uwazaj gielda moze dzis zanurkowac mocne spadki juz mialy miejsce grafika numer 3uwazaj gielda moze dzis zanurkowac mocne spadki juz mialy miejsce grafika numer 3

      Źródło: TradingView.

       

      Indeksy amerykańskiej giełdy odnotowały najgorszą sesję od wyprzedaży z początku sierpnia. Dow Jones Industrial Average (DJIA) spadł o 1,51%, a S&P 500 o 2,12%. Nasdaq Composite odnotował największą stratę, spadając o 3,26%.

      Reklama

      Powodów przeceny można doszukiwać się w słabych danych gospodarczych ze Stanów Zjednoczonych. Indeks ISM dla przemysłu za sierpień wyniósł 47,2%. To wynik poniżej oczekiwań wskazujących na 47,9%, a także znacznie niżej niż próg 50% wyznaczający granicę między spadkiem a poprawą koniunktury.

       

      Czytaj również: Spółka legendarnego inwestora dołączyła do elitarnego grona na giełdzie. Bajeczne sumy


      Przemysław Tabor

      Przemysław Tabor

      Zastępca redaktora naczelnego FXMAG. YouTuber na kanale YouTube FXMAG. Od lat publikuje teksty o gospodarce, rynku nieruchomości, surowcach i giełdzie. Inwestor z wieloletnim doświadczeniem.


      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze

      Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

      Reklama
      Reklama