Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

akcje nvidia

Pierwsza sesja nowego tygodnia na krajowym rynku akcji przebiegła w minorowych nastrojach za co odpowiadało w głównej mierze zachowanie indeksu WIG20, który stracił 0,29%. O ile początek handlu otworzył się luką wzrostową, o tyle w godzinach popołudniowych prym wiodła strona podażowa rynku i indeks krajowych blue-chipów zakończył handel blisko poziomu 1950 punktów, kontynuując ruch boczny, który charakteryzuje jego zachowania od kilku dni.

Wśród komponentów, in plus wyróżniały się akcje JSW, które zakończyły handel na poziomie +12,95%, blisko strefy 40 zł notowanej ostatnio w 2019 roku. Kolejny dzień spadków nie ominął akcji CD-Projekt (-2,42%) i Allegro.eu (-3,00%), co wpłynęło bez wątpienia na zachowanie całego indeksu z uwagi na to, że ww. walory mają w nim relatywnie wysoki udział.

Poniedziałkowa sesja w Stanach Zjednoczonych przebiegała po myśli strony popytowej,

do czego przyzwyczaił nas w ostatnim czasie tamtejszy rynek. Był to szósty, wzrostowy dzień z rzędu. Wzrostowe nastroje na giełdach w USA zostały wzmocnione przez zapewnienia sekretarz skarbu Janet Yellen. Według niej, USA mogą wrócić do pełnego zatrudnienia w 2022 r. jeśli kongres zaaprobuje nowy pakiet fiskalny.

W związku z kontynuacją trendu wzrostowego cen ropy naftowej,

mocno zyskiwały min. walory spółek wydobywczych, takich jak min. ConocoPhillips (+5,31%) oraz EOG Resources (+4,95%). Bardzo dobre zachowanie charakteryzowało również walory spółek technologicznych takich jak Nvidia (+6,24%), czy też AMD (+4,06%). Szerokim echem odbiła się ogłoszenie przez spółkę Tesla informacja o tym, że zainwestuje ona 1,5 mld USD w kryptowalutę bitcoin. Spółka zaznaczyła, że zamierza dalej inwestować w kryptowaluty, a w niedalekiej przyszłości przyjmować płatności w bitcoinie. Po dotarciu do strefy 1,2%, rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA podlegały w dniu wczorajszym korekcie. W dalszym ciągu widoczny jest jednak ich trend wzrostowy, co należy wiązać min. z rosnącymi oczekiwaniami inflacyjnymi w tym kraju. Obecny, 10-letni breakeven rate dla wskaźnika cen znajduje się na poziomach notowanych ostatnio w 2018 roku, tj. w pobliżu 2,2%.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Po kilku dniach wzrostów na globalnych rynkach akcji, nastroje wśród inwestorów uległy lekkiemu ochłodzeniu. Japoński Nikkei225 zanotował co prawda wzrost, ale o +0,4%, a kwotowania kontraktów terminowych na DAX30 znajdują się obecnie poniżej wczorajszego zamknięcia. Powyższe może implikować lekko negatywne otwarcie handlu w Warszawie.

Czytaj więcej